fotografia – Pixabay
Twierdza Osowiec znajduje się w województwie podlaskim w pobliżu miasta Goniądz. Powstała w XIX wieku i jako jeden z niewielu budynków obronnych w Polsce, nigdy nie została zdobyty.
Historia Twierdzy Osowiec
Początki twierdzi sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy to car rosyjski Aleksander II zlecił budowę obronnej fortyfikacji, mającej na celu wzmocnienie obrony granic przed potencjalnymi najazdami wojsk pruskich. W tym celu wykupiono ogromne tereny nad Biebrzą w pobliżu miejscowości Osowiec, a wkrótce potem rozpoczęły się masowe, przymusowe przesiedlenia ludności. Twierdza wybudowana została w latach 1882- 1887, a pierwszym jej projektantem był inżynier i generał rosyjski Eduard Iwanowicz Totleben. Fortyfikacja kilkukrotnie była rozbudowywana, w tym przez dowództwo wojsk polskich przed II wojną światową.
Podczas I wojny światowej twierdza przez kilka miesięcy była oblężona przez wojska niemieckie, jednak nigdy nie udało jej się zdobyć, nawet podczas dużego ostrzału artyleryjskiego. Dopiero w 1915 roku dowództwo rosyjskie wydało rozkaz, na mocy którego żołnierze zostali ewakuowani. Spowodowało to to, że podczas początkowych etapów II wojny światowej, wojska niemieckie nie próbowały zdobyć fortyfikacji, zamiast tego posuwali się na południe innymi drogami.
Wygląd budowli
Twierdza Osowiec złożona była z czterech fortów: Centralnego, Zarzecznego, Szwedzkiego i Nowego. Sam obwód Fortu Centralnego osiągał ponad 2,6km. Na jego terenie znajdowały się budowle bojowe i obronne, jak i również koszary wojskowe, magazyny i baraki, szpital polowy, budynki biurowe i mieszkalne dla dowództwa, a nawet niewielka cerkiew.
Twierdza dziś
Obecnie większość z fortów jest zniszczona, jednak część z nich można oglądać w Biebrzańskim Parku Narodowym na specjalnej ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej. Fort Centralny w dużej części należy do wojska, jednak jego część została wydzielona i udostępniona dla turystów. Zwiedzić tu można Muzeum Twierdzy Osowiec, gdzie znajdują się eksponaty związane z militariami, umundurowanie i wyposażenie żołnierza, broń używana w XIX i XX wieku oraz liczne pamiątki. Na odważnych czekają ciemne podziemia Twierdzy, gdzie wejść można jedynie z przewodnikiem.