Bystrzyca Kłodzka 🗺️ Atrakcje turystyczne 2022

fotografia by Jacek Halicki / Wikipedia

Województwo dolnośląskie może poszczycić się wieloma pięknymi miejscowościami. Bez wątpienia zalicza się do nich Bystrzyca Kłodzka – małe miasteczko liczące niecałe 11 tysięcy mieszkańców. Znajduje się ono w powiecie kłodzkim i stanowi centralną część gminy o tej samej nazwie.

Co warto zwiedzić w Bystrzycy Kłodzkiej w 2022 ?

1. Baszta Kłodzka i Baszta Rycerska

Baszta Kłodzka jest pozostałością po dawnej bramie kłodzkiej. Ta z kolei została rozebrana w 1843 roku. Konstrukcja pochodzi z XIV wieku i była głównym wjazdem do miasta. Na Baszcie można dostrzec otwory służące do ostrzeliwania wrogich wojsk. W XIX wieku przed bramą znajdował się jeszcze most nad fosą. Go również usunięto w 1855 roku. W latach 70-tych XX wieku Baszta była remontowana i przystosowana do zwiedzających. Obecnie jest na niej taras widokowy. Wstęp do Baszty jest bezpłatny, otwarta jest przez cały tydzień w godzinach 10-15.45.

Baszta Rycerska także pochodzi z XIV wieku. W 1843 roku przerobiono ją na dzwonnicę, ponieważ obok niej powstał zbór ewangelicki. Wiszą w niej dwa dzwony odlane w Berlinie. Jeden ma około 95 cm, natomiast drugi 75 cm. Z kolei wejście do tej Baszty jest płatne. Bilet normalny kosztuje 3,50 zł, a ulgowy 2,50 zł. Konstrukcję można zwiedzać w godzinach 10-15.45, oprócz niedzieli.

2. Brama Wodna

Pochodzi ona z XIV wieku, była miejscem, gdzie pobierano opłaty od przyjezdnych za wejście do miasta. We wnętrzu konstrukcji, w 1922 roku urządzono izbę historyczną. Gromadzono w niej cenne zabytki z XVIII wieku i dawniejsze dokumenty istotne dla Bystrzycy Kłodzkiej. Bramę można zwiedzać, za bilet normalny płaci się 5 zł, za ulgowy 3 zł. Obiekt jest czynny od poniedziałku do soboty w godzinach 10-15.45.

3. Rynek

Miejscowy rynek stanowi wartościową części Bystrzycy Kłodzkiej. Tutaj stoi XIX-wieczny ratusz. Pierwotnie podobny budynek wzniesiono już w XIV wieku, jednak ze względu na różne katastrofy był on niszczony, a potem odbudowywany praktycznie od podstaw. W centralnym punkcie rynku znajduje się także zabytkowa figura Trójcy Świętej pochodząca z XVIII wieku, stworzono ją w stylu barokowym.

4. Kościół Św. Michała Archanioła

Jest to jedna z pierwszych większych konstrukcji zbudowana w Bystrzycy Kłodzkiej, która przetrwała do współczesności. Prawdopodobnie pochodzi z drugiej połowy XIII wieku, ponieważ kościół wymieniany był w dokumencie z 1336 roku. Świątynia przez stulecia ulegała częściowemu zniszczeniu na skutek wojen czy pożarów.

5. Muzeum Filumenistyczne

Placówka przedstawia historię ognia, dokładniej to jego wzniecania. Na wystawach zaprezentowane są różne przyrządy służące do pozyskiwania ognia. Wśród wystaw znajdują się różne rodzaje zapalniczek lub krzesiwa. W zbiorach można też oglądać ekspozycje związane z regionem.

6. Bystrzyckie Podziemia

Pod częścią miasta odkryto system podziemnych korytarzy i pomieszczeń. Kiedyś stanowiły one część wyburzonego więzienia. Dotąd znaleziono około 350 m2 korytarzy, a najwyższe pomieszczenie ma 6 metrów wysokości. Jeszcze nie są dostępne dla turystów. W mieście zachowało się też sporo piwnic, które była własnością mieszczan. Kilka z nich do zwiedzania udostępnia za darmo miejska biblioteka. Działa ona od poniedziałku do soboty w godzinach 9-17, z wyjątkiem czwartku (8-15) i soboty (9-13).

 

Historia Bystrzycy Kłodzkiej

Początkiem przyszłego miasta miała być założona na tym obszarze osada. Stanowiła ona punkt handlowy, gdzie towary wymieniali wędrujący kupcy. Prawa miejskie wieś otrzymała prawdopodobnie w połowie XIII wieku. Właśnie na to stulecie datowany jest najstarszy kościół w Bystrzycy Kłodzkiej.
Istotnym dokumentem, który pokazuje ówczesne znaczenie miasta, jest akt wystawiony przez króla Czech, Jana Luksemburskiego. Nadawał on rangę wójtostwa, uhonorowano też Jakuba Ruckera – inicjatora budowy murów obronnych.
XV wiek, to czas najazdów husyckich, niszczących większą część miasta. Sytuację dodatkowo pogorszył olbrzymi pożar, który zrujnował doszczętnie całą miejscowość.
Położenie Bystrzycy Kłodzkiej w pobliżu trzech granic, powodowało wiele konfliktów. Ten obszar był główną osią sporu pomiędzy Polską, Czechami i księstwami niemieckimi. W mieście nasilały się również spory o idee reformatorskie, później wzmagały się także poglądy kontrreformacyjne.
Po drugiej wojnie światowej miasto zostało przyłączone do Polski.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4/5 - (21 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić