Bystrzyca Kłodzka 🗺️ Atrakcje turystyczne 2024

fotografia by Jacek Halicki / Wikipedia

Bystrzyca Kłodzka to piękna, turystyczna miejscowość, położona w województwie dolnośląskim. Założona została już w XI wieku, a przez setki lat stanowiła ważny ośrodek miejski na terenie tzw. ziemi kłodzkiej. Turyści doceniają przede wszystkim walory krajobrazowe regionu: Bystrzycę Kłodzką otaczają pasma górskie Gór Sowich, Gór Stołowych, Gór Bystrzyckich i Masywu Śnieżnika. To świetna baza wypadowa nie tylko na malownicze szlaki, ale również do wielu miasteczek i miejsc o znaczeniu historycznym.

1. Twierdza Kłodzko

W Kłodzku (około 20 kilometrów od Bystrzycy Kłodzkiej) znajduje się Twierdza Kłodzko, czyli ogromna, obronna fortyfikacja, wybudowana na przełomie XVII i XVIII wieku na miejscu jeszcze starszego, drewnianego grodziska. Mury i budynki twierdzy rozłożone są na obszarze około 30 hektarów, a w skład całego kompleksu wchodzą: główna twierdza, fortyfikacje zewnętrzne i polowe, część murów miejskich oraz pozostałości po forcie pomocniczym na Owczej Górze. Najlepiej zachowana część grodu udostępniona jest dla zwiedzających. Zabytek ten warto odwiedzić pod koniec sierpnia, kiedy odbywają się tu Dni Twierdzy Kłodzkiej z inscenizacją bitew, jarmarkami, koncertami i pokazami.

2. Muzeum Filumenistyczne

Unikalną atrakcją Bystrzycy Kłodzkiej jest jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne, w którym zobaczyć można ogromną kolekcję zapalniczek i zapałek. Łącznie ekspozycja obejmuje około 1,5 tysiąca zapalniczek, a także blisko 500 tysięcy etykiet od zapałek, w tym etykiety pochodzące sprzed wielu dziesięcioleci i z różnych krajów świata. Stała ekspozycja placówki obejmuje również rysunki polskiego ilustratora Andrzeja Mleczko oraz wystawę poświęconą historii miasta i całego regionu.

3. Rezerwat Wilczki

Zaledwie kilkanaście kilometrów od Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się malowniczy Rezerwat Wodospadu Wilczki, objęty ochronnym programem Natura 2000. Znajdujące się tu “wodogrzmoty” to drugi największy wodospad w polskiej części Sudetów, który ma wysokość 22 metrów. Obok wytyczono dwa szlaki przyrodniczo-edukacyjne, a bezpośrednio przed wodospadem umieszczono duży taras, z którego rozciąga się wspaniały widok na spienioną wodę.

4. Ogród Bajek

W Międzygórzu (około 17km od Bystrzycy Kłodzkiej) zobaczyć można niecodzienny skansen. Ogród Bajek to miejsce, które zachwyci nie tylko najmłodszych gości: kolekcja drewnianych rzeźb przedstawiających różne bajkowe postaci liczy już niemal sto lat! Niewielki ogród o powierzchni 0,25 hektara położony jest na wysokości 700m n.p.m. i prowadzi do niego niebieski szlak, rozciągający się pomiędzy Międzygórzem i szczytem Iglicznej. W parku zobaczyć można podobizny krasnali, dużą rzeźbę Liczyrzepy, a także bohaterów znanych i lubianych kreskówek dziecięcych: Koziołka Matołka, Muminków czy Bolka i Lolka.

5. Park Narodowy Gór Stołowych

Miłośnicy pieszych wędrówek z pewnością powinni wybrać się do oddalonego o niespełna 30 kilometrów od Bystrzycy Kłodzkiej Parku Narodowego Gór Stołowych. Góry Stołowe uznawane są za jedną z najbardziej malowniczych części Sudetów Środkowych. Swoją popularność obszar ten zawdzięcza fantazyjnym formacjom skalnym, labiryntom i szczelinom, które wielokrotnie wykorzystywane były jako scenerie filmów fabularnych (nakręcono tu m.in. sceny do hollywodzkiego filmu fantastycznego “Opowieści z Narnii – Książe Kaspian”). Największą popularnością wśród turystów cieszą się Błędne Skały – labirynt skalny położony na wysokości 853m n.p.m. oraz najwyższy szczyt Gór Stołowych, Szczeliniec Wielki.

6. Złoty Stok – Kopalnia Złota

Kopalnia Złota w Złotym Stoku położona jest około 35 kilometrów od Bystrzycy Kłodzkiej. Atrakcja turystyczna cieszy się wyjątkową popularnością wśród turystów: znajduje się tu podziemna trasa w dawnej, nieczynnej już kopalni złota, a dużo emocji wzbudza możliwość przepłynięcia łodzią przez zalane wodą korytarze. Najmłodsi mogą spróbować swoich sił w płukaniu złota, zobaczyć Osadę Średniowieczną oraz wziąć udział w pokazach i animacjach organizowanych przez obsługę.

7. Minieuroland

Inną, równie ciekawą atrakcją dla dzieci i dorosłych jest Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku. Znajdują się tu miniaturowe modele różnych budowli z Dolnego Śląska, Europy i całego świata, przedstawione w skali 1:25. Dodatkowo w Minieurolandzie organizowane są różne wydarzenia cykliczne: Festiwal Kwiatów, Dzień Dziecka, jarmarki oraz pokazy tematyczne.

8. Kopalnia uranu w Kletnie

Ziemia kłodzka zawdzięczała swój prężny rozwój gospodarczy m.in. bogatym złożom surowców naturalnych. Poza złotem w okolicach Bystrzycy Kłodzkiej wydobywano także uran, który stanowił niezwykle cenny pierwiastek w czasie II wojny światowej. Naziści, okupujący tereny Dolnego Śląska, wykorzystywali go eksperymentów nad bronią jądrową. Obecnie kopalnia jest nieczynna, a do zwiedzania udostępniono jedną sztolnię, w której zaobserwować można wspaniałe kompozycje podświetlonych minerałów i skał: uranu, fluorytu, kwarców i ametystów.

9. Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój położone są niespełna 30 kilometrów od Bystrzycy Kłodzkiej. To piękne, zabytkowe miasteczko uzdrowiskowe, które słynie ze swoich wód o wyjątkowych, leczniczych właściwości. Na turystów czeka tu malowniczy Park Zdrojowy, unikalne Muzeum Papiernictwa oraz Pijalnia Wód Mineralnych. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się poza centralną część miasteczka do dużego ośrodka narciarskiego “Zieleniec”, gdzie znajdują się liczne trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, wypożyczalnia sprzętu oraz szkółki jazdy dla początkujących narciarzy.

10. Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Muzeum Ziemi Kłodzkiej to punkt obowiązkowy zwiedzania okolic Bystrzycy Kłodzkiej. Najważniejsze stałe wystawy muzeum prezentują historię miasta, rolę szklarstwa (a także wiele eksponatów szkła ozdobnego i użytkowego) w regionie i ekspozycję zegarów mechanicznych pochodzących z Górnego i Dolnego Śląska. Obejrzeć tu można wystawę rękodzieła cynowego, kolekcję numizmatyczną oraz ogromny zbiór literatury regionalnej (blisko 10 tysięcy książek).

11. Jaskinia Niedźwiedzia

Podczas pobytu w Bystrzycy Kłodzkiej warto wybrać się na zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej w okolicach Kletna, która stanowi najdłuższą jaskinię w całych Sudetach. Mieści się tuż pod szczytem wzniesienia Stroma na wysokości 1166m n.p.m. Cała jaskinia ma długość około 4,5 kilometra, jednak dla turystów udostępniono jedynie jej zabezpieczony fragment o długości około 700 metrów. Trasa obejmuje korytarze i komory, w których podziwiać można fantazyjne nacieki skalne. Ciekawostką jest, że swoją nazwę jaskinia zawdzięcza odnalezionym w środku szczątkom niedźwiedzia jaskiniowego, które prezentowane są w gablocie – jednak w całej grocie odkryto szczątki około 20 tysięcy osobników różnych gatunków (m.in. lwów jaskiniowych, hieny jaskiniowej, wilka szarego).

12. Śnieżnicki Park Krajobrazowy

Śnieżnicki Park Krajobrazowy to jedna z najpiękniejszych części Sudetów Wschodnich. Zajmuje obszar o powierzchni niemal 29 tysięcy hektarów, a swoim zasięgiem obejmuje cały Masyw Śnieżnika. Sam Śnieżnik jest również główną atrakcją tej części Sudetów: szczyt góry znajduje się na wysokości 1425m n.p.m. i prowadzi na niego zielony szlak turystyczny. Na szczyt dostać się można także dwoma szlakami, które rozpoczynają się w czeskich miejscowościach: jeden z nich jest doskonale przystosowany do ruchu osób mniej doświadczonych i rodzin z małymi dziećmi.

13. Góry Bystrzyckie

Miłośnicy długich, pieszych wędrówek mają do dyspozycji także cały obszar Gór Bystrzyckich, które cechują się gęstym zalesieniem i wieloma punktami widokowymi. Najwyższe szczyty Gór Bystrzyckich to: Sasanka (985m n.p.m.), Jagodna (977m n.p.m.) i Czerniec (891m n.p.m.). Część terenów objęta jest specjalną ochroną ze względu na mnogość występujących tu gatunków ptaków. Są to tereny dzikie i mało zaludnione, raczej unikane przez turystów, którzy za cel swoich wędrówek wybierają Góry Stołowe, Góry Sowie oraz obszar Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego – z tego powodu stanowią ciekawą alternatywę dla wszystkich, którzy pragną obcować z nienaruszoną przyrodą górską.

14. Najlepsze restauracje w Bystrzycy Kłodzkiej

W Bystrzycy Kłodzkiej znajduje się wiele świetnych restauracji, które głównie skupiają się na serwowaniu dań kuchni polskiej i regionalnej. Do najlepiej ocenianych lokali gastronomicznych w mieście należą:

Zakątek Smaku – restauracja podająca dania kuchni europejskiej i światowej. Zjeść tu można pyszne burgery, lekkie sałatki, bagietki, przystawki (m.in. smażone owoce morza), a także spróbować rozgrzewających, sezonowych napojów ciepłych i oryginalnych drinków alkoholowych.

Jadło na Wypasie – restauracja specjalizująca się w kuchni polskiej i staropolskiej. Słynie przede wszystkim z wybornych dań mięsnych: prostych, sycących i bardzo pożywnych, opartych na świeżych, lokalnych składnikach.

Restauracja La Salle – lokal serwujący dania kuchni włoskiej, które oparte są na oryginalnych przepisach ze słonecznej Italii. Do specjałów resturacji należy chrupiąca pizza, makarony, włoskie przystawki i aromatyczne, gęste zupy-kremy.

Historia Bystrzycy Kłodzkiej

Początkiem przyszłego miasta miała być założona na tym obszarze osada. Stanowiła ona punkt handlowy, gdzie towary wymieniali wędrujący kupcy. Prawa miejskie wieś otrzymała prawdopodobnie w połowie XIII wieku. Właśnie na to stulecie datowany jest najstarszy kościół w Bystrzycy Kłodzkiej.

Istotnym dokumentem, który pokazuje ówczesne znaczenie miasta, jest akt wystawiony przez króla Czech, Jana Luksemburskiego. Nadawał on rangę wójtostwa, uhonorowano też Jakuba Ruckera – inicjatora budowy murów obronnych.

XV wiek, to czas najazdów husyckich, niszczących większą część miasta. Sytuację dodatkowo pogorszył olbrzymi pożar, który zrujnował doszczętnie całą miejscowość.

Położenie Bystrzycy Kłodzkiej w pobliżu trzech granic, powodowało wiele konfliktów. Ten obszar był główną osią sporu pomiędzy Polską, Czechami i księstwami niemieckimi. W mieście nasilały się również spory o idee reformatorskie, później wzmagały się także poglądy kontrreformacyjne.
Po drugiej wojnie światowej miasto zostało przyłączone do Polski.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić