Najpopularniejsze Uzdrowiska w Polsce 🗺️ Gdzie Pojechać ?

Palmiarnia Nałęczów – foto – Pixabay.com

Miejscowości uzdrowiskowe pełnią bardzo ważną funkcję. Są miejscami przyciągającymi korzystnym klimatem lub leczniczymi wodami, dzięki czemu pobyt na ich terenie może ułatwiać walkę z licznymi przypadłościami. Wiele z nich zachwyca malowniczą okolicą, dzięki czemu kuracjusze mogą nie tylko poprawiać swoją formę, ale też miło spędzać czas. Wiele cenionych kurortów już w średniowieczu przyciągało takimi walorami, choć wyjazdy „do wód” na większą skalę pojawiły się dopiero w XIX wieku. Do dziś turystyka uzdrowiskowa ma się doskonale. Jakie kurorty w Polsce warto odwiedzić?

1. Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, w którym z ciepłych źródeł mineralnych z powodzeniem korzystano już w okresie średniowiecza. W leżącym u stóp Gór Złotych kurorcie czeka bogata oferta dla kuracjuszy, którzy chcą skorzystać z leczniczych kąpieli. Są one zalecane przy problemach związanych z narządami ruchu oraz chorobach układu nerwowego, mogą pomagać i tym, którym dokuczają choroby skóry.

A co warto zobaczyć w przerwie między zabiegami?  Warto wybrać się na spacer po parku lub po arboretum, warto zwiedzić zakłady przyrodolecznicze „Jerzy” (najstarszy obiekt tego typu w Polsce) oraz „Wojciech”, który kusi eleganckimi basenami termalnymi i pięknie zdobioną kopułą. Warto też skorzystać ze źródeł w leczniczą wodą oraz ścieżek prowadzących do pobliskich punktów widokowych.

2. Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój znana jest z bliskości rezerwatu „Błędne Skały” – jednej z najważniejszych atrakcji Gór Stołowych, oraz takich atrakcji, jak Kaplica Czaszek czy Szlak Ginących Zawodów. W miejscowości tej czeka również szereg obiektów, z których od dekad korzystają kuracjusze. Pięknie prezentuje się Pijalnia Wód oraz Park Zdrojowy, w którym można odpocząć wśród pięknych roślin. A jak pobyt w Kudowie wpływa na zdrowie?

W kurorcie tym można korzystać z kąpieli mineralnych i solankowych, można też korzystać z prozdrowotnych właściwości borowin. Zabiegi takie pomagają przy problemach z krążeniem czy pracą przewodu pokarmowego, są też zalecane przy problemach związanych z narządami ruchu. Kudowa-Zdrój znana jest też ze skutecznej walki z otyłością, zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

3. Sopot

Sopot jest jednym z najpopularniejszych uzdrowisk nad polskim morzem, a jego popularność wynika z kilku czynników. Przede wszystkim miasto to może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem, piękną plażą i słynnym molo. Wielkim walorem jest też ciekawa zabudowa, w której ważne miejsce zajmują XIX-wieczne wille i pensjonaty.

Największym skarbem Sopotu są lecznicze wody, dzięki którym od ponad 200 lat można tu leczyć choroby o podłożu reumatycznym i choroby serca. Na kuracjuszy czeka tu m.in. Dom Zdrojowy z pijalnią wód, bogatą ofertą przyciąga też zakład balneologiczny. W jego murach można pracować nad swym zdrowiem zarówno podczas inhalacji, jak i kąpieli solankowych. Korzystny klimat, pobliskie lasy i morskie powietrze sprawiają z kolei, że każdy może tu popracować nad swoim zdrowiem podczas rekreacyjnych spacerów po terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

4. Rabka-Zdrój

Rabka-Zdrój to świetny punkt wypadowy w Gorce oraz w Beskid Wyspowy, ciekawe zabytki (w tym drewniany kościół przemieniony w muzeum) oraz pełne zieleni parki, z których korzystają i turyści, i kuracjusze. Rabka-Zdrój to również popularne uzdrowisko, w którym skupiono się na leczeniu dzieci dotkniętych astmą i innymi dolegliwościami układu oddechowego. Od końca XIX wieku mali pacjenci mogą tu liczyć na profesjonalną opiekę, a także na liczne atrakcje. Na najmłodszych czeka Rabkoland – rodzinny park rozrywki z Muzeum Orderu Uśmiechu, nieco starsi goście mogą spędzać czas w pijalni wód lub na spacerach po Parku Zdrojowym, znanym m.in. z tężni solankowej.

5. Krynica-Zdrój

Najsłynniejszym uzdrowiskiem w Beskidzie Sądeckim jest Krynica-Zdrój, w której lecznicze wody mineralne są od ponad 200 lat wykorzystywane do walki z chorobami układu moczowego i pokarmowego, otyłością oraz chorobami serca i układu krążenia. Kto chce korzystać z ich wsparcia, ten może odwiedzić Pijalnię Główną, w której dostępne są m.in. wody „Zuber” i „Słotwinka”.

Krynica-Zdrój to również moc atrakcji dla kuracjuszy. Organizowane są tu ciekawe koncerty i wydarzenia kulturalne, a w miejscowych muzeach można podziwiać prace słynnego Nikifora Krynickiego. Spacery po Górze Parkowej, wizyta w Starych Łazienkach Mineralnych oraz Łazienkach Borowinowych – oto kolejne atrakcje, dzięki którym turnus w Krynicy stanie się ciekawą przygodą.

6. Kołobrzeg

Kołobrzeg to największe w Polsce uzdrowisko, które – ze względu na położenie nad morzem – przyciąga i kuracjuszy, i turystów marzących o wczasach nad Bałtykiem. Już w XIX wieku w mieście tym korzystano z kąpieli w podgrzanej wodzie morskiej. Coraz szersza wiedza na temat prozdrowotnych właściwości tutejszych wód zaowocowała z kolei budową pierwszego domu zdrojowego, oddanego do użytku w 1899 roku.

Współczesny Kołobrzeg to kurort idealny dla pacjentów z problemami neurologicznymi i ortopedycznymi, z powodzeniem leczy się tu również choroby endokrynologiczne oraz problemu z drogami oddechowymi. Wszystko to w pięknej scenerii, która pomaga w oderwaniu się od codziennych problemów i walce ze stresem.

7. Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój to malownicza miejscowość, z której można urządzać wspaniałe wycieczki po Górach Izerskich. To również ważne uzdrowisko, na terenie którego leczy się głównie choroby o podłożu reumatologicznym oraz choroby związane z układem oddechowym. Pobyt w Świeradowie wyjdzie też na dobry osobom mającym problemy z układem nerwowym oraz tym, którzy chcą się skutecznie rozprawić ze stresem.

W przerwie między zabiegami nuda nikomu nie zagrozi. Kusi kolejka na Stóg Izerski, zachwycają też zabytkowe wille i pensjonaty. W Świeradowie warto odwiedzić Park Zdrojowy oraz Dom Zdrojowy ze słynną halą spacerową (liczącą aż 80 m długości). Warto też zajrzeć do Pijalni Wód i zwiedzić Muzeum Zdrojowe, w którym przedstawiono dzieje uzdrowiska oraz losy tych, którzy od XVI wieku odkrywali walory tutejszych wód.

8. Muszyna

Wśród nadpopradzkich uzdrowisk pojawia się też Muszyna – urocze miasto, znane z pięknych parków, rozległych ogrodów i uroczego rynku. Wielu gości zagląda tu ze względu na pobliskie cerkwie, innych przyciągają szlaki piesze, prowadzące po najpiękniejszych zakątkach Beskidu Sądeckiego. Od 1929 roku Muszyna jest też uzdrowiskiem, specjalizującym się w leczeniu chorób układu oddechowego oraz narządów ruchu. Na wsparcie mogą tu liczyć również osoby cierpiące z powodu problemów z przewodem pokarmowym oraz osoby dotknięte zaburzeniami psychosomatycznymi. Większość obiektów uzdrowiskowych znajduje się na terenie dzielnicy Złockie, znanej nie tylko z ośrodków wypoczynkowych, ale i z drewnianej cerkwi – cennej pamiątki po Łemkach.

9. Szczawno-Zdrój

Lecznicze wody sprawiły, że już w XVII wieku Szczawno koło Wałbrzycha było chętnie odwiedzane przez osoby pragnące odpocząć w Górach Wałbrzyskich i jednocześnie poprawić swoje zdrowie. Zaglądali tu m.in. kardynał Adam Sapieha, Zygmunt Krasiński oraz Ludwik Zamenhof, często wypoczywał tu również Henryk Wieniawski, który przy okazji dawał tu wspaniałe koncerty.

Dziś Szczawno-Zdrój tętniący życiem kurort, na terenie którego leczone są m.in. choroby neurologiczne i reumatyczne. Pobyt w uzdrowisku pomoże też przy problemach z drogami oddechowymi oraz dolegliwościach związanych z przewodem pokarmowym. Miejsce to sprzyja również relaksowi, a spacery po Parku Zdrojowym każdemu sprawią wiele radości.

10. Piwniczna-Zdrój

Piwniczna-Zdrój to popularne uzdrowisko, mogące się pochwalić piękną scenerią Beskidu Sądeckiego, malowniczą doliną Popradu i bliskością Muszyny czy Nowego Sącza. Wielkim skarbem tej miejscowości są lecznicze wody mineralne, wykorzystywane głównie w leczeniu chorób układu pokarmowego. Pobyt w tym uzdrowisku zalecany jest pacjentom z wrzodami żołądka lub dwunastnicy, stanami zapalnymi trzustki lub cukrzycą. Miejscowe sanatoria stawiają też na leczenie chorób układu oddechowego oraz na zabiegi mogące pomóc przy problemach związanych z narządami ruchu.

Kuracjusze mogą w Piwnicznej spędzać czas na malowniczym rynku, mogą też spacerować po Parku Zdrojowym. Czekają na nich liczne źródełka z leczniczą wodą oraz Pijalnia Artystyczna, w której organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne.

11. Nałęczów

Nałęczów jako miejscowość uzdrowiskowa jest znany od XVIII wieku, choć oficjalnie status uzdrowiska został mu przyznany dopiero w 1928 roku. Lecznicze wody do dziś są tu wykorzystywane do walki z takimi problemami, jak choroby serca, problemy z ciśnieniem czy schorzenia narządu ruchu. A ponieważ Nałęczów może się pochwalić licznymi atrakcjami, kuracjusze chętnie spędzają czas na jego terenie.

Pobyt w Nałęczowie to świetna okazja do pospacerowania śladami Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa, którzy chętnie odpoczywali w tym kurorcie. Wspaniale prezentuje się Park Zdrojowy, założony pod koniec XVIII wieku przez Stanisława Małachowskiego, zachwyca też Pałac Małachowskich (najstarsze sanatorium w mieście). Dom Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych, Stare Łazienki i zabytkowe wille – oto atrakcje, które trzeba zobaczyć.

12. Polańczyk

Polańczyk to malownicza sceneria Jeziora Solińskiego, nazywanego „bieszczadzkim morzem”, zielone wzgórza oraz bogata oferta uprawiania sportów wodnych. Ten popularny ośrodek turystyczny przyciąga nie tylko miłośników aktywnego wypoczynku, ale i kuracjuszy, którzy w miejscowych sanatoriach mogą korzystać z leczniczych wód. Od 1999 roku miejscowość może się pochwalić statusem uzdrowiska, choć moc tutejszych wód znano już wcześniej. Dla kogo pobyt w Polańczyku może się okazać dobrym rozwiązaniem? Leczone są tu głównie choroby układu oddechowego oraz choroby kardiologiczne, choć pobyt w tym uzdrowisku może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów dotkniętych cukrzycą i chorobami układu pokarmowego.

13. Szczawnica

Otoczona Beskidem Sądeckim i Pieninami Szczawnica jest idealnym miejscem na urlop dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Warto jednak pamiętać, że turystyczną karierę miejscowość ta zawdzięcza leczniczym wodom, dzięki którym pozostaje jednym z najważniejszych uzdrowisk w Polsce. Dzięki Józefowi Szalayowi od XIX wieku kuracjusze mogą tu korzystać z obiektów, w których szczawy (kwaśne wody mineralne) są wykorzystywane do leczenia astmy i chorób związanych z drogami oddechowymi.

A jak można spędzić czas wolny w Szczawnicy? Można spacerować nad Grajcarkiem lub Dunajcem, można wybrać się na spacer na Bryjarkę lub wjechać kolejką na szczyt Palenicy. Kusi też pobliska wieś Jaworki, z której można zacząć wędrówkę po Wąwozie Homole – jednym z najpiękniejszych miejsc w Pieninach.

14. Ustroń

Ustroń w Beskidzie Śląskim to atrakcyjne miejsce na aktywne wczasy oraz ważny punkt dla tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie. Dumą tego kurortu są lecznicze wody, których właściwości zostały odkryte przez pracowników ustrońskiej huty. Huta już dawno stała się częścią miejskiej historii, z kolei działalność uzdrowiskowa ma się tu doskonale. Koncentruje się ona na terenie Zawodzia – dzielnicy znanej z ośrodków o kształcie piramid, Śląskiego Centrum Reumatologii oraz pijalni wód. Wśród kuracjuszy dominują osoby dotknięte osteoporozą i reumatyzmem, jednak korzystny klimat sprawia, że pobyt w Ustroniu może pomóc i tym, którzy cierpią z powodu problemów z drogami oddechowymi.

15. Busko-Zdrój

Busko-Zdrój to jedno z najsłoneczniejszych miast w Polsce oraz jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie Ponidzia. Korzystny klimat i wody, znane już w XII wieku, pozwoliły rozwinąć tu działalność uzdrowiskową na szeroką skalę. Od XIX wieku pojawiają się tu zatem hotele, pensjonaty i sanatoria, w których można korzystać z leczniczych zabiegów. Są one polecane tym, którzy mają problemy z sercem, oraz tym, którym dokucza reumatyzm lub osteoporoza. W Busku leczone są też choroby dermatologiczne oraz neurologiczne.

Kto odwiedzi Busko, ten może spacerować po Parku Zdrojowym, korzystać z nowoczesnej tężni solankowej lub spacerować wśród zabytkowych willi. Popularnym miejscem jest ławeczka Wojtka Bellona oraz Sanatorium Marconi, w którym odbywają się ciekawe wydarzenia kulturalne dla kuracjuszy.

16. Duszniki-Zdrój

Kto chce odpocząć w klimatycznym kurorcie, a przy okazji nacieszyć się pięknymi widokami na Sudety, ten doceni Duszniki-Zdrój. To jedno z popularniejszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku, a bliskość Kłodzka i Gór Stołowych jest jego wielkim walorem. Łagodny klimat i lecznicze wody mineralne przyciągają kuracjuszy, przy czym pobyt w uzdrowisku zalecany jest szczególnie osobom walczącym z osteoporozą i reumatyzmem. W Dusznikach można też poprawić swój metabolizm i wzmocnić drogi oddechowe. Można tu również zadbać o swój nastrój, ciesząc się spacerami po pięknym parku, odwiedzając miejsca związane z Fryderykiem Chopinem lub uczestnicząc z słynnych koncertach fortepianowych.

17. Augustów

Augustów to przede wszystkim popularny ośrodek turystyczny, warto jednak pamiętać, że od 1993 roku miasto posiada status uzdrowiska (choć jako miejscowość uzdrowiskowa zaczęło karierę w latach 70. XX wieku). Tutejszy klimat sprzyja osobom mającym problemy z drogami oddechowymi, reumatyzmem i układem krążenia. Można tu również korzystać z zabiegów leczniczych z wykorzystaniem borowiny oraz napić się „Augustowianki” – wody mineralnej o wyjątkowych walorach zdrowotnych.

Kto chce połączyć walkę o zdrowie z udanym wypoczynkiem, ten może spędzać czas na spacerach lub wycieczkowych rejsach po Kanale Augustowskim, może też zajrzeć do słynnego „Albatrosa”. Nie lada gratką będą wycieczki po pobliskiej dolinie Rospudy, znanej m.in. z pałacu Paca Dowspudzie i malowniczych uroczysk.

18. Ustka

Ustka jest najstarszym uzdrowiskiem na terenie województwa pomorskiego, a jej największymi walorami są: klimat i mgła morska, w której pojawiają się cząstki jodu, bromu, wapnia i magnezu. Dzięki temu pobyt w Ustce pomaga przy problemach z układem oddechowym, wspiera też walkę z reumatyzmem i niedoczynnością tarczycy.

Co warto zobaczyć w tym uzdrowisku? Latarnię morską z końca XIX wieku oraz Muzeum Ziemi Usteckiej, w którym znajduje się sporo zabytkowych fotografii. Warto też wybrać się na spacer po okolicy pełnej bunkrów oraz odwiedzić rezerwat przyrody  Jezioro Modła, na terenie którego występują ciekawe gatunki ptaków. Można też relaksować się na plaży i spacerować po molo, korzystając z morskiego powietrza i jego prozdrowotnych właściwości.

19. Ciechocinek

Ciechocinek to malownicze miasteczko nad Wisłą oraz jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na Kujawach. Co sprawia, że każdego roku przyjeżdża tu około 200 tysięcy osób? Przede wszystkim dobre zagospodarowanie oraz źródła solankowe, z których czerpane są lecznicze wody: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste i borowe. Są one z powodzeniem wykorzystywane do walki z reumatyzmem, chorobami układu oddechowego i nerwowego, a także przy problemach z krążeniem.

Kto postawi na turnus w Ciechocinku, ten będzie mógł spacerować po Parku Zdrojowym założonym w XIX wieku oraz relaksować się w Pijalni Wód – pięknej budowli utrzymanej w szwajcarskim stylu. W Ciechocinku zachwycają też potężne tężnie solankowe z XIX wieku oraz zabytkowa warzelnia soli, w której znalazło się miejsce na małe muzeum poświęcone historii uzdrowiska.

20. Inowrocław

Bogate złoża soli sprawiły, że Inowrocław stał się jednym z najpopularniejszych uzdrowisk nizinnych w Polsce. Już w drugiej połowie XIX wieku prowadzono tu działalność leczniczą, choć największy rozwój kujawskiego kurortu przypada na okres międzywojenny. Tutejsze solanki i borowiny wciąż są z powodzeniem wykorzystywane do walki z chorobami narządów ruchu oraz dróg oddechowych. Pobyt w tym kurorcie zalecany jest też przy problemach z przemianą materii oraz dolegliwościach związanych z układem krążenia. Inowrocław to również malownicze parki i potężne tężnie. To również zabytkowe domy i świątynie, którym podczas pobytu w tej miejscowości warto się uważniej przyjrzeć.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić