Ustroń Atrakcje 2024 🗺️ 21 Najlepszych Atrakcji w Okolicy

ustroń
foto – Pixabay

Ustroń to miasto o charakterze uzdrowiskowym znajdujące się w południowej Polsce w województwie śląskim. Położone jest niedaleko granicy z Czechami, między miejscowościami Skoczów i Wisła.

Ustroń to słynny ośrodek wypoczynkowy, który cieszy się dużą popularnością zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym. W samym mieście i okolicach znajduje się wiele różnorodnych atrakcji, a infrastruktura turystyczna jest na tyle rozbudowana, żeby zapewnić rozrywkę turystom w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach.

Co warto zrobić w Ustroniu i okolicach? Poniżej znajdują się wybrane propozycje.

1. Ośrodek Narciarski w Ustroniu

Ośrodek Narciarski w Ustroniu to miejsce, które przyciąga miłośników sportów zimowych. Znajduje się tutaj aż pięć tras narciarskich o różnym stopniu trudności, które są regularnie dośnieżane i podświetlone. Ośrodek cieszy się dużą popularnością wśród amatorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem, jak i doświadczonych narciarzy.

2. Czantoria Wielka

Jedną z najpopularniejszych atrakcji Ustronia jest kolej krzesełkowa na Czantorię Wielką, czyli jedno z najwyższych wzniesień w Beskidzie Śląskim znajdującym się między Polską a Czechami. Dolna stacja znajduje się na osiedlu Polana, a górna na polanie Stokłosica.

3. Tropikana

Tropikana to odrobina egzotyki w miejscowości kojarzonej przede wszystkim z górami. Na terenie hotelu znajdują się baseny i liczne zjeżdżalnie, które latem stają się wielką atrakcją dla turystów. To jeden z tych hoteli, który oferuje luksusową alternatywę dla typowych w tych rejonach domków, pensjonatów i agroturystyki.

4. Przełęcz Karkoszczonka

Przełęcz Karkoszczonka to niska przełęcz górska, która przyciąga amatorów pieszych wycieczek po górach i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Sceneria na trasie jest bardzo malownicza, szczególnie wiosną, kiedy bujna roślinność staje się naturalną dekoracją całego obszaru.

5. Leśny Park Niespodzianek

Leśny Park Niespodzianek to miejsce, które świetnie nadaje się na wycieczkę rodzinną. Został utworzony w środowisku naturalnym, gdzie można spotkać jelenie, muflony czy sarny. Odbywają się tutaj również pokazy sokolnicze. W Parku znajduje się ścieżka edukacyjna, a także ścieżka bajkowa stworzona z myślą o najmłodszych zwiedzających. Jest tutaj również sowiarnia przywodząca na myśl sceny z serii o Harrym Potterze.

6. Chlebowa Chata w Górkach Małych

Chlebowa Chata w Górkach Małych to urokliwe miejsce, w którym można poznać tajniki pieczenia chleba, wyrobu masła czy pozyskiwania miodu według starych metod. Panuje tutaj klimat wsi sprzed stu lat, a turyści biorą aktywny udział w pracy, słuchając przy okazji ciekawostek historycznych.

7. Całoroczny tor saneczkowy

Całoroczny tor saneczkowy to coś, z czego słynie Ustroń. To obietnica świetnej zabawy dla dzieci i nie tylko. Ma długość 600 metrów i znajduje się w miejscu, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę.

8. Muzeum Ustrońskie

Muzeum Ustrońskie im. J. Jareckiego to miejsce, które powinny odwiedzić osoby zainteresowane historią i kulturą regionu. Na miejscu znajdują się liczne ekspozycje z lokalnymi artefaktami oraz związane z ustrońskim przemysłem. To idealne miejsce, aby rozpocząć zwiedzanie okolic będąc wyposażonym w wiedzę na temat realiów, które je ukształtowały.

9. Zamek w Grodźcu

Zamek w Grodźcu został wybudowany w XVI wieku. Był na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany, ale do dziś zachowały się tutaj między innymi tarcze herbowe, drewniane arkady i oryginalna boazeria. Zamek został zrabowany podczas drugiej wojny światowej, ale jego wewnętrzna struktura nie uległa zniszczeniom i stanowi unikat.

10. Pijalnia Wód

Pijalnia Wód w Ustroniu to kompleks położony na pięknym, zalesionym terenie. Na miejscu można skosztować wód o leczniczym charakterze. Znajduje się tutaj przepompownia, sklep z pamiątkami, a także fontanna z miejscem na odpoczynek po długim spacerze.

11. Muzeum Motocykli Zabytkowych

“Rdzawe Diamenty” to nietuzinkowe Muzeum Motocykli Zabytkowych, które stanowi wielką atrakcję dla wielbicieli motoryzacji. Jego powstanie wynika z pasji założycieli, którzy wiele z eksponatów własnoręcznie złożyli ze starych części. Muzeum co roku przyciąga wielu fanów motocykli, a także tych, którzy wracają tutaj, aby zobaczyć najnowsze eksponaty.

12. Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich to muzeum poświęcone życiu i twórczości polskiej powieściopisarki, która w czasach okupacji założyła dwie tajne organizacje. Muzeum znajduje się w domku ogrodnika, który kiedyś należał do dworu rodziny Kossaków. W tym niewielkim muzeum turyści mają okazję poznać ciekawostki o życiu znanej pisarki, a także zobaczyć przedmioty związane z jej twórczością.

13. Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle

Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle to budowla, która została tutaj przeniesiona spod Baraniej Góry. Został wybudowany pod koniec XIX wieku na polecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Na przestrzeni lat bywał schroniskiem, a dziś jest siedzibą PTTK. Znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Został przeniesiony spod Baraniej Góry w to miejsce w latach osiemdziesiątych XX wieku.

14. Aleję Gwiazd Sportu w Wiśle

Wielbiciele sportu z pewnością powinni udać się na wiślańską Aleję Gwiazd Sportu. Znajdują się tutaj tablice upamiętniające gwiazdy sportu pochodzące z całego regionu, a między nimi tablica Adama Małysza.

15. Domu Zdrojowego w Wiśle

Aleja Gwiazd Sportu znajduje się tuż obok Domu Zdrojowego przy placu Hoffa, do którego warto zajrzeć ze względu na jeden z najbardziej nietypowych pomników w Polsce. To właśnie tutaj znajduje się pomnik Adama Małysza wykonany z czekolady. Jest to pomnik naturalnej wielkości przedstawiający skoczka z nartami i częścią zdobytych nagród. Obecnie znajduje się za szklaną gablotą, ponieważ wielu odwiedzających usiłowało odłamać z niego kawałek czekolady.

16. Muzuem Beskidzkie

Muzuem Beskidzkie im. A. Podżorskiego to muzeum regionalne, w którym można przekonać się, jak wyglądały kiedyś beskidzkie chałupy, a także zobaczyć interesujący film o twórcach pochodzących z Beskidów. Po drugiej stronie muzeum znajduje się również atrakcyjny skansen. Cały kompleks dowodzi bogactwa kulturowego tych okolic.

17. Rezerwat przyrody “Wisła”

Rezerwat przyrody “Wisła” to miejsce, gdzie będą się dobrze czuły osoby kochające kontakt z przyrodą, bujną roślinnością i malowniczymi widokami. Znajduje się tutaj sztuczny wodospad, który okalają wysokie drzewa. Miejsce to szczególnie pięknie prezentuje się wczesną jesienią. Jest to też świetny cel podróży dla tych, którzy chcą odpocząć w ciszy od zgiełku miasta i turystycznej zawieruchy.

18. Kościół św. Anny w Ustroniu

Kościół św. Anny w Ustroniu to drewniana budowla wyglądająca jak z pocztówki sprzed ponad stu lat. Został poświęcony w drugiej połowie XVIII wieku i przywodzi na myśl architekturę podhalańską z drewnianymi elementami i strzelistymi wieżyczkami. Łatwo do niego dotrzeć na piechotę albo korzystając z trasy rowerowej.

19. Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle

Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle była darem Polaków dla prezydenta Mościckiego. Prezydent przebywał w niej w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy odpoczywał od swoich obowiązków. Aktualnie jest to letnia rezydencja polskiego prezydenta, jednak wiele osób chce ją zobaczyć właśnie ze względu na bogatą historię.

20. Sokolarnia Anatum

Sokolarnia Anatum znajduje się w Ustroniu przy górnej stacji kolejki na Czantorię. To miejsce, które świetnie nadaje się na rodzinną wycieczkę, zarówno ze względu na łatwość trasy, jak i na możliwość spotkania niezwykłych ptaków. Na terenie kompleksu można z bliska podziwiać nie tylko sokoły, ale również sowy, jastrzębie i orły.

21. Kościół Jakuba Starszego w Ustroniu

Kościół Jakuba Starszego w Ustroniu został wybudowany w XIX wieku. Budowla robi wrażenie z zewnątrz, ale i w środku warto zobaczyć rokokową ambonę z XVIII wieku, obraz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę z XIX wieku, a także kielichy i dzbany mające ponad sto lat.

4.1/5 - (55 votes)
1 comment
  1. W okolicy jest dużo fajnych górek i szlaków na nie prowadzących, nie tylko Czantoria 🙂 Polecam np. zdobycie góry Soszów, na którą prowadzi szlak z sąsiedniej Wisły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić