Skoczów to miasto znajdujące się w województwie śląskim. Jest to jedno z najstarszych miast Śląska Cieszyńskiego, a jego bogata historia oraz bliskość gór sprawiają, że chętnie odwiedzają je turyści z całej Polski. Co warto o nim wiedzieć i jakie miejsca zobaczyć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.
1. Kościół św. Trójcy
Kościół św. Trójcy w Skoczowie został wybudowany w XIX wieku na podstawie projektów wiedeńskiego architekta, Horky’ego. W 1865 roku kościół został pobłogasłowiony przez księdza śląskomorawskiego, Karla Samuela Schneidera, który był znanym ewangelickim pastorem i politykiem.
2. Ratusz
Imponująca budowla, która została wybudowana pod koniec XVIII wieku. Reprezentuje styl późnobarokowy, a jego wieżę dobudowano na początku XIX wieku. Od lat pięćdziesiątych XX wieku ratusz znajduje się w rejestrze zabytków. Warto przyjrzeć się jego bogato zdobionym fasadom, na których znajdują się herby i piękne zdobienia.
3. Muzeum Jana Sarkandra
W kamienicy, która przylega do ratusza, znajduje się Muzeum Jana Sarkandra. Jest to placówka poświęcona Janowi Sarkandrowi, który był męczennikiem, a obecnie jest nie tylko patronem Śląska, ale również świętym katolickim. Muzeum znajduje się w pięknej kamienicy z XVII wieku obok ratusza, gdzie w XVI wieku urodził się przyszły święty. Znajdują się tutaj starodruki kościelne, rzeźby i obrazy sakralne, a także konfesjonał z XVII wieku i tabernakulum wykonane przez Jana Wałacha.
4. Leśny Park Niespodzianek
Leśny Park Niespodzianek to propozycja dla rodzin z dziećmi, które przepadają za aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu. Piękny kompleks leśny wypełniony jest zwierzętami, które można podziwiać z bliska, a są to zarówno sarny i jelenie, jak i drapieżne ptaki.
5. Dream Park Ochaby
W pobliskiej miejscowości Ochaby Wielkie znajduje się Dream Park Ochaby, czyli park rozrywki i edukacji. Na rozległym terenie stworzono między innymi park miniatur z makietami znanych budowli oraz park dinozaurów z figurami dinozaurów w naturalnej wielkości. Ponadto są tutaj również wirtualne oceanarium historyczne, park linowy, akwarium ryb tropikalnych, labirynt w kukurydzy oraz atrakcyjne place zabaw z bungee, strzelnicą czy dmuchańcami.
6. Muzeum im. Gustawa Morcinka
Muzeum im. Gustawa Morcinka znajduje się w kamienicy z XVIII wieku, a w środku można zobaczyć biograficzną wystawę dotyczącą śląskiego działacza. W środku można również zobaczyć zbiory związane z pradziejami Skoczowa od epoki kamienia aż po wczesne średniowiecze. Z kolei na pierwszym piętrze urządzono wystawę z artefaktami tworzonymi przez lokalnych artystów.
7. Kaplicówka
Kaplicówka to wzgórze wznoszące się na 355 metrów nad poziomem morza, które należy do Pogórza Cieszyńskiego. Na jego szczycie znajduje się kaplica pod wezwaniem św. Jana Sarkandara oraz altana widokowa, z której moża podziwiać imponującą panoramę okolicy. Przez to jedno wzgórze przebiega kilka szlaków turystycznych, a wśród nich Szlak Skoczowskich Zabytków oraz Szlak Sarkandrowski. Ponadto biegnie tędy trasa rowerowa łącząca Dębowiec i Cieszyn.
8. Muzeum Motocykli Rdzawe Diamenty
Muzeum Motocykli Rdzawe Diamenty znajduje się kilka kilometrów od Skoczowa, a mianowicie w Ustroniu. Powstało ono z pasji do tego rodzaju pojazdów, a miłośnicy motoryzacji będą mogli na miejscu podziwiać składane z różnych części motocykle. Do najważniejszych eksponatów w tym muzeum należą między innymi Zuendapp EM 250 z 1925 roku, Benelii 500 SV z końca lat trzydziestych XX wieku, a także NSU 351 z 1936 roku.
9. Muzeum Chirurgii
Znajdujące się w Ustroniu Muzeum Chirurgii jest jedyną tego rodzaju placówką w całej Polsce. Na miejscu znajdują się najróżniejsze narzędzie i eksponaty prezentujące rozwój chirurgii w ciągu ostatnich dwustu lat. Jest to jedno z tych miejsc, które mogą zachwycić zarówno lekarzy, jak i miłośników historii oraz medycznych ciekawostek.
10. Góra Równica
Góra Równica znajduje się w Beskidzie Śląskim u wznosi się na wysokość ponad 884 metrów nad poziomem morza. Już spod szczytu zaobserwować można piękną panoramę Beskidu Śląskiego z takimi szczytami, jak Czantoria Wielka, Skrzyczne czy Barania Góra. Przez górę przebiega wiele szlaków turystycznych, a na jej szczycie znajduje się schronisko PTTK.
11. Restauracja nad Wisłą
Restauracja nad Wisłą to klimatyczne miejsce, w którym każdy smakosz ma szansę znaleźć coś dla siebie. W karcie dań znajdują się tradycyjne potrawy polskie, jak i warianty dla wegetarian czy znane potrawy kuchni europejskiej.
Skoczów – krótko historycznie
Ludność łużycka już w V wieku przed naszą erą założyła w tym miejscu pierwsze grodzisko, o czym świadczą znaleziska archeologiczne. Najwcześniejsze wzmianki na temat miasta Skoczów pochodzą z pierwszej połowy XIV wieku i uważa się, że najpewniej powstał jako podgrodzie zamku. Na początku średniowiecza była to niewielka osada, która mogła pomieścić około 100 tysięcy mieszkańców, ale z czasem zaczęła się rozrastać.
Na przestrzeni kilku stuleci Skoczów parę razy był doszczętnie niszczony przez pożary, w których ginęły również ważne dokumenty potwierdzające przywileje. Dopiero po kolejnym pożarze w XVIII wieku rozpoczęto budowę Skoczowa murowanego. W XIX wieku było tu już mnóstwo kupców i rzemieślników, którzy często dziedziczyli zakłady w jednej linii, a biznesy rodzinne przetrwały wieki aż do drugiej wojny światowej. Doskonale rozwijał się również przemysł fabryczny.
Po zakończeniu pierwszej wojny światowej Skoczów stał się obiektem sporo pomiędzy Polską i Czechosłowacją. Słynna bitwa o i miasto została przegrana przez Polaków, ale mimo to Czechosłowacja nie zajęła miasta, zaś tego samego dnia zachodnie mocarstwa doprowadziły do rozejmu w tej sprawie. W dwudziestoleciu rozwój miasta trwał. To właśnie wtedy uczył tutaj między innymi Gustaw Morcinek, czyli znany nauczyciel i działacz związany ze Śląskiem.
Podczas drugiej wojny światowej miasto zostało zdobyte przez Niemców, mimo że Polacy wysadzili mosty na Wiśle. Zaczął się krwawy terror, który najsilniej odczuli skoczowscy Żydzi. Całą społeczność żydowską wywieziono do Niska, a polską inteligencję wywieziono stąd do obozów koncentracyjnych.