Równica 🗺️ Informacje i Ciekawostki

równica
foto – Autorstwa Pudelek z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2817497

Równica – szczyt położony w Paśmie Wiślańskim, w Beskidzie Śląskim, na wysokości 884,6 m n.p.m. Poniżej Równicy znajduje się miasto Ustroń.

1. Na szczyt Równicy prowadzi żółty szlak turystyczny, który zaczyna się przy schronisku, a wiedzie do Skoczowa. Do schroniska można dojść czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim, który swój początek bierze przy PKP w Ustroniu. Do schroniska można również dojść zielonym szlakiem z Brennej, bądź niebieskim, rozpoczynającym się w pobliżu Trzech Kopców Wiślańskich i wiodącym przez Świniorkę i Orłową.

2. W 1934 r. oddano do użytku drogę wiodącą z Ustronia do schroniska pod szczytem. Można nią wjechać samochodem. Dojeżdża tu również regularna komunikacja autobusowa.

3. Zarówno wejście, jak i wjazd na wzniesienie nie podlega opłatom. Na zboczach góry znajdują się parkingi, również bezpłatne.

4. Z Równicy można podziwiać rozległą panoramę wzniesień Beskidu Śląskiego. Znajdują się wśród nich m.in. Skrzyczne, Czantoria Wielka i Mała, Barania Góra. Ponadto widać Beskid Śląsko-Morawski wraz z Łysą Górą oraz Cieszyn.

5. Pod szczytem Równicy, na wysokości 767 m n.p.m. znajduje się schronisko. Powstało w 1927 r. z inicjatywy górnośląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W 2016 r. zostało skreślone z listy schronisk PTTK. Obecnie ma status gościńca. Przy schronisku mieści się placówka GOPR.

6. W pobliżu schroniska znajduje się karczma góralska Koliba pod Czarcim Kopytem, założona w 1990 r. Obok powstał amfiteatr mogący pomieścić 500 osób. W karczmie można zorganizować ceremonię zaślubin i wesele. Jedną ze specjalności lokalu jest „cudowny eliksir”, który ma podobno działać jak afrodyzjak.

7. Wśród innych lokali gastronomicznych położonych na zboczach góry znajdują się karczma Równianka, bar Ustroń, karczma Zbójnicka Chata oraz Dwór Skibówki z restauracją i pokojami na wynajem. Ponadto działa tu stoisko z lodami i sklepik z pamiątkami.

8. Na zboczu Równicy usytuowany jest Górski Park Równica. Wśród atrakcji, jakie oferuje, znajdują się m. in. całoroczny tor saneczkowy o długości 600 m, przejażdżki quadami czy sala kinowa 7D.

9. Na wzniesieniu mieści się również Park Linowy Ustroń. Składa się na niego 6 tras o różnych stopniach trudności, których łączna długość wynosi 1100 m. Najdłuższa trasa ma 293 m.

10. Inną nazwą, jaką określany bywa szczyt, jest Diabla Góra. Nazwa wzięła się od legendy o diable Rokicie, który na górze chciał wybudować młyn, by mleć w nim grzechy ludzi na czarną mąkę i rozsiewać ją po świecie, by ludzie same złe rzeczy widzieli. W tym celu wyrównał szczyt, a stąd wzięła się nazwa Równica.

3.9/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić