Planetarium Śląskie 🔭 Informacje i Ciekawostki

Planetarium Śląskie
foto – Autorstwa Pudelek (Marcin Szala) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2832552

Planetarium Śląskie to największe i najstarsze planetarium oraz obserwatorium astronomiczne w Polsce. Dla Ślązaków od lat stanowi naturalny element Parku Śląskiego, a dla ludzi spoza Śląska stanowi dodatkową atrakcję. Oto kilka ciekawostek na temat tego miejsca.

1. Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika zostało ukończone 4 grudnia 1955 roku. Budowę rozpoczęto dwa lata wcześniej z okazji Roku Kopernikowskiego.

2. Planetarium znajduje się w Parku Śląskim, zwanym kiedyś Wojewódzkim Parkiem Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Usytuowano je na Górze Parkowej, która jest najwyższym wzniesieniem w tej okolicy.

3. Architektem odpowiedzialnym za budowę charakterystycznego budynku był Zbigniew Solawa, urbanista i nauczyciel akademicki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ten sam człowiek zaprojektował również osiedle mieszkaniowe przy Alei Ignacego Daszyńskiego w Krakowie.

4. Sercem Planetarium Śląskiego jest ogromny projektor wyprodukowany przez zakłady Zeissa w Jenie. Waży ponad 2 tony i ma 5 metrów wysokości.

5. Profesjonalny projektor jest w stanie odtwarzać wygląd nieba z każdego miejsca na naszej planecie i o każdej porze dnia i nocy. W ten sposób możliwe jest odtworzenie rzeczywistego firmamentu.

6. W obiekcie mieści się na raz 400 osób, a kopuła stanowiąca ekran spektakularnej projekcji jest największą kopułą w Polsce o średnicy dwudziestu trzech metrów.

7. Na terenie Planetarium Śląskiego znajduje się również stacja sejsmologiczna, zegar słoneczny o wysokości kilku metrów oraz obserwatorium astronomiczne dysponujące największym w Polsce teleskopem.

8. Podczas wycieczki do Planetarium Śląskiego można załapać się na lekcję astronomii czy geografii, wysłuchać prelekcji i zobaczyć gwiezdny spektakl, a nawet porozmawiać z astronomem.

9. Dzięki wielkiej lunecie soczewkowej możliwe jest oglądanie powierzchni Księżyca i rozmaitych planet, a także podziwianie komet. Planetarium na Śląsku stanowi więc raj dla wszystkich pasjonatów astronomii, ale również ogromną atrakcję dla dzieci. Regularnie odbywają się tutaj wycieczki szkolne, a na dziesięciu podopiecznych przypada jeden opiekun, który nie musi płacić za bilet.

10. Znajdująca się tutaj stacja klimatologiczna na bieżąco prowadzi pomiary oraz obserwacje stanu pogody.

4.1/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić