Narwiański Park Narodowy 🗺️ Informacje i Ciekawostki

Narwiański Park Narodowy położony jest w województwie podlaskim, 35 km na zachód od Białegostoku. Utworzony w 1996 roku park obejmuje swoim terenem przepiękne okolice doliny Narwi, liczne rozlewiska, bagna i mokradła, a także kilka turystycznych miejscowości.

1. Siedziba władz Narwiańskiego Parku Narodowego znajduje się w zabytkowym dworku w Kurowie. Miejscowość ta słynie przede wszystkim z obchodzonej w sierpniu Biesiady Miodowej. Jest to jarmark, na którym lokalni rolnicy i przedsiębiorcy prezentują regionalne przysmaki: miody, sery, wyroby mięsne, lokalne pieczywo i słodkie wypieki. Wydarzeniu towarzyszą występy muzyczne, pokazy artystyczne i warsztaty edukacyjne dla najmłodszych.

2. Na terenie parku utworzone zostały dwa rezerwaty pod patronatem instytucji Natura 2000. Jest to europejska organizacja, która chroni wyjątkowo wartościowe siedliska ptaków. W Narwiańskim Parku Narodowym znajdują się: ostoja ptaków „Bagienna Dolina Narwi” oraz siedliska „Narwiańskie Bagna”.

3. Świat zwierząt Narwiańskiego Parku Narodowego jest niezwykle zróżnicowany. Na terenach ochronnych żyje 213 gatunków ptactwa (m.in. błotniaki stawowe, rybitwy czarne, uszatki błotne i durkacze) oraz 36 gatunków ssaków (w tym jelenie, łosie, dziki i sarny). Rzadziej spotkać można zamieszkujące park płazy i gady (żaby, traszki, jaszczurki i zaskrońce).

4. Przez cały obszar parku przepływa rzeka Narew, która stanowi prawy dopływ Wisły o długości 484 kilometrów. Ciekawostką jest, że to jedyna na terenie Europy rzeka, która płynie równocześnie poprzez kilka koryt. Dzięki temu, między kolejnymi fragmentami Narwi, tworzą się rozległe bagna, mokradła i torfowiska. Odcinki rzeki, które mieszczą się na terenie parku narodowego, zamieszkuje 27 gatunków ryb (m.in. szczupaki, leszcze i okonie) oraz unikalny gatunek minoga ukraińskiego.

5. W parku znajduje się wyjątkowa ścieżka przyrodnicza Kładka Waniewo-Śliwno. Jest to edukacyjna trasa, która ma długość 1,2km i przebiega przez drewnianą kładkę prowadzącą przez podmokłe tereny. Przy ścieżce umieszczono wieżę widokową oraz dwa specjalne punkty do obserwacji ptaków.

6. Ciekawą formą zwiedzania parku jest spływ kajakowy dwoma szlakami wodnymi. Jednym z nich jest „Pętla wokół Kurowa”, na której znajdują się trzy trasy liczące od 1,6km do 7,7km długości.

Przez obszar całego parku przebiega szlak „Narwiański Labirynt”, który ma długość 45km, a jego przepłynięcie zajmuje nawet 3 dni. Wzdłuż całego szlaku wodnego znajdują się miejsca do odpoczynku, przystanie, a także małe miasteczka, w których umiejscowione są wypożyczalnie sprzętu wodnego, obiekty noclegowe i lokale gastronomiczne.

7. Choć na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego nie ma żadnych tras rowerowych – na ich wytycznie nie pozwala podmokły, często zalewany i bagnisty teren – przez otulinę parku przebiegają dwa malownicze szlaki rowerowe. Podlaski Szlak Bociani ma długość ponad 200 kilometrów i łączy obszar ochronny z Białowieskim Parkiem Narodowym. Drugą trasą jest Obwodnica Narwiańska, która ma długość 90 kilometrów i rozciąga się dookoła terenu parku.

8. Na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego znajduje się 7 wież widokowych. Najwyższą z nich jest wieża w Kruszewie, która jednocześnie jest najwyżej położonym punktem obserwacyjnym na wschód od wód Narwii.

9. Na obszarze parku rośnie ponad 700 gatunków roślin naczyniowych, w tym kilka rzadkich gatunków roślin wodnych i błotnych.

10. W Kurowie znajduje się Ośrodek Edukacji Przyrodniczej „Młynarzówka”, który mieści się w pięknym, zabytkowym budynku, pochodzącym z 1925 roku. W środku wyświetlany jest film edukacyjny o powstawaniu regionu oraz duża ekspozycja przyrodnicza. Wstęp do „Młynarzówki” jest płatny, a bilety kosztują 10zł (bilety normalne) i 5zł (bilety ulgowe).

11. W Młynarzówce organizowane są również zajęcia grupowe dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Odbywają się tu lekcje z zakresu biologii, etnografii, fizyki i historii, a także ciekawe gry terenowe, które pokazują najmłodszym piękno parku w aktywny i ciekawy sposób.

12. Zwiedzający park turyści mogą skorzystać z dwóch pól namiotowych: przy wejściu do parku w Kurowie oraz na wyspie Topilec. Drugie pole namiotowe dostępne jest jedynie dla kajakarzy.

13. W Kurowie funkcjonuje wypożyczalnia kajaków, która czynna jest od maja do końca września. Koszt wypożyczenia kajaka dwuosobowego na całą dobę wynosi 35zł.

14.  Jednodniowe wejściówki na teren parku kosztują 6zł (bilet normalny) i 3zł (bilet ulgowy). Turyści mogą wykupić również bilety trzydniowe, które świetnie sprawdzą się w przypadku przepływu przez wodny szlak „Narwiański Labirynt”.

15. W okolicach Narwiańskiego Parku Narodowego znajduje się wiele atrakcji dla całej rodziny. Warto wybrać się do niewielkiej miejscowości Kruszewo, które słynie z… ogórków kiszonych. Podobno tutejsze ogórki nie mają sobie równych w całej Polsce! W okolicy znajduje się również kilka zabytkowych miasteczek: Tykocin, Choroszcz i Suraż.

4/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić