Ciechocinek Atrakcje 2024🗺️ Co można tutaj robić ?

fotografia – Pixabay

Ciechocinek to miasto leżące w województwie kujawsko – pomorskim, dokładnie w rejonie Kujaw. Jest znaną miejscowością turystyczną, z wieloma terenami rekreacyjnymi i ciekawymi zabytkami. Miasto ma porządnie rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną, jest więc doskonałą lokalizacją na urlop o każdej porze roku.

Co warto zobaczyć w Ciechocinku ?

1. Zespół trzech tężni solankowych

Zespół trzech tężni solankowych jest przykładem zabytku budownictwa technicznego. Ciekawostką jest fakt, że są to największe tężnie w całej Europie. Tężnie mają 1741,5 metra długości i 15,8 metra wysokości.

Zostały zbudowane w latach 1827-1859. Ich zadaniem jest stężanie solanki.

2. Parki

Ciechocinek jest miejscowością o charakterze uzdrowiskowym. Dlatego też nie brakuje tutaj licznych parków zdrojowych. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć główny Park Zdrojowy, Park Sosnowy, Park Tężniowy i Park Zdrowia.

Główny Park Zdrojowy został założony w 1875 roku, na jego środku znajduje się Pijalnia Wód Mineralnych. Innymi ciekawymi miejscami jest tu Muszla Koncertowa oraz słynna fontanna Jaś i Małgosia. Po parku przechadzają się też pawie, co jest nie lada atrakcją dla dużych i małych.

Nieopodal Parku Zdrojowego znajduje się zegar kwiatowy. Ta aranżacja kwiatowa, która ma kształt tarczy zegara, została zaprojektowana w 1934 roku. Co roku do wysadzenia wszystkich jej elementów używa się kilku tysięcy różnokolorowych kwiatów.

3. Pijalnia Wód Mineralnych

Ciechocinek jest jednym z najsłynniejszych uzdrowisk w Polsce, a jego wizytówką stały się potężne tężnie. Kuracjusze mogą tu jednak korzystać i z takich obiektów, jak Pijalnia Wód Mineralnych. Mieści się ona na terenie Parku Zdrojowego i jest jego cenną ozdobą. Drewniana budowla z lat 80. XIX wieku przyciąga uwagę szwajcarskim stylem i pięknymi dekoracjami. W miejscu tym można napić się leczniczej wody, odpocząć w przytulnej kawiarni lub uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach kulturalnych, organizowanych w urządzonej na terenie pijalni sali koncertowej.

4. Warzelnia Soli

Warzelnia Soli mieści się przy ulicy Solnej. Budynek Warzelni został zbudowany na początku XIX wieku. Warzelnię można zwiedzić i obejrzeć ciekawe muzeum związane z warzelnictwem i solą. Ciekawym obiektem są tu aparaty do gimnastyki leczniczej Wilhelma Zandera. W pozostałej części budynku nadal produkuje się sól dzięki dostarczanej specjalnymi rurociągami wodzie mineralnej.

5. Łazienki

Ciechocinek słynie ze swoich Łazienek. Są tu cztery słynne Łazienki, które są obowiązkowym punktem w trakcie zwiedzania miasta.

Łazienka nr 1 to najstarszy zakład przyrodoleczniczy w mieście, został on zbudowany w 1849 roku. Przed obiektem znajduje się pomnik-popiersie dra Romana Ignatowskiego.

Łazienki nr 2 to budynek wykonany w stylu romańskim. Obiekt ten pełnił funkcje dzisiejszego SPA, były w nim urządzane kąpiele błotne, parowe i inne.

Łazienki nr 3 to budynek klasycystyczno-eklektyczny na ulicy Armii Krajowej, zaś Łazienki nr 4 mają styl neobarokowy i klasycystyczny, obecnie mieści się w nich szpital uzdrowiskowy.

6. Pałacyk dyrekcji uzdrowiska

Pałacyk dyrekcji uzdrowiska jest neobarokowym obiektem architektonicznym, pochodzącym z 1910 roku. Niezwykłą ozdobą tego budynku są kolumny wykonane w stylu jońskim oraz bardzo efektowny dach. Obecnie w budynku mieści się siedziba administracji uzdrowiska.

7. Kościół katolicki pw. św. Piotra i Pawła

Kościół katolicki pw. św. Piotra i Pawła mieści się przy ulicy ks. Owczarka. Powstał w 1884 roku, został wykonany w stylu neogotyckim. W późniejszych latach został rozbudowany i zmodernizowany przez architekta i konserwatora zabytków Jana Tajchmana. Kościół jest centralnym obiektem sakralnym w Ciechocinku, jest duży i efektowny ze swoimi strzelistymi wieżyczkami. W jego wnętrzach można podziwiać polichromię pochodzącą z 1966 r., a której tematem jest tysiąclecie chrztu Polski.

8. Dworek Prezydentów RP

Dworek Prezydentów RP był letnią rezydencją prezydenta Ignacego Mościckiego. Mieści się przy ulicy Wojska Polskiego i Leśnej i został zbudowany w 1933 roku. Przez długie lata nie był on w ogóle używany, albo był gościńcem dla najważniejszych urzędników państwowych. W 1956 roku obiekt ten został przeistoczony w Ośrodek Badawczo-Naukowy dla Kliniki Laryngologicznej Akademii Medycznej w Warszawie. W 2001 roku znowu stał się Dworkiem Prezydenckim pod panowaniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

9. Cerkiew prawosławna pw. Michała Archanioła

Cerkiew prawosławna pw. Michała Archanioła znajduje się na ulicy Wojska Polskiego. Budynek Cerkwii pochodzi z 1894 roku, była hołdem dla wojska rosyjskiego. Cała budowla jest wykonana z drewna i jest uważana za jeden z najważniejszych zabytków Ciechocinka.

Ma ona styl zauralski, przy jej budowie nie użyto gwoździ. Budynek jest zbudowany metodą zakładkową, bale nakładane były na siebie poziomo jedna na drugiej. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na bogate zdobienia i ornamenty wokół okien i drzwi wejściowych.

Przez lata Cerkiew pełniła wiele różnych funkcji, początkowo pełniła funkcję sakralną, później była kasynem, magazynem oraz szkołą, dopiero od 1996 roku znowu stała się obiektem sakralnym. Wewnątrz Cerkwii znajdują się relikwie 12 męczenników.

10. Partery Hellwiga i ul. Armii Krajowej

Partery Hellwiga i ul. Armii Krajowej to nic innego jak słynne dywany kwiatowe w Ciechocinku. Zostały one zaprojektowane i po raz pierwszy obsadzone w 1932 roku, do dzisiaj bardzo się o nie dba i starannie się je pielęgnuje, by co roku zakwitały tysiącem różnobarwnych kwiatów. Całości dopełniają ładnie zagospodarowane zielone tereny porośnięte trawą, krzewami i drzewami ozdobnymi. Zwłaszcza w sezonie wiosenno – letnim, te miejsce wygląda wyjątkowo korzystnie.

10. Teatr Letni

Teatr Letni znajduje się przy ulicy Żelaznej. To zabytkowy budynek pochodzący z 1890 roku, w całości wykonany z drewna. Styl architektoniczny nawiązuje do stylu szwajcarskiego domu na wsi. Budynek stwarza bardzo przytulne wrażenie, ma ciekawe zdobienia i efektownie wykończone deski.


Jeżeli podczas pobytu w Ciechocinku postanowisz zwiedzić inne miejscowości wówczas Inowrocław i jego Tężnie oraz Toruń i jego Pierniki będą najlepszym wyborem.

Po więcej informacji warto zajrzeć na oficjalny portal turystyczny miasta Ciechocinek

4.1/5 - (44 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić