Atrakcje Goleniów 2024 – Co Warto Tutaj Zobaczyć

fotografia by Remigiusz Józefowicz / Wikipedia

Goleniów – Miasto oddalone jest od Szczecina o 35 kilometrów w kierunku północno-wschodnim. Miasto znajduje się na Pomorzu Zachodnim na Równinie Goleniowskiej. Odpowiedniego klimatu temu miejscu nadaje niedaleka Puszcza Goleniowska oraz przepływająca przez miasto rzeka Ina. Takie tereny od pradawnych dziejów skłaniały dawne ludy do osiedlania się. Podobnie rzecz się miała w tym przypadku. Pierwsze ślady obecności człowieka w okolicach dzisiejszego Goleniowa pochodzą z czasów pond 4,5 tysiąca lat p.n.e.

Pierwsze źródła pisane dotyczące Goleniowa pochodzą z początków XIII wieku. Lokacja miasta nastąpiła w roku 1268. Położenie miasta nad rzeką Iną sprawiała, że jego mieszkańcy szybko się bogacili. Bogactwo mieszkańców równało się z bogaceniem i wzrostem znaczenia miasta.
Jak wszystko tak i czas prosperity nie trwał długo. Na początku XVI wieku miasto nawiedził pożar. W późniejszych latach zdarzało się to jeszcze kilkukrotnie. Dodatkowym elementem niszczącym były wojny w tym wojna trzydziestoletnia. Zdarzenia te w znaczny sposób zmniejszyły liczbę mieszkańców i wpłynęły na czasowy upadek miasta.
W latach 30 XVIII wieku swoje rządy rozpoczęły w Goleniowie władze pruskie. Niemiecka dyscyplin i porządek w szybkim czasie doprowadziły do odbudowy pozycji miasta.
7 marca 1945 roku kończy się władza niemiecka. Zdobycie miasta przez żołnierzy radzieckich okupione zostało 3 dniowymi walkami i zniszczeniami obejmującymi około 65 % powierzchni miasta. Po zakończeniu wojny miasto zostało włączone do Polski.

Atrakcje i zabytki Goleniowa

Większość zabytków zachowanych w mieście związane jest z budownictwem militarnym, zaliczają się do nich:

– Mury obronne – pierwsze zostały wybudowane w miejsce dotychczasowych umocnień drewnianych. Czas ich wznoszenia przypada na XIV wiek. W ramach murów powstały również 4 umocnione bramy wjazdowe oraz baszty i czatownie. Mury budowane były z kamieni i cegły. Do współczesnych czasów dotrwały baszty, jedna brama i kilka odcinków murów.

– Brama Wolińska – stanowi najcenniejszy zabytek miasta, wzniesiona została w XIII wieku, a do jej wykonania użyto kamieni i głazów narzutowych zwożonych z całej okolicy. W późniejszym czasie nadbudowana została ceglaną wieżą. Dziś spełnia użyteczne role, mieści się w niej Muzeum Ziemi Goleniowskiej i Goleniowski Dom Kultury.

– Baszta Mennicza – nazwę swoją wzięła od mennicy miejskiej, która się tam znajdowała. W mennicy bito monetę zwaną białym groszem goleniowskim. We współczesnych czasach można ją jedynie podziwiać od zewnątrz, nie jest udostępniona do zwiedzania.

– Baszta Prochowa – narożny element dawnych murów obronnych od strony rzeki Iny. W dawnych czasach pełniła rolę magazynu prochu strzelniczego i amunicji. Dodatkowo byli w jej murach przetrzymywani więźniowie.

– Kościół św. Katarzyny – najokazalszy budynek Goleniowa. Początki tej gotyckiej budowli sięgają XV wieku. Zbudowana została na ruinach wcześniejszego kościoła romańskiego. Do zakończenia II wojny był to kościół protestancki. W czasie wojny uległ zniszczeniu, po odbudowie w latach 50 XX wieku przejęty został przez wyznawców katolicyzmu.

– Spichlerz Zbożowy – zbudowany został w XVIII wieku i jest jedynym ocalałym tego typu budynkiem w mieście. Rzucająca się w oczy budowla wykonana w technice szachulcowej. Białe otynkowane ściany spinane drewnianą ryglową konstrukcją przykuwają uwagę. Budynek nie jest wykorzystywany, można go jedynie podziwiać z zewnątrz.

– Zakład Karny – do dziś spełnia swoje penitencjarne przeznaczenie. Obiekt tworzą budynki z XIX wieku. Po wojnie więzienie to wykorzystywane było do przetrzymywania zbrodniarzy wojennych.

– Wieża Ciśnień – kolejowa wieża wodna pochodząca z 1912 roku o ciekawej architekturze. Dół wieży wykonany jest z czerwonej cegły druga część to zabudowa szachulcowa. Bardzo ciekawy budynek, który do dziś zaopatruje w wodę budynki dworcowe.

Zabytki to nie jedyne ciekawe miejsca w Goleniowe. Wzdłuż miejskich murów utworzono promenadę spacerową przy której usytuowano granitowe rzeźby przedstawiające postacie z legend goleniowskich. Te i wiele innych miejsc sprawi, że wyprawa do Goleniowa dostarczy wielu ciekawych wrażeń i dużą porcję nowej wiedzy.

Atrakcje w okolicy

Oprócz pobliskiego Szczecina, ewentualnie w pobliżu warto wybrać się do Nowogardu, Stargardu, lub też ruszyć na północ, nad morze. Do Międzyzdrojów jest stąd raptem 60 kilometrów.

3.8/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić