Stargard Turystycznie – Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia by Maciej Godniak / Wikipedia

Miasto, które stoczyło zwycięski bój z administracją rządową o zmianę nazwy. Tak właściwie to poczynając od początku swojego istnienia poprzez wieki w nazwie miasta istniał tylko jeden człon Stargard. Były pewne zmiany w czasach niemieckich, ale nigdy nie było w nazwie dopisane szczeciński.

Już w 1999 roku Towarzystwo Przyjaciół Stargardu podjęło działania w celu zmiany nazwy na Stargard. Po wielu latach sztuka ta się udała i od 2015 Stargard zgubił swój drugi człon – Szczeciński. Zwolennicy tej zmiany dokonali ostatecznego „oderwania” od Szczecina. To, że tak jakby miasto „powstało” od początku nie oznacza, że w niepamięć poszła cała bogata historia tego Zachodnio Pomorskiego miasta.

Zabytki w Stargardzie

Stargard znajduje się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglane jest to związane z tym, że w mieście znajduje się wiele budowli, zwłaszcza obronnych, które na przestrzeni XIII i XVI wieku powstały w oparciu o gotycką architekturę ceglaną.

– System obwarowań miejskich pochodzący z II połowy XIII wieku

– Brama Pyrzycka zbudowana została pod koniec XIII wieku

Brama Wałowa fragment muru obronnego pod względem architektonicznym łączy w sobie dwa style gotyk i renesans, zbudowana w XIII wieku. Brama posiada wykusz latrynowy, jest to bardzo rzadko spotykane rozwiązanie w przypadku bram.

Brama Młyńska bardzo nietypowe rozwiązanie zastosowane w przypadku tej budowli polega na tym, że jest ona usytuowane nad korytem rzeki. Jest to jedyne w Polsce rozwiązanie i jedno z dwóch istniejących na świecie

Brama Świętojańska pochodząca z 1450 roku w postaci tunelu posiadała w dawnych czasach przedbramie do którego prowadził most zwodzony

Baszta Morze Czerwone jest to 34 metrowej wysokości budowla wzniesiona w II połowie XIV wieku. Według legendy nazwa wzięła się od nietypowego wykonywania wyroków na skazańcach, których zrzucano z wierzchołka baszty. Po każdej egzekucji na placu przed basztą pozostawały czerwone ślady od krwi i to zadecydowało o nazwie baszty.

Baszta Tkaczy powstała w XV wieku nazwę przyjęła od tego, że w przypadku niezbędnej obrony miasta ten odcinek murów miał być broniony przez cech tkaczy

– Baszta Jeńców zbudowana na przełomie XV i XVI wieku wysoka na 13 metrów, najprawdopodobniej wykorzystywana była do przetrzymywania jeńców co sugeruje jej nazwa

– Baszta Białogłówka pochodzi z I połowy XV wieku, wysoka na 30 metrów na jej wierzchołku umieszczone jest stożkowe zwieńczenie, otynkowane na biało

– Arsenał zwany także Zbrojownią, zbudowany został około 1500 roku

Przykładów ceglanej zabudowy miasta jest jeszcze wiele i praktycznie można je spotkać na każdym kroku. Aż dziw bierze, że pomimo rożnych wydarzeń w dziejach miasta i zniszczeń zwłaszcza w czasie ostatniej wojny w mieście znajduje się tyle dobrze zachowanych historycznych budowli.

Imprezy i Festiwale Stargard 2021:

Festyn Rodzinny
25.06.2021

COOLturalne Wakacje
26.06-27.07.2021

Stargard – krótko historycznie

Nie licząc pradawnych dziejów niektórych miejsc na Pomorzu Zachodnim Stargard jest zdecydowanie najstarszy w tym rejonie. VIII, IX wiek to pierwsze podwaliny pod dzisiejsze miasto położone nad brzegiem rzeki Iny. Początki to grodzisko otoczone drewnianym murem i drewnianymi umocnieniami. X wiek wiąże się z rozszerzanie granic miast i powstaniem podgrodzia. XIII wiek sprawia zamianę drewnianych umocnień na solidne kamienne ceglane mury.

W 1243 roku Stargard dostaje prawa miejskie. Miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać korzystając z zysków jakie przynosił handel. Miasto leżało na ważnym szlaku komunikacyjnym z wykorzystywaniem spławiania rzeką Iną zboża i innych artykułów dalej na północ.

Do 1648 roku wpływ i władzę w mieście sprawowano w imieniu Książąt Pomorskich. Po czym miasto zostało przejęte przez Brandenburgię i trwało to aż do końca II wojny.

W marcu 1945 roku po ciężkich walkach miasto zostało zdobyte przez żołnierzy radzieckich. W wyniku działań wojennych zostało zniszczone w ponad 70%.

Okres powojenny to czas odbudowy i kolejnego rozwoju. Jak to zwykle bywało na tak zwanych „ziemiach odzyskanych” z miasta zostali usunięci mieszkańcy z rodowodem niemieckim. Miejsce wysiedlonych niemieckich mieszkańców zajęli przesiedleńcy z polskich kresów wschodnich.
Po wielu wiekach miasto znów stało się polskie.

Ze Stargardu bardzo blisko jest do Szczecina w którym oczywiście też można spędzić ciekawy dzień na zwiedzaniu miasta.

4/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić