Połczyn Zdrój Atrakcje 2024 – Co Warto Zobaczyć 🗺️

fotografia – Pixabay

Połczyn Zdrój zanim zyskał sławę jako miejscowość uzdrowiskowa przeszedł bardzo burzliwe początki. Pomorze Zachodnie na terenie którego znajduje się Połczyn było bardzo newralgicznym terenem, przez który przetoczyło się wiele tragicznych zdarzeń historycznych. Ziemie dzisiejszej północno zachodniej Polski przez długie wieki znajdowały się w obcych rękach. Praktycznie z dzisiejszej perspektywy uznać należy, że za czasów pierwszych Piastów do tych terenów nie podchodzono zbyt dobrze. Zaborcze zakusy z sąsiedniej Brandenburgii były odwiecznym palącym problemem. Wydaje się, że zbyt dużo swobody pozostawiono Pomorzanom, zamieszkującym te tereny. Oni zaś rozgrywali własne interesy nie zawsze zgodne z interesami Piastów.

Zabytki i atrakcje Połczyn Zdrój

1. Zamek Rycerski

Pierwszą i zarazem jedną z najciekawszych atrakcji na terenie miasta Połczyn Zdrój jest niewątpliwie Zamek Rycerski. Budowla ta znajduje się niedaleko głównego rynku. Od zawsze było to miejsce, które strzegło bezpieczeństwa miasta. Ten niezwykle wiekowy budynek w przeszłości służył jako poczta i jako lokum mieszkalne. Po wojnie jednak i dosyć poważnym zniszczeniu został odbudowany na nowo i obecnie służy jako Centrum Kultury. Zwiedzający mogą tu zobaczyć niezwykle zabytkowe stare łuki, oraz szesnastowieczne stare piwnice, czyli pozostałość po średniowiecznej wieży mieszkalno-obronnej.

2. Park Zdrojowy

Te niesamowicie urokliwe miejsce dzieli się tu na dwie części. Pierwszą z nich to ogrody francuskie. Turyści mogą tu znaleźć amfiteatr, fontanna oraz pijalnia wód Joasia. Drugą część nazywa się stylem angielskim, gdyż znajduje się tu masa pagórków, jak i również płynąca wśród nich rzeka Wogra. Turystów zachwycą bezsprzecznie liczne alejki oraz altany wokół stawów, jak i również fakt, że można znaleźć tam aż 60 gatunków drzew, kwiatów oraz krzewów.

3. Szlak zwiniętych torów

Wszyscy pasjonaci wycieczek rowerowych bezapelacyjnie powinni wpisać w plan swojej wycieczki właśnie tę atrakcję. To przepiękna ścieżka rowerowa, która prowadzi z Połczyna Zdroju do Złocieńca. Sama trasa wynosi ponad 27 km, a warte odnotowania jest również to, że prowadzi ona dawnym nasypem kolejowym. Każdy, kto zdecyduje się na taką wycieczkę, ma zapewniony aktywny czas przy przepięknych widokach, jakich niewątpliwie można doświadczyć, podróżując tą trasą.

4. Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny to jeden z najpiękniejszych budynków, jakie można znaleźć na terenie Połczynu Zdrój. Powstał on w dziewiętnastym wieku i zaprojektowany został w stylu neogotyckim. To kościół, który niesamowicie wyróżnia się na tle innych budowli znajdujących się na rynku. To jedno z takich miejsc, do których przyjeżdżają ogromne tłumy zaciekawionych turystów, zarówno jego historią, jak i również piękną wizualną budową.

5. Amfiteatr Zdrojowy

Kolejną niewątpliwie atrakcją, jaką można znaleźć w Połczynie, jest tamtejszy Amfiteatr Zdrojowy. Znajduje się on przy ogrodach francuskich i powstał w latach siedemdziesiątych. To właśnie wtedy zamontowano tu zadaszenie, jak i również ławki dla publiczności. To miejsce dosyć ważne dla Połczyna, gdyż to właśnie tutaj w sezonie letnim odbywają się te najważniejsze plenerowe imprezy. To także miejsce, gdzie można odpocząć, rozkoszując się widokami, jakich dostarcza każdemu okolica tego amfiteatru.

6. Kino Goplana

Połczyn Zdrój słynie także z dosyć starego już kina, gdyż zostało one otwarte w 1969 roku. Sama kinowa sala posiada możliwość wejścia dla 279 osób, ale niezwykle istotny jest tu również fakt, że została ona doskonale przystosowana dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Poza filmowymi seansami odbywają się tu również spektakle, szkolenia, czy też różnorakie konferencje.

7. Szwajcaria Połczyńska

Szwajcaria Połczyńska, lub jak kto woli Dolina Pięciu Jezior, w której skład wchodzą Krzywe, Małe, Głębokie, Długie i Krąg, to jedna z tych atrakcji, których będąc w Połczynie Zdroju nie można przegapić. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na terenie całego Pomorza, który liczony jest od Połczynu do Czaplinka. Warto odnotować tu również fakt, że cały ten obszar objęty został ochroną w granicach rezerwatu krajobrazowego “Dolina Pięciu Jezior”. Można śmiało stwierdzić, że widoki, jakich się tam doświadczy, pozostaną w głowie każdej osoby, która się tam znajdzie już do końca jego życia.

8. Kajakowy spływ Drawą

Każdy, kto kocha spływy kajakowe, bezapelacyjnie powinien wybrać się właśnie w to miejsce. Długość rzeki Drawy wynosi aż 186 km. To niezwykle urokliwe tereny pełne morenowych wzgórz od wielu lat przyciągają do siebie wszystkich miłośników takiego aktywnego rodzaju spędzania wolnego czasu. Ciekawostką jest tu fakt, że w pewnym okresie w takich spływach udział brał sam Karol Wojtyła, jeszcze jako ksiądz.

9. Sanatorium Borkowo

Każda osoba, która będąc na terenie Połczyna Zdrój, będzie chciała skorzystać z uzdrowiskowych właściwości tego miasteczka, bezapelacyjnie powinna udać się do Sanatorium Borkowo. To sanatorium, które położone jest w magicznej okolicy, w której zakochać się można od pierwszego wejrzenia. Każda z osób tam przebywających może podziwiać oranżerie, w której znajduje się wiele gatunków roślin, jak i również skorzystać z wypożyczalni rowerów, którymi może pokonywać te piękne tereny znajdujące się wokół tego sanatorium.

10. Żydowski cmentarz

Żydowski cmentarz, a raczej pozostałości po nim to również miejsce, jakie warto zobaczyć. Obecnie pozostało tu już około 7 nagrobków, które pochodzą z wieku dziewiętnastego, ale mimo wszystko nadal czuć tu klimat nostalgii spoglądając na te pozostałości. Nadal to ogromna wartość dla całego miasta, gdyż jest to pamiątka po społeczności, już w Połczynie nieobecnej.

11. Stare Miasto

Cały obszar tej części miasta pochodzący z XIV wieku i poddany przebudowie w XIX i XX wieku stanowi obszar podlegający konserwatorowi zabytków

12. Browar

Zespół budynków wybudowanego w latach 1824-1825, obecnie znajduje się w nim wytwórnia wód jak również warzone jest tutaj piwo.

13. Młyn Wodny

Zbudowany na początku XIX wieku z bardzo charakterystycznym dużym mającym 13 metrów średnicy kołem młyńskim

14.  Alpinarium – jest to teren w obrębie Parku Zdrojowego, na którym z kamieni i skał zbudowano ogród skalny

Połczyn Zdrój – uzdrowisko

Na terenie miasta funkcjonuje 8 zakładów lecznictwa uzdrowiskowego. Do uzdrowiska przybywają kuracjusze poddając się zabiegom leczniczym w takich dolegliwościach jak: choroby reumatologiczne, układu kostno stawowego, osteoporoza, choroby układu nerwowego, otyłość, choroby kobiece. W ramach swoich usług oferowane jest ponad 50 rodzajów zabiegów między innymi: balneoterapia, kinezyterapia, hydroterapia, termoterapia, światłoterapia itp. Uzdrowisko posada udokumentowane złoża naturalnego torfu leczniczego i borowiny oraz wód leczniczych.

Miasto położone jest nad rzeką Wogrą, otoczone jest wzgórzami morenowymi i lasami. W niedalekiej odległości znajdują się jeziora będące składową Pojezierza Drawskiego. Miejsce to nazywane jest także Szwajcarią Połczyńską.

Z Połczyn-Zdrój blisko jest do Szczecinka, a do Kołobrzegu jest raptem godzina drogi. Mogą być to ciekawe opcje na wyskoczenie do innych miejscowości.

Połczyn Zdrój – krótko historycznie

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszego Połczyna pochodzą z VI wieku. Wiek X przynosi informacje o istnieniu grodu strażniczego. Na uzyskanie praw miejskich Połczyn musiał poczekać do 1290 roku kiedy został tu zbudowany zamek za sprawą Marchii Brandenburskiej. A historia początku miasta zaczyna się w 1337 roku.
We wczesnych latach istnienia miasto kilkakrotnie trawiły pożary lub pustoszyli je najeźdźcy. Coraz liczniej w mieście osiedlali się obcy, wypierając stopniowo z granic miasta ludność kaszubską. Z biegiem czasu dominację wśród mieszkańców tworzyli Niemcy.

Prawdziwy rozkwit miasta zapoczątkowany został w roku 1688 kiedy odkryte zostały źródła wody mineralnej. W 1705 powstał w mieście pierwszy dom zdrojowy. W latach 1836-1839 założono Park Zdrojowy. Rozbudowa miasta przyspieszyła z chwilą uruchomienia kolejowego Połczyna z innymi miastami. W okresie międzywojennym do miasta przybywali liczni kuracjusze głównie z Niemiec.

W czasie II wojny w Połczynie Zdroju ,Niemcy stworzyli wzorcowy ośrodek zajmujący się germanizacją dzieci odebranych głównie Polakom. Ośrodki tego rodzaju funkcjonowały na terenie Rzeszy Niemieckiej w ramach programu Lebensborm.
Wyzwolenie miasta nastąpiło w marcu 1945 roku. Po wojnie Połczyn Zdrój znalazł się w nowych granicach Polski. Z chwilą przekazywania budynków sanatoryjnych cywilnym władzom do miasta zaczęli stopniowo napływać kuracjusze.

4.1/5 - (58 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić