Kołobrzeg – Atrakcje 2022 – Co Warto Zobaczyć ?

fotografia – Pixabay

Kołobrzeg to 46 tysięczne miasto położone nad Morzem Bałtyckim. Jest głównym celem wczasowiczów szukających odpoczynku, regeneracji, relaksu. Do największych atrakcji z pewnością należy morze i plaża, natomiast kultowymi specjałami kulinarnymi wbrew pozorom wcale nie jest ryba, a ogórek kołobrzeski. Oto kilka atrakcji Kołobrzegu, które koniecznie warto zobaczyć:

1. Latarnia Morska

Jak przystało na portowe miasto położone niemalże w środkowej części wybrzeża nie mogło być lepszego miejsca na usytuowanie Latarni Morskiej.

Pierwsza zbudowana została już w 1666 roku. Pierwsze źródło światła uzyskiwane było w procesie spalania oleju rzepakowego. Obecna budowla została wzniesiona w 1947 roku w miejscu zburzonej przez Niemców latarni podczas działań wojennych w 1945 roku.

Wieża ma wysokość 26 metrów i można z tej wysokości podziwiać widoki najbliższej okolicy. Latarnia jest jest doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się panorama na Morze Bałtyckie i port.

2. Molo

Jedną z rzeczy przyciągających turystów w nadmorskich kurortach często bywa molo. Podobnie rzecz ma się w Kołobrzegu.

O tym co przyciąga turystów wiedzieli już włodarze miasta, którzy w 1881 wznieśli pierwszą konstrukcję drewnianą wychodząca w morze. Niestety tak wiele innych budowli również molo w Kołobrzegu zostało zniszczone podczas wojny.

Nowe molo musiało długo czekać na swoje otwarcie, które nastąpiło dopiero w 1971 roku. W miejscu starego zbudowano nowe molo o długości 220 metrów i szerokości 9 metrów. Na końcu mola znajduje się przystań dla statków wycieczkowych.

Molo znajduje się w Dzielnicy Uzdrowiskowej, obok sanatorium Bałtyk.

W 2014 roku molo było remontowane i pojawiły się również kolorowe iluminacje świetlne.

3. Promenada

Promenada jest obowiązkowym punktem spacerowej wycieczki każdego odwiedzającego Kołobrzeg turysty. To bulwar liczą 500 metrów długości i rozciągający się od mola aż do zabytkowej latarni morskiej.

4. Plaża

Przyjeżdżając nad morze, zwłaszcza latem, każdy poszukuje jak najbliższego kontaktu z morską wodą i plażą. Kołobrzeg posiada ładną zadbaną plażę wypełnioną morskim piaskiem. Wszyscy mogą skorzystać z jej uroków. Wzdłuż plaży biegną drogi spacerowe, z których korzystać można niezależnie od pory roku w jakiej się przybywa do Kołobrzegu. Plaża kołobrzeska podzielona została na 3 kąpieliska: Plaża Zachodnia, Plaża Centralna, Plaża Wschodnia. Łączna długość plaż miejskich wynosi ponad 700 metrów.

Główna plaża znajduje się tuż przy molo, wysypana jest piaskiem, a wzdłuż niej znajduje się promenada z zapleczem gastronomicznym gdzie można spacerować i podziwiać widoki na statki wpływające u wypływające z portu oraz molo. W okresie letnim na plaży odbywają się imprezy, koncert i rozkładane są dmuchane place zabaw.

5. Port Morski

Jak miasto portowe to również port. Niewątpliwa atrakcja dla turystów licznie odwiedzających Kołobrzeg. W porcie znajduje się 5 basenów, najbardziej atrakcyjnym pod względem turystycznym jest basen jachtowy, który jest bardzo przyjemnym miejscem na spacery.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających są organizowane rejsy przybrzeżne oferowane przez statki turystyczne. Możliwe jest również udanie się w rejs na wyspę Bornholm.

Port w Kołobrzegu słynie z największego połowu dorsza w Polsce.

W porcie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. Można tu miło spędzić czas i kupić ciekawe pamiątki kołobrzeskie.

6. Miejski Szlak Fortyfikacji Kołobrzeg

12 kilometrowa trasa piesza i rowerowa prowadzi do miejsc nawiązujących do dawnych fortyfikacji. Pokonując trasę można zapoznać się z rozwiązaniami panującymi w rożnych etapach tworzenia Twierdzy Kołobrzeg.

7. Kołobrzeg Zdrój

Już w czasach przedwojennych Kołobrzeg słyną ze źródeł solankowych, które stanowią istotny element w regeneracji ludzkiego organizmu. Dzięki tym źródłom i sposobom ich wykorzystania w zabiegach balneologicznych, Kołobrzeg bogaty jest w ośrodki sanatoryjne. W 1967 miasto otrzymało oficjalnie status uzdrowiska. Z dobrodziejstwa solanki można przekonać się korzystają z ogólnodostępnego źródełka znajdującego się na Wyspie Solnej.

8. Baszta Lontowa

W mieście zachowały się dwie baszty będące pozostałościami po średniowiecznej zabudowie obronnej miasta. Jedną z nich jest właśnie Baszta Lontowa potocznie zwana basztą prochową, wybudowana w XIV wieku baszta wchodziła w skład murów miejskich.

Dla miłośników dawnej sztuki wznoszenia fortyfikacji obronnych jest to dobre miejsce do odwiedzenia i zapoznania się ze średniowieczną budowlą obronną miasta Kołobrzeg.

Od strony południa budynek nie ma okien a jedynie wąskie otwory strzelnicze.

Miały tu swoje siedziby kawiarnia, dom noclegowy, siedziba kołobrzeskiego PTTK oraz punkt informacji turystycznych.

9. Muzeum Oręża Polskiego

Jak przystało na miasto które przez wieki spełniało rolę twierdzy, znajduje się tu muzeum związane z militariami. Wśród eksponatów zobaczyć można dawne rodzaje broni używane przez różne armie oraz te pochodzące z okresu I i II wojny światowej związane z wojskiem polskim – repliki czołgów, wozów pancernych, samolotów, a także największą w Polsce kolekcja mundurów.

Muzeum istnieje od 1963 roku i znajduje się w zabytkowym pałacu Brunszwickich.

10. Katedra

Katedra kołobrzeska jest XIV wiecznym gotyckim kościołem. W czasie wojny niestety została niemal całkowicie zniszczona. Z oryginalnych zabytków zachowały się jedynie świecznik siedmioramienny z 1327 roku, chrzcielnica z 1355 roku, trzy ołtarze z drewna z XV i XVI wieku, płaskorzeźba „Ostatnia wieczerza”.

Wieża katedry jest bardzo atrakcyjnym punktem widokowym na miasto. Podziwianie panoramy miasta ze szczytu kołobrzeskiej bazyliki mariackiej jest bezpłatne, trzeba jedynie pokonać 216 schodków, aby dotrzeć na jej szczyt.

11. Summer Car

To nic innego jak wycieczki po Kołobrzegu elektrycznymi pojazdami. Przemieszczając się po mieście bezgłośnymi ekologicznymi pojazdami, lektor opowiada o wszystkich ciekawych miejscach mijanych po drodze. Osoby chętne do takiej formy zwiedzania mają do wyboru kilka tras.

12. Kamienica Mieszczańska

O świetności miasta w minionych wiekach przypominają odrestaurowane kamienice bogatych kupców i mieszczan. Większość z nich uległa zniszczeniu wojennemu. Staraniem władz miasta udało się zrekonstruować dostojną mieszczańską kamienicę pochodząca z XV wieku. Kamienica była własnością rodziny Schliffenów. Jest to przykład domostwa bogatego hanzeatyckiego kupca i jego rodziny. Rekonstrukcja została przeprowadzona w latach 1957-1963. Obecnie budynek spełnia rolę czasowych ekspozycji muzealnych wchodzi również w skład kompleksu budynków Muzeum Oręża Polskiego.

13. Pałac Brunszwickich

Przykład XIX wiecznej zabudowy. Wzniesiony został w panującym w XIX wieku stylu empire. Jako jeden z nielicznych budynków uległ jedynie nieznacznemu uszkodzeniu podczas wojny co pozwoliło na szybkie odrestaurowanie. Budynek w okresie powojennym spełniał różne role, obecnie stanowi jedną z części Muzeum Oręża Polskiego.

14. Miasto Myszy

Muzeum jest odwzorowanie mysiej nory, w której znajduje się w sumie 500 myszek. Jest kilka pomieszczeń, z których każda została umeblowana w ciekawy odmienny sposób. Podłogi porośnięte są zieloną trawą, a korytarze z rurkami fluorescencyjnymi przypominają ciągi kanalizacyjne znajdujące się w kanałach podmiejskich. Atrakcja szczególnie emocjonująca dla dzieci, w której zamyśle przedstawione są myszy jako inteligentne istoty.

15. Ratusz Miejski

Ratusz wyglądem przypomina neogotycki zamek obronny, który został, wybudowano w latach 1829-32. Zdobią go wieżyczki oraz herby Polski i Kołobrzegu.

16. Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Pomnik znajduje się w Parku Żeromskiego przy bulwarze Jana Szymanowskiego. Został wybudowany w celu upamiętnienia zaślubin Polski z morzem z 18 marca 1945 roku.

17. Park rozrywki Dziki Zachód

Miejsce to oferuje wiele atrakcji dla dzieci, dorosłych i młodzieży. Mini zoo, Wioska Indiańska, Lunapark, Western City czy Moto park zapewnią atrakcję na cały dzień. Dziki Zachód jest otwarty sezonie od maja do września, bilet normalny kosztuje 59 zł na cały dzień.

18. Pomnik Sanitariuszki

Pomnik przedstawia klęczącą młodą kobietę, ubraną w żołnierski mundur, z torbą, na której widnieje znak krzyża. Jest to sanitariuszka udzielająca pomocy rannemu człowiekowi. Pomnik powstał ku czci kobiet walczących w szeregach Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Pomnik został odsłonięty w 1980 roku przy ulicy Sikorskiego.

19. Ukryta Kraina w Kołobrzegu

Zaczarowana kraina to atrakcja dla dzieci. Znajduje się 100 metrów od Latarni i zaprasza wszystkich do świata magii. Na ponad 400m2 stworzona została niezwykła magiczna przestrzeń. Już na wstępie otrzymuje się różdżkę, która czaruje bajkowe postacie i przedmioty. W Ukrytej Krainie zamieszkują bajkowe postacie, które można spotkać tylko tu na ul. Obrońców Westerplatte 18E.

20. Kula ziemska

Granitowa kula ziemska to pomnik znajdujący się na palcu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury. Kula umieszczona jest na łożysku wodnym i można ją z łatwością popchnąć i poruszyć po wodzie.

23. Marina Solna

Jest miejscem dla miłośników żeglugi morskiej, co roku odwiedza ją ogromna ilość jachtów z całego świata. Jest bardzo dobrym punktem na rozpoczęcie wyprawy na Duńską wyspę Bornholm lub dalej do Skandynawii. Posiada nowoczesną pełną infrastrukturę jachtową a dodatkowo zabytkowy fort obronny z XVIII wieku – Reduta Morast, będący atrakcją dla odwiedzających.

24. Muzeum minerałów

Znajdujące się w podziemiach latarni morskiej muzeum posiada w swoich zbiorach kilkaset minerałów, które zostały przywiezione m.in. z Madagaskaru, Brazylii, Maroka oraz Rosji.

25. Pomnij rybaka i rybaczki

Rzeźba znajduje się w porcie, przedstawia rybaka i rybaczę naciągających sieci, tworząc przy tym ławeczkę, na której można usiąść. Pomnik postawiono ku czci rybaków, którzy zginęli na morzu, łowiąc ryby.

26. Fontanna na Placu 18 Marca

Woda tryskająca z fontanny tworzy kulę, ponadto wieczorem jest ona ciekawie podświetlana i sprawia przyjemne ciepłe wrażenie świecącej kuli.

27. Amfiteatr

Stanowi jeden z głównych obiektów kulturalnych Kołobrzegu. Scena amfiteatru gości wielu artystów z Polski i ze świata i jest w stanie pomieścić 4,5 tysiąca widzów. W ciągu roku obiekt organizuje ok 40 imprez kulturalnych.

28. Kołobrzeski Skansen Morski – Oddział Muzeum Oręża Polskiego
Ta plenerowa ekspozycja znajduje się nieopodal Reduty Solnej. Okręty można nie tylko oglądać z zewnątrz, ale także wejść na ich pokład, zwiedzać kajuty i poczuć się jak załoga statku.

29. Fontanna na Skwerze Pionierów

Fontanna w kształcie kwiatu lotosu, została wyremontowana w roku 2013 i od tamtego czasu jest ozdobą miasta, oraz miejscem imprez kulturalnych i jarmarku, zarówna w ciągu dnia, jak i w nocy, kiedy jest rozświetlona.

30. Muzeum modeli statków

 

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

Kołobrzeg krótko historycznie

Badania archeologiczne wskazują jednoznacznie, że w rejonie dzisiejszego Kołobrzegu istniała najstarsza na terenie pomorza zachodniego osada. Świadczą o tym znaleziska w niedalekim Budzistowie. Głównym powodem rozwoju tego terenu było pozyskiwanie soli, którym to zajęciem parali się tamtejsi mieszkańcy. A początek obecnego Kołobrzegu datuje się na rok 1255 kiedy książę Warcisław III aktem lokacyjnym dał początek miasta w obecnym położeniu. Losy Kołobrzegu jak większości miast znajdujących się w strategicznych rejonach były na przestrzeni wieków bardzo burzliwe. Również Kołobrzeg wielokrotnie uczestniczył w różnych działaniach wojennych. Najdotkliwsze straty w mieście przypadają na koniec II wojny światowej. Jako ważny port bałtycki był w końcówce wojny łącznikiem pomiędzy wojskami niemieckimi odciętymi w Prusach, a resztą Rzeszy. Miasto z rozkazu Hitlera zamienione zostało w twierdzę i bronione miało być do ostatniego żołnierza. Efektem tego dramatycznego rozkazu było zniszczenie miasta w 95%.

Okres powojenny to rekonstrukcja i odbudowa miasta, która trwa nieprzerwanie, aż po dzień dzisiejszy.

4.2/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like