fotografia – Pixabay

Badania archeologiczne wskazują jednoznacznie, że w rejonie dzisiejszego Kołobrzegu istniała najstarsza na terenie pomorza zachodniego osada. Świadczą o tym znaleziska w niedalekim Budzistowie. Głównym powodem rozwoju tego terenu było pozyskiwanie soli, którym to zajęciem parali się tamtejsi mieszkańcy. A początek obecnego Kołobrzegu datuje się na rok 1255 kiedy książę Warcisław III aktem lokacyjnym dał początek miasta w obecnym położeniu. Losy Kołobrzegu jak większości miast znajdujących się w strategicznych rejonach były na przestrzeni wieków bardzo burzliwe. Również Kołobrzeg wielokrotnie uczestniczył w różnych działaniach wojennych. Najdotkliwsze straty w mieście przypadają na koniec II wojny światowej. Jako ważny port bałtycki był w końcówce wojny łącznikiem pomiędzy wojskami niemieckimi odciętymi w Prusach, a resztą Rzeszy. Miasto z rozkazu Hitlera zamienione zostało w twierdzę i bronione miało być do ostatniego żołnierza. Efektem tego dramatycznego rozkazu było zniszczenie miasta w 95%.
Okres powojenny to rekonstrukcja i odbudowa miasta, która trwa nieprzerwanie, aż po dzień dzisiejszy.

Krótki historyczny wstęp może nie być dla wszystkich wystarczająca zachętą do odwiedzenia Kołobrzegu dlatego warto zapoznać się z atrakcjami jakie oferuje miasto i najbliższa okolica.

1. Latarnia Morska
Jak przystało na portowe miasto położone niemalże w środkowej części wybrzeża wybrzeża nie mogło być lepszego miejsca na usytuowanie Latarni Morskiej. Pierwsza zbudowana została już w 1666 roku. Pierwsze źródło światła uzyskiwane było w procesie spalania oleju rzepakowego. Obecna budowla została wzniesiona w 1947 roku w miejscu zburzonej przez Niemców latarni podczas działań wojennych w 1945 roku. Wieża ma wysokość 26 metrów i można z tej wysokości podziwiać widoki najbliższej okolicy.

2. Port Morski
Jak miasto portowe to również port. Niewątpliwa atrakcja dla turystów licznie odwiedzających Kołobrzeg. Z portu korzystają nie tylko statki i kutry rybackie jest tu również basen przeznaczony do obsługi jachtów pełnomorskich. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających są organizowane rejsy przybrzeżne oferowane przez statki turystyczne. Możliwe jest również udanie się w rejs na wyspę Bornholm.

3. Muzeum Oręża Polskiego
Jak przystało na miasto które przez wieki spełniało rolę twierdzy, znajduje się tu muzeum związane z militariami. Wśród eksponatów zobaczyć można dawne rodzaje broni używane przez różne armie oraz te pochodzące z okresu I i II wojny światowej związane z wojskiem polskim. Muzeum istnieje od 1963 roku.

4. Miejski Szlak Fortyfikacji Kołobrzeg
12 kilometrowa trasa piesza i rowerowa prowadzi do miejsc nawiązujących do dawnych fortyfikacji. Pokonując trasę można zapoznać się z rozwiązaniami panującymi w rożnych etapach tworzenia Twierdzy Kołobrzeg.

5. Kołobrzeg Zdrój
Już w czasach przedwojennych Kołobrzeg słyną ze źródeł solankowych, które stanowią istotny element w regeneracji ludzkiego organizmu. Dzięki tym źródłom i sposobom ich wykorzystania w zabiegach balneologicznych, Kołobrzeg bogaty jest w ośrodki sanatoryjne. W 1967 miasto otrzymało oficjalnie status uzdrowiska. Z dobrodziejstwa solanki można przekonać się korzystają z ogólnodostępnego źródełka znajdującego się na Wyspie Solnej.

6. Baszta Lontowa
W mieście zachowały się dwie baszty będące pozostałościami po średniowiecznej zabudowie obronnej miasta. Jedną z nich jest właśnie Baszta Lontowa. Dla miłośników dawnej sztuki wznoszenia fortyfikacji obronnych jest to dobre miejsce do odwiedzenia i zapoznania się ze średniowieczną budowlą obronną.

7. Molo
Jedną z rzeczy przyciągających turystów w nadmorskich kurortach zawsze jest molo. Podobnie rzecz się ma w Kołobrzegu. O tym co przyciąga turystów wiedzieli już włodarze miasta, którzy w 1881 wznieśli pierwszą konstrukcję drewnianą wychodząca w morze. Niestety tak wiele innych budowli również molo w Kołobrzegu zostało zniszczone podczas wojny. Nowe molo musiało długo czekać na swoje otwarcie, które nastąpiło dopiero w 1971 roku. W miejscu starego zbudowano nowe molo o długości 220 metrów i szerokości 9 metrów. Na końcu mola znajduje się przystań dla statków wycieczkowych.

8. Katedra
Pochodzący z XIV wieku kościół wzniesiony w stylu gotyckim. Podobnie jak większość miasta również ten budynek uległ znacznemu zniszczeniu podczas wojny. Zniszczeniu uległo wiele zabytkowych elementów związanych z tym miejscem. Obecnie dużą atrakcję stanowi możliwość wejścia na wysoką wieżę i z jej wierzchołka podziwianie krajobrazu.

9. Plaża
Przyjeżdżając nad morze, zwłaszcza latem, każdy poszukuje jak najbliższego kontaktu z morską wodą i plażą. Kołobrzeg posiada ładną zadbaną plażę wypełnioną morskim piaskiem. Wszyscy mogą skorzystać z jej uroków. Wzdłuż plaży biegną drogi spacerowe, z których korzystać można niezależnie od pory roku w jakiej się przybywa do Kołobrzegu. Plaża kołobrzeska podzielona została na 3 kąpieliska: Plaża Zachodnia, Plaża Centralna, Plaża Wschodnia. Łączna długość plaż miejskich wynosi ponad 700 metrów.

10. Summer Car
To nic innego jak wycieczki po Kołobrzegu elektrycznymi pojazdami. Przemieszczając się po mieście bezgłośnymi ekologicznymi pojazdami, lektor opowiada o wszystkich ciekawych miejscach mijanych po drodze. Osoby chętne do takiej formy zwiedzania mają do wyboru kilka tras.

11. Kamienica Mieszczańska
O świetności miasta w minionych wiekach przypominają odrestaurowane kamienice bogatych kupców i mieszczan. Większość z nich uległa zniszczeniu wojennemu. Staraniem władz miasta udało się zrekonstruować dostojną mieszczańską kamienicę pochodząca z XV wieku. Kamienica była własnością rodziny Schliffenów. Jest to przykład domostwa bogatego hanzeatyckiego kupca i jego rodziny. Rekonstrukcja została przeprowadzona w latach 1957-1963. Obecnie budynek spełnia rolę czasowych ekspozycji muzealnych wchodzi również w skład kompleksu budynków Muzeum Oręża Polskiego.

12. Pałac Brunszwickich
Przykład XIX wiecznej zabudowy. Wzniesiony został w panującym w XIX wieku stylu empire. Jako jeden z nielicznych budynków uległ jedynie nieznacznemu uszkodzeniu podczas wojny co pozwoliło na szybkie odrestaurowanie. Budynek w okresie powojennym spełniał różne role, obecnie stanowi jedną z części Muzeum Oręża Polskiego.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You May Also Like