Atrakcje Wałcz 2024 – Co warto tutaj zobaczyć ?

fotografia by Tedesse / Wikipedia

Uwarunkowania geograficzne i historyczne bardzo często wywierają duży wpływ na tereny na których dochodzi do przenikania się różnych kultur. Położenia n.p. miasta czy wsi nie da się zmienić, natomiast wpływy kulturowe często ulegają zmianom. Zmiany kulturowe związane są nierozerwalnie z wydarzeniami historycznymi zaistniałymi na danym terenie. Takim miejscem jest kraina na której powstało miasto Wałcz.

Atrakcyjne miejsca w Wałczu i okolicy

– Muzeum Ziemi Wałeckiej, placówka funkcjonująca od 1982 roku, której głównym zadaniem jest zbieranie dokumentacji odnośnie dziejów tutejszych ziem oraz budowy i utrzymania Wału Pomorskiego. Oprócz stałej ekspozycji można natrafić na ekspozycje tymczasowe o różnej tematyce.

Jezioro Raduń, zbiornik wodny leżący w granicach administracyjnych miasta, nad jego brzegami zlokalizowano obiekty sportowe i rekreacyjne

Most Kłosowski, ciekawa budowla spinająca dwa brzegi jeziora Raduń w jego najwęższym miejscu. Most ma 85 metrów długości i zbudowany został jako most wiszący. Jest to jedyna tego typu konstrukcja w Polsce przerzucona nad wodami jeziora. Most został zbudowany w 1978 roku i przeznaczony jest do ruchu pieszego

– Centralny Ośrodek Sportu w Wałczu, jeden z siedmiu tego typu obiektów w kraju. Można tutaj skorzystać z basenu, toru wioślarsko-kajakowego, siłowni czy kortów tenisowych.

– Park Linowy Rudnica, jest to największy w Polsce kompleks rekreacyjny w formie linowej zabudowy. W parku zlokalizowana 10 tras o różnej skali trudności, łączna długość tras linowych wynosi ponad 1700 metrów. Rudnica jest dzielnicą Wałcza.

– Czarodziejska Górka, tajemnicze miejsce zlokalizowane na trasie pomiędzy Strącznem i Rutwicą, gdzie na niewielkiej górce, występuje ciekawe zjawisko, sprawiające że pojazdy mechaniczne mogą to niewielkie wzniesienie pokonać z wyłączonym silnikiem.

W mieście można skorzystać z bogatej bazy noclegowej oraz restauracyjnej. Wody okolicznych jezior ściągają w te rejony sporo wędkarzy amatorów. Również grzybiarze mogą liczyć na obfite zbiory w lasach otaczających miasto.

Zabytki Wałcza

Burzliwe dzieje miasta i zniszczenia w przeszłości nie pozostawiły w mieście zbyt wielu zabytków. Niemniej jednak każdy entuzjasta starych historycznych budowli znajdzie tu coś interesujące dla siebie.

Ratusz z 1890 roku wpisany w elementy średniowiecznego układu architektonicznego
Dworzec kolejowy w Wałczu wraz z budynkami sąsiadującymi, budowle powstawały na przestrzeni lat 1881-1930
Kościół św. Mikołaja – neogotycka budowla z roku 1865
Cerkiew prawosławna z XIX wieku
Budynek poczty powstały w okresie szybkiej rozbudowy miasta z końca XIX wieku. Poczta wybudowana została w stylu neogotyckim z ciekawymi rozwiązania w postaci mozaiki ceramicznej na fragmentach murów.
Budynek notariatu, dawna willa Stelzera. Ciekawy budynek z XIX wieku przy budowie którego na części obiektu zastosowano technologię ścian szachulcowych co dodaje całemu budynkowi uroku.

Wałcz – krótko historycznie

Miasto powstało na styku oddziaływania dwóch wczesnych kultur słowiańskich. Od północy docierały tu wpływy Pomorzan, od południa napierali Polanie. Jeśli do tego dołożymy bardzo duży wpływ germański otrzymamy mieszankę, w której przenikanie się poszczególnych kultur daje specyficzną mieszankę. Z tych trzech wpływów największy i najdłużej trwającą dominację stanowili Germanie. Przez wiele wieków to oni dominowali na tym terenie.

Do XII wieku w rejonie dzisiejszego Wałcza istniał gród wzniesiony przez Pomorzan. Około 1300 roku ziemie te opanowała Marchia Brandenburska, której rządy trwały do 1368 roku. Wtedy na mocy układu zawartego przez Kazimierza Wielkiego z margrabią Ottonem V Leniwym Wałcz powrócił do Polski. Na przestrzeni XIV i XV wieku miasto trzykrotnie trawił pożar w tym dwa razy miasto splądrowali i spalili Krzyżacy.
Pomimo zniszczeń miasto podnosiło się i odbudowywało.
Wiek XVII to czas reformacji i rozszerzania się wpływów protestanckich. Pomimo wielu nacisków w Wałczu udało się zachować katolicyzm.
W 1772 roku doszło do I rozbioru Polski i Wałcz na długie lata dostał się pod panowanie Prusów, którzy utworzyli w tym rejonie nową prowincję Prusy Zachodnie.

Zakończenie I wojny przyniosło Polsce niepodległość i nowe granice. Na mocy traktatu wersalskiego Wałcz pozostał w rękach Niemieckich.
Rok 1945 przyniósł wyzwolenie z rąk niemieckich i na stałe włączył Wałcz w polskie granice. Zamieszkująca miasto ludność Niemiecka została wysiedlona, a na jej miejsce przybyli przesiedleńcy z dawnych polskich kresów wschodnich.

Z Wałcza warto wyruszyć do ciekawych pobliskich miejscowości, takich jak: Szczecinek, Piła czy Borne Sulinowo.

3.8/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić