Piła – Atrakcje 2022 – Co warto robić będąc w Pile?

fotografia by Marcinekk2 / Wikipedia

Piła jest miastem w województwie wielkopolskim, 100 km na północ od Poznania, bezpośrednio przy rzece Gwda. To właśnie lokalizacja tego miejsca przyczyniła się do szybkiego rozwoju miasta. Osada rybacka – bo właśnie z połowu ryb słynął ten rejon – już w XV wieku zyskał pierwsze prawa miejskie, co kilkadziesiąt lat później w oficjalnym dokumencie potwierdził Zygmunt Stary.

Gdzie warto się udać i co warto zobaczyć w Pile. Oto kilka wybranych pomysłów na to miasto.

1. Pilskie Muzeum Wojskowe

Jedną z najciekawszych atrakcji jest bez wątpienia Pilskie Muzeum Wojskowe. To miejsce, w którym natkniemy się wyłącznie na pasjonatów historii. Pracownicy w sposób niezwykle interesujący opowiadają o burzliwej historii miasta. Nie brakuje również fascynujących eksponatów. To miejsce dla każdego miłośnika historii, ale również dla osób, które z historią nigdy nie miały nic wspólnego.

2. Park na Wyspie

Jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych miejsc Piły jest wspaniały park mieszczący się na wyspie znajdującej się na rzece Gwda. Co ciekawe, znajduje się niemal w centrum miasta i dla mieszkańców jest czymś w rodzaju zielonej enklawy, pozwalającej wypocząć od zgiełku miasta, będąc idealnym miejscem na spacer.

3. Muzeum Stanisława Staszica

W drugiej połowie XVIII wieku w Pile urodził się Stanisław Staszic – pisarz, publicysta, filozof i przede wszystkim działacz oświeceniowy. Obecnie w jego ówczesnym domu znajduje się wspaniałe muzeum poświęcone jego osobie. Zdecydowanie jest to podróż do przeszłości i możliwość podejrzenia, w jakich warunkach żył na co dzień ten nieoceniony człowiek.

4. Aquapark Piła

Aquapark Piła to atrakcja, którą warto wziąć pod uwagę, gdy warunki pogodowe nie będą sprzyjać pieszym wycieczkom w plenerze. To doskonale wyposażony kompleks z masą wodnych atrakcji, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym gościom. Można tutaj spędzić aktywnie czas lub po prostu wypocząć.

5. Rezerwat Kuźnik

Warto także udać się na spacer do rezerwatu Kuźnik. Niektórzy uważają, że to właśnie tutaj można podziwiać najpiękniejsze krajobrazy Piły. Na terenie rezerwatu znajdują się jeziora – Kuźniczek, Mały i Duży Kuźnik oraz Rudnickie. To miejsce cenne pod względem przyrodniczym. Z perspektywy turystów jest idealną lokalizacją na letni wypoczynek w przepięknej scenerii.

6. Rejs tramwajem wodnym

Rejs tramwajem wodnym wokół parkowej wyspy możliwy jest od maja do września i kosztuje 5 zł. (trasa zielona). Ciekawa propozycja dla tych którzy chcą podziwiać okolicę z innej perspektywy.

Dostępne są również dłuższe trasy (trasa czerwona i niebieska), które warto wybrać jeśli chcemy zobaczyć nieco więcej Piły z perspektywy statku.

7. Restauracje w Pile

W Pile znajdziemy sporo miejsc serwujących bardzo dobre jedzenie. Punktów gastronomicznych nie brakuje, aczkolwiek warto wybrać się do popularnej restauracji Molino. To lokal o unikatowej atmosferze, w którym będzie można spróbować bardzo dobrej pizzy, a także potraw z grilla.

8. GeoPark Linowy

GeoPark Linowy w Pile to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Można tutaj spędzić cały dzień na beztroskiej zabawie i wyzwaniach w postaci torów przeszkód na wysokościach. Trasy są zróżnicowane, by dzieci w każdym wieku mogły cieszyć się niezapomnianą zabawą i masą nowych wrażeń. Obok Aquaparku, jest to prawdopodobnie najlepsza atrakcja dla dzieci w Pile.

9. Muzuem Kultury Ludowej nad Notecią

W położonym 40 km od Piły Osieku znajduje się Muzem Kultury Ludowej nad Notecią. Zwiedzając go będzie można podziwiać  28 obiektów. Najpopularniejszymi są Remiza Strażacka z Błękwitu oraz pochodząca z XVIII wieku dwuobiektowa zagroda z Marylina. Znajduje się tutaj również stała archeologiczna wystawa oraz pasieka uli figuralnych. Ciekawa propozycja dla osób które chcą dowiedzieć się więcej na temat kultury ludowej północnej Wielkopolski.

10. Park Miejski im. Stanisława Staszica

Park Miejski im. Stanisława Staszica cieszy się mianem jednego z najstarszych parków w Wielkopolsce. Został założony w ostatnich latach XIX wieku. Od kilku dekad znajduje się w rejestrze zabytków, a na jego terenie można podziwiać Nowy Dom Strzelecki, który również został mianowany zabytkiem. Pięknym elementem parku jest secesyjna altana, w której można odpocząć. Pochodzi z początków XX wieku.

11. Szlaki rowerowe

Warto wspomnieć, że przez Piłę przebiega kilka bardzo atrakcyjnych szlaków rowerowych. Piękna trasa Piła-Skrzatusz liczy sobie około dwunastu kilometrów. Nieco dłuższa trasa zaczyna się w Pile Leszków i kończy w Pile Kalinie. Liczy sobie około dwudziestu kilometrów. Wszystkie ścieżki rowerowe zostały rozplanowane w taki sposób, by po drodze rowerzyści mogli podziwiać najwspanialsze widoki.

12. “Bukowińskie Spotkania”

Corocznie w Pile odbywa się również Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny “Bukowińskie Spotkania”, który organizowany jest przez okres całego lata w czterech państwach: Polsce, Rumunii (Campulung Moldovenesc), na Węgrzech (Bonyhad) i na Ukrainie (Chernivtsi). Festiwal ten to jednak nie tylko koncerty i pokazy sztuki ludowej, ale również wiele kongresów i konferencji naukowych, w których biorą udział badacze kultury tej części Europy.

13. Jezioro Wapińskie

Pobliskie Jezioro Wapińskie to z kolei miejsce, którego z pewnością nie odmówią sobie osoby pragnące zaznać bliskości natury i kojącej scenerii. Jezioro otoczone jest pięknymi lasami. To idealna lokalizacja na wielogodzinne spacery lub wędkowanie, jeżeli należymy do grona zapalonych wędkarzy.

14. Rezerwat przyrody “Nietoperze w Starym Browarze” 

W północno-zachodniej części miasta znajduje się rezerwat przyrody “Nietoperze w Starym Browarze”. Okolice sprzyjają długim spacerom. Warto również dodać, że w sezonie zimowym miejsce przeobraża się w sypialnię dla nietoperzy. W związku z powyższym należy pamiętać, że nie wolno na jego teren wchodzić z psami.

15. Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

W związku z wielkimi szkodami odniesionymi podczas II Wojny Światowej w Pile nie znajdziemy zbyt wielu starych zabytków. Wyjątkiem jest wspaniały neogotycki kościół poewangelicki Matki Bożej Częstochowskiej. Jego budowa zaczęła się w 1887 roku. To najstarsza budowla sakralna w Pile.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić