Kociewie

foto by Dawid Galus / Wikipedia

Kociewie stanowi jeden z regionów etnograficzno – kulturowych Polski, położony na Pomorzu Gdańskim. Region leży w dorzeczu rzek Wda i Wierzyca oraz we wschodniej części Borów Tucholskich. Kociewie obejmuje swym obszarem także Pojezierze Starogardzkie, Równinę Świecką oraz część Doliny Kwidzyńskiej. Region ten zamieszkuje wiele grup etnicznych, do których zaliczamy: Lasaków, Feteraków, Piaskarzy, Górali, Olędraków oraz Samburzyków.

Historia i położenie Kociewia

Pierwsze wzmianki o Kociewiu pochodzą z 1807 roku, kiedy nazwę tę zapisywano przez literę „g”. kolejne, pisane przez „k”, datuje się na lata 60. XIX wieku. Różnorodne źródła nie podają jednak jednoznacznych informacji co do powstania i historii regionu. Dostrzeżono jedynie, iż jego mieszkańcy różnią się pod względem kultury i gwary od sąsiadujących regionów. Kociewie leży na granicy województwa pomorskiego z kujawsko-pomorskim. Region ten często mylnie uznawany jest za część Kaszub, jednak leży on tylko w ich sąsiedztwie. Obydwa regiony znacząco różnią się między sobą praktycznie pod każdym względem. Pochodzenie nazwy Kociewia nie jest znana. Wiadomo jedynie, iż jego wcześniejsza nazwa – Gociewie – pochodzi od zamieszkujących te tereny dawnych Gotów.

Kultura Kociewia

Kociewska kultura jest ciągle żywa, choć nie jest zbyt sławna. Kociewiacy, podobnie jak większość polskich grup etnograficznych, posiadają swoją gwarę, ubiór oraz tradycję. Gwara tego regionu należy do wielkopolskiego dialektu z naleciałościami gwary mazowieckiej i kaszubskiej. Duże znaczenie mają tutaj również germanizmy oraz słowa pochodzące z języka niderlandzkiego. Jeśli chodzi zaś o ubiór, Kociewie posiada dosyć charakterystyczny dla tego regionu haft, który dzięki wielu próbom udało się zrekonstruować.

Miasta i atrakcje turystyczne Kociewia

Tczew

Do największych i najchętniej odwiedzanych miast Kociewia zaliczamy Tczew. Jego główne atrakcje stanowią, między innymi Muzeum Wisły, miejska wieża ciśnień czy też Ratusz miejski. Muzeum Wisły jest jednym z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku i gromadzi zbiory dotyczące Wisły oraz ewolucję powstałego nad nią osadnictwa. W latach II wojny światowej na terenie obiektu znajdował się niemiecki obóz przejściowy. Tczewska wieża ciśnień jest budynkiem, który wspomaga zapewnienie stabilnego ciśnienia wodociągu, dzięki wybudowanemu na jej szczycie zbiornikowi na wodę.

Pelplin

Pelplin jest miastem położonym nad rzeką Wierzycą. Dzięki bogatej architekturze jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości Pomorza. Wśród odwiedzających to miasto turystów, Pelplin często nosi miano „Pomorskich Aten”. Do jego największych zabytków należą, między innymi klasycystyczny Pałac Biskupi, Muzeum Diecezjalne czy też zabytkowe kamienice przy ulicy Sambora i przy ulicy Mickiewicza.
Pałac Biskupi pojawił się w mieście za sprawą cystersów, którzy przenieśli tu z Chełmży stolicę biskupią. Początkowo budowla wybudowana była w stylu neoromańskim, jednak pałac przebudowano na początku XX wieku, nadając mu formę neoklasycystyczną. Wraz ze znajdującymi się w pobliżu ogrodami budynek stanowi częsty cel podróży turystów.
Muzeum Diecezjalne w Pelplinie zostało założone w 1928 roku przez biskupa chełmińskiego Stanisława Okoniewskiego. Obiekt dysponuje dawnymi szatami liturgicznymi, obrazami oraz rzeźbami gotyckimi.
Pozostałe atrakcje miasta stanowią Góra Jana Pawła II, ceglany most kolejowy, Krzyż na Woli czy też diabelski kamień.

Gniew

Gniew jest niewielkim miastem położonym tuż przy ujściu Wierzycy do Wisły. Jego historia sięga aż około 2500 roku p.n.e.. Miasto od początku istnienia wielokrotnie zmieniało właściciela. Do zachowanych na jego terenie zabytków należą:
1. Zamek Krzyżacki, który powstał na planie czworoboku około 1290 roku. Obecnie na zamku można wziąć udział w turniejach rycerskich czy też pokazach kowalstwa artystycznego. Niektóre z komnat zamku zaaranżowano na pokoje hotelowe. Turyści mogą skorzystać też z powstałej tuż obok atrakcji w postaci lądowiska śmigłowców.
2. Ratusz miejski w Gniewie pochodzi z przełomu XIV i XV wieku i jest budowlą w stylu gotyckim. Obecnie stanowi on siedzibę Urzędu Miasta oraz Gminy.
3. Pałac Marysieńki mieszczący obecnie trzygwiazdkowy hotel. Obiekt został wzniesiony przez Jana Sobieskiego, który ofiarował pałac swojej żonie. Z jego okien z jednej strony można podziwiać malownicze widoki dorzecza Wisły, zaś z drugiej zamek.

 

3.8/5 - (40 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić