Piwniczna-Zdrój • Topowe Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2022

fotografia by Jerzy Opioła / Wikipedia

Piwniczna-Zdrój to urokliwe miasteczko znajdujące się w województwie małopolskim. Pierwsza część nazwy nawiązuje do geograficznej lokalizacji, ponieważ miasto znajduje się w Dolinie Popradu. Niektóre legendy głoszą jednak inną prawdę związaną z rzekomymi podziemnymi przejściami, które mają znajdować się pod miasteczkiem. Druga część nazwy nawiązuje z kolei do cennych źródeł wód mineralnych, które zostały odkryte w drugiej połowie XIX wieku. Wówczas do Piwnicznej-Zdroju zaczęli napływać kuracjusze, a w kolejnych latach miejscowość stała się dosyć mocno obleganym ośrodkiem letniskowo-wypoczynkowym.

Co warto zobaczyć w tym uroczym mieście i jego okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Jedną z najważniejszych atrakcji tego miasta jest bez wątpienia Pijalnia Artystyczna i Park Zdrojowy – idealne miejsce na wypoczynek w przepięknej scenerii. Pierwotnym założeniem było stworzenie w tym miejscu przede wszystkim pijalni wód mineralnych, aczkolwiek pomysł ewoluował i obecnie znajduje się tutaj również fantastyczna galeria sztuki, w której regularnie organizowane są wystawy. Można również załapać się na przedstawienia oraz klimatyczne koncerty. Nieopodal znajduje się źródło Piwniczanka, które słynie z najlepszej wody.

2. Warto wybrać się na rynek. Miejsce, w którym historia minionych wieków jest niemal namacalna dzięki pięknymi kamieniczkom z XX i XIX wieku. Na uwagę zasługuje również wspaniały budynek Ratusza oraz znajdująca się niemal na środku zabytkowa studnia pochodząca z XVII wieku.

3. Niedaleko centrum znajduje się świetnie zaaranżowany Park Węgielnik Skałki. Docelowym punktem jest szczyt wzniesienia, na którym znajduje się specjalna platforma widokowa. Sama trasa została wyposażona w specjalne ścieżki z poręczami i przebiega przez zalesione tereny. To zdecydowanie jedno z tych miejsc, które pozwalają odpocząć od miejskiego hałasu i przypadnie do gustu zwłaszcza tym osobom, które na urlopie poszukują bliskości natury i spokoju.

4. Piwniczna- Zdrój to również miasto, przez które przebiegają atrakcyjne piesze szlaki turystyczne. Najpopularniejszym jest bez wątpienia szlak prowadzący do Kicarza, który znajduje się niedaleko na Słowacji. To jedna z łatwiejszych tras i bez problemu można się wybrać na taką wycieczkę z dziećmi, gdyż szlak nie jest zbyt wymagający. Dosyć przyjemną i łatwą trasą jest również ta prowadząca z Piwnicznej-Zdroju na Niemcową.

5. Entuzjaści aktywnego wypoczynku powinni zainteresować się spływami Doliną Popradu. Trasa liczy sobie około dziesięciu kilometrów i jest doskonałym wręcz sposobem na zwiedzanie malowniczego Beskidu Sądeckiego. Warto dodać, ze spływ trwa mniej więcej dwie godziny, a koszt wynosi 50 PLN.

6. Przy ulicy Jana Sobieskiego znajduje się Restauracja Sobieski. To lokal, w którym będziemy mogli delektować się kuchnią polską w doskonałym wydaniu, ale również potrawami inspirowanymi współczesną kuchnią amerykańską.

7. Na terenie miejskich basenów zimą będzie można spróbować swoich sił na łyżwach. Lodowisko na Radwanowie to ulubione miejsce mieszkańców w sezonie zimowym, ale również atrakcja turystyczna. Na terenie obiektu znajduje się wypożyczalnia łyżew. To idealna propozycja dla osób, które zwiedzają miasto zimą i pragną rozerwać się w sposób aktywny.

8. W Piwnicznej- Zdroju znajduje się również Szkoła Narciarska Słoneczna Dolina. To miejsce, które zachwyci miłośników sportów zimowych, ale także osoby, które w tej materii stawiają swoje pierwsze kroki.

9. Niecałe 30 km od Piwnicznej-Zdrój znajduje się Muszyna. Warto się udać do tamtejszych Ogrodów Sensorycznych. To niecodzienna atrakcja i warto skusić się na taką wycieczkę. Ideą tego miejsca jest oddziaływanie na zmysły w bardzo silny sposób. Tutejsze rośliny stymulują dźwięk, zapach, dotyk oraz smak. To bez wątpienia jedna z największych atrakcji tego regionu.

W dodatku droga z Piwnicznej do Muszyny jest atrakcją samą w sobie ze względu na jej ulokowanie wzdłuż krętej rzeki Poprad.

droga na Muszynę

10. Ciekawostką są również Ogrody Biblijne w Muszynie. To nietuzinkowe miejsce funkcjonuje od 2015 roku, a jego pomysłodawcą był ksiądz Paweł Stabach. Znajdziemy tutaj wspaniałe okazy roślin opisywanych w Biblii, ale również plenerowe próby odtworzenia treści biblijnych. Miejsce może być świetną odskocznią również w przypadku osób, którym z religią nie po drodze.

11. Latem na Radwanowie otwarte są baseny. To jedno z najbardziej obleganych miejsc podczas gorących dni lata. Na terenie obiektu znajdują się baseny rekreacyjne, masaże wodne i szereg innych atrakcji wodnych, które z pewnością przypadną nam i dzieciom do gustu.

12. Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Piwnicznej-Zdrój znajduje się przy ulicy Krakowskiej. Budowla postawała w drugiej połowie XIX wieku. Została utrzymana w stylu neobarokowym. Warto obejrzeć tę imponującą budowlę z bliska.

13. W Piwnicznej- Zdroju znajduje się również przepiękny wodospad Czercz. Jego wysokość to nieco ponad cztery metry. Niemniej, prezentuje się pięknie i nic dziwnego w tym, że wielu turystów decyduje się go zobaczyć na własne oczy i wykonać pamiątkowe zdjęcie.

14. W pobliskiej wsi Rytro znajduje się rewelacyjny park linowy AbLandia, który sąsiaduje z Popradzkim Parkiem Krajobrazowym. Park jest podzielony na kilka stref uwzględniających różnorodność wiekową małych gości. Jest tutaj strefa juniora w postaci linowego placu zabaw, ale również sześć nieco trudniejszych tras z ekscytującą trasą zjazdową o nazwie Pajęczak. Atrakcji nie brakuje, dlatego warto wziąć to miejsce pod uwagę, gdy podróżuje się z dziećmi.

4.6/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić