Linia polskiego wybrzeża wynosi 770 kilometrów. Na tak długim odcinku lądu znajduje się wiele miast miasteczek i osad. Wszystkie one jak przystało na nadmorskie tereny posiadają swój niepowtarzalny urok. O atrakcyjności tych miejsc w dużej mierze przyczyniają się burzliwe dzieje większości tej części obecnego terytorium Polski. Rejon środkowego i zachodniego wybrzeża przez wiele wieków znajdował się we władaniu obcych państw. Fakt ten bezsprzecznie wpłynął na rozwój lub upadek wielu miejsc. Obce wpływy oddziałujące na lokalną społeczność znaleźć można choćby w rozwiązaniach architektonicznych czy zmianach kulturowych.
Jedną z takich miejscowości jest Ustka. Miasto położone w ujściu rzeki Słupi do Bałtyku. Miasto rozkłada się na obu brzegach rzeki co w dużej mierze zadecydowało o portowym charakterze. Jest tam niewielki port głównie rybacki oraz obsługujący turystyczny ruch jachtowy.
Ustka to także miasto uzdrowiskowe z licznymi ośrodkami leczenia sanatoryjnego. W samym mieście jak i w jego najbliższym otoczeniu jest wiele atrakcyjnych miejsc, które warto zobaczyć.
1. Park rozrywki Megalandia
“MegaLandia to Zaczarowana Kraina” – właśnie takim hasłem reklamuje się znany park rozrywki w Ustce, będący jedną z największych atrakcji dla najmłodszych nad polskim morzem. W MegaLandii można przejechać się zaczarowanym rowerem, pobawić klockami XXL, obejrzeć balonowe show, zgubić w wiklinowym labiryncie czy przespacerować ścieżką z zagadkami – a to jedynie mały wycinek tutejszych atrakcji. Latem w parku codziennie występują znani artyści, finaliści programu Mam Talent – iluzjoniści, klauni czy cyrkowcy, zapewniający niezapomniane wrażenia nie tylko najmłodszym gościom MegaLandii.
Oprócz tego oglądać można zwierzątka takie jak kozy, kilka gatunków królików i ptaków.
Każdego roku powstają też nowe atrakcje więc odwiedzając park ponownie może czekać niespodzianka w postaci nowych atrakcji.
W parku jest ponad 30 różnych atrakcji, a jedną z wielu nowości w sezonie 2023r. jest między innymi gigantyczna poduszka do skakania o powierzchni ponad 100 m2 na której mogą skakać zarówno dzieci jak i dorośli.
2. Port i molo w Ustce
Porty w miejscowościach nadmorskich zawsze stanowią ich serca. Podobnie rzecz się ma w Ustce. Wybierając się na spacer portowym nabrzeżem, można obserwować z bliska wszystko co się dzieje na jednostkach przycumowanych do nabrzeża. Wejście do portu od strony morza osłonięte jest przez falochron spełniający zarazem rolę mola wychodzącego w morze. Mola na falochronie znajdują się po obu stronach wejścia do portu. Tajemniczo zaś wygląda trzecie molo. Jest to pozostałość po niemieckich inwestycjach z czasów przedwojennych. Fragment dużego niedokończonego przedsięwzięcia mającego za zadanie zbudowanie solidnej ochrony nowego wejścia do portu.
3. Ustka Stare Miasto
Fragment będący bardziej wioską rybacką niż częścią miasta. Zachowany został układ uliczek średniowiecznej wsi. Z uwagi na historyczny układ zabudowy teren ten objęty został ochroną konserwatorską. Zabudowę stanowią domy wykonane w technice szachulcowej z charakterystycznymi drewnianymi balami w ścianach. Z inicjatywy władz Ustki miejsce to objęte zostało planem rewitalizacyjnym, mającym na celu przywrócenie dawnej świetności.
→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Ustce – gdzie warto zjeść będąc w Ustce ?
4. Muzeum Chleba w Ustce
Jest to miejsce, które każdy przysłowiowy zjadacz chleba powinien obowiązkowo zobaczyć. Dzięki walorom edukacyjnym związanym z piekarnictwem, każdy może nabrać innego spojrzenia na spożywany niemal codziennie chleb. Dzięki możliwości zapoznania się z ciężką i odpowiedzialną praca piekarzy, zwiększy się szacunek dla chleba i zanikającej profesji piekarza.
Muzeum jest obiektem prywatnym i mieści się na poddaszu piekarni. Zgromadzono w nim ponad 2 tysiące ciekawych eksponatów.
5. Bunkry Blüchera w Ustce
III Rzesza Nieniecka doceniała strategiczne położenie Ustki. Mając to na uwadze w latach 30 XX wieku przystąpiono do prac mających przekształcić Ustkę w twierdzę. Idealnym miejscem na usytuowanie fortyfikacji okazała się 12 metrowej wysokości wydma, na której wykonano zespół bunkrów z przeznaczeniem na instalację dalekonośnych dział artyleryjskich.
Główną inspiracją do powstania tego typu obiektu była obawa, że w razie wojny Polacy przeprowadzą desant morski w okolicach Ustki. Aby się przed tym uchronić zbudowano działobitnie wyposażoną w cztero działową baterię kalibru 105 mm wraz z towarzyszącymi jej bunkrami dla obsługi. Jednocześnie był to najdalej na wschód wysunięty element budowanego Wału Pomorskiego.
Miejsce to nazwano od imienia niemieckiego feldmarszałka Blüchera związanego ze pobliskim Słupskiem.
Dziś miejsce znajduje się w rękach prywatnych i jest udostępnione do zwiedzania.
6. Latarnia Morska w Ustce
Bardzo nietypowa forma dla latarni morskich. Stanowi ją murowany z cegły budynek z dobudowaną ośmiokątną wieża. Latarnia w Ustce jest jedną z niższych latarni morskich polskiego wybrzeża, wznosi się na wysokość niespełna 20 metrów. Została zbudowana w 1892 roku. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.
7. Usteckie przysmaki
Należa do nich – Krówka Ustecka, śledzie w różnej postaci i smaku oraz kruche ciastko w kształcie Usteckiej Syrenki.
8. Promenada w Ustce
Promenada ciągnie się wzdłuż plaży w Ustce. Znajdują się przy niej liczne bary i restauracje. W sezonie jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w mieście. Przy końcu promenady od strony portu, znajduje się słynna latarnia.
9. Bunkry w Gajkach
11 kilometrów od Ustki znajduje się miejscowość Gajki. Jest to jedno z tych miejsc, których do niedawna próżno było szukać na mapach. O jej istnieniu wiedzieli jedynie wybrani wojskowi. W Gajkach zbudowane zostały potężne bunkry mieszczące pociski rakietowe, które mogły przenosić głowice atomowe. Pociski były w bunkrach, ale nie jest pewne czy były wyposażone w głowice atomowe. Cała baza znajdowała się w administracji rosyjskich władz wojskowych dawnego ZSRR. Może za kilkanaście lat wyjdą na jaw wszystkie tajemnice tego miejsca.
10. Dolina Charlotty
Bardzo znane miejsca w pobliżu Ustki słynące z organizowanych na jej terenie koncertów muzyki rockowej. Koncerty to nie jedyna atrakcja miejsca. Na jej terenie znajduje się Fokarium, ZOO, Wodne Safari, Kraina Bajek, Stadnina Koni i wiele innych atrakcji. Dolina Charlotty to także duży luksusowy ośrodek hotelowy.
11. Muzeum Ziemi Usteckiej: Muzeum Ustka
Muzeum w Ustce jest miejscem stałej wystawy regionalnej, wernisaży i wystaw czasowych.
Zobaczyć można eksponaty i fotografie z przełomu XIX i XX wieku jak i powojenne dokumenty. Wystawione są również m.in. zabytkowe pralki bąbelkowe tzw. dzwony; poniemiecki sprzęt fotograficzny (powiększalniki, kopiarka, lampy, aparaty); maszyny do pisania i szycia, 100-letnią łyżwę oraz strój kąpielowy z pocz. XX wieku.
Dostępna jest również spora kolekcja pamiątke po zlikwidowanej Stoczni „Ustka” – modele jednostek pływających – trawlery, kutry, łodzie ratunkowe z laminatu, elementy wyposażenia kutrów, medale pamiątkowe, sztandary oraz zdjęcia i kroniki.
12. Centrum Aktywności Twórczej w Ustce
13. Neogotycki kościół Najświętszego Zbawiciela
14. Magazyn Spirytusu w Ustce
Do ciekawych miejsc zalicza się budynek z czerwonej cegły wybudowany w zachodniej części portu. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to, że wzniesiony 1886 przeznaczony był na magazyn alkoholu. Magazyn mógł pomieścić jednorazowo 2,5 miliona litrów spirytusu. Trunek tam składowany pochodził z pobliskich gorzelni i dowożony był drogą kolejową. Do ciekawostek należy fakt, że wycofujące się wojska niemieckie wysadzały w powietrze wszystko co tylko się dało, a tego budynku wraz z zawartością nie wysadzono. Przypuszczać można, że było to przemyślane działanie w celu rozpicia nacierających wojsk polskich i radzieckich i w ten sposób spowolnić ich ataki.
Po więcej informacji turystycznych o Ustce warto zajrzeć na visit.ustka.pl