Bobolin – Zobacz atrakcje i ciekawostki w tej urokliwej miejscowości

fotografia – Autorstwa Krukudg – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50528872

Bobolin jest niewielką miejscowością wypoczynkową, która położona jest na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Wieś ma zaledwie nieco ponad 100 mieszkańców, jednak w sezonie letnim odwiedzają ją turyści. To jedno z niewielu miejsc w województwie zachodniopomorskim, w której – nawet podczas upalnych miesięcy – znaleźć można kawałek pustej plaży.

1. Kiedy powstał Bobolin?

Nie jest do końca pewne, kiedy dokładnie powstała osada w dzisiejszym Bobolinie. Wiadomo jedynie, że już pod koniec XVIII wieku znajdowała się tu rybacka wioska, w której mieszkało kilkaset osób. Liczba ludności niemal nie zmieniła się od roku 1815 – według danych sprzed kilkunastu lat, wioskę zamieszkuje na stałe zaledwie 135 osób.

2. Plaże w Bobolinie

Największą atrakcją miejscowości są plaże – piękne, piaszczyste i bardzo zadbane, ze świetnym, łagodnym zejściem do morza. Nawet w szczytowym sezonie (od czerwca do sierpnia) nie są one zatłoczone.

3. Bunkry na plaży

Dużą atrakcją bobolińskich plaż są pozostałości po wojskowych poligonach, pochodzących z czasów II wojny światowej. Bunkry, dziś pokryte rysunkami grifitti i nieco zaniedbane, znajdują się na wydmach. Dostępnych do zwiedzania jest zaledwie kilka – pozostałe znajdują się na terenach należących do wojska.

4. Ranczo Mustafa

Dużą atrakcją Bobolina jest Ranczo Mustafa czyli duży kompleks agroturystyczny. Ranczo zapewnia noclegi w pensjonacie oraz w małych domkach wypoczynkowych. Dodatkowo znajduje się tu szkółka jeździecka, która oferuje przejazdy konne po bobolińskich plażach. Wizyta w kompleksie to świetna atrakcja dla dzieci: znajduje się tu duży plac zabaw dla najmłodszych, a w sezonie letnim organizowane są animacje, warsztaty i pokazy jeździeckie. Ranczo Mustafa organizuje również różne imprezy m.in. wesela, urodziny, przyjęcia okolicznościowe, spotkania biznesowe, konferencje i imprezy integracyjne.

5. Rodzinne Centrum Rozrywki w Bobolinie

Rodzinne Centrum Rozrywki w Bobolinie to miejsce, które zachwyci nie tylko najmłodszych. Na rozległym terenie znajduje się m.in. park dmuchańsków, tor wyścigowy i salon gier. Dużą atrakcją są organizowane w sezonie letnim pokazy “Dino Show”. Na terenie kompleksu umiejscowione są również punkty gastronomiczne, miejsca do odpoczynku oraz duży parking dla gości.

6. Ścieżki rowerowe

Ciche, spokojne okolice Bobolina zachęcają do odbywania długich wycieczek rowerowych. W pobliżu przebiegają trasy: Duża Pętla Nadmorska (37km), Duża Pętla Wiatrakowa (39km) oraz Szlak Cystersów (23km). Miejscowość znajduje się również na przebiegu Nadmorskiego Szlaku Rowerowego, który przebiega dookoła Morza Bałtyckiego.

7. Uzdrowisko w Bobolinie

Bobolin uznawany jest za część Uzdrowiska Dąbki, które leczy m.in. choroby reumatologiczne, ortopedyczne i kardiologiczne. Na terenie wsi znajduje się kilka punktów uzdrowiskowych, obieków odnowy biologicznej i salonów SPA&Wellness.

8. Piesze szlaki turystyczne

Przez Bobolin przebiegają aż trzy długie szlaki turystyczne, przy których znajdują się pomniki przyrody, miejsca o charakterze historycznym, rezerwaty i parki krajobrazowe. Szlak czerwony (Koszaliński Szlak Nadmorski) ma długość 30km, szlak niebieski (Szlak Rezerwatów) łączy Darłówko i Kowalewice i liczy około 15km, zaś szlak zielony (Szlak Wiatraków) ma długość 13 kilometrów.

Dodatkowo w nieodległym Darłowie rozpoczyna się Szlak Zabytków Średniowiecza oznaczony kolorem czarnym. Ma łączną długość ponad 100 kilometrów, a podczas jego przemierzania obejrzeć można stare fortece i grodziska, zabytkowe kościoły i kaplice oraz wiekowe budownictwo wiejskie.

9. Największe atrakcje Darłówka

Bobolin położony jest tuż przy Darłówku, czyli nadmorskiej, popularnej wśród turystów, dzielnicy Darłowa. Najważniejszym zabytkiem miasta jest renesansowy Zamek Książąt Pomorskich, w którym umiejscowiona została niewielka ekspozycja muzealna, a także unikalne sale: Cela Czarownic i Gabinet Lubinusa.

W Darłówku warto odwiedzić również Latarnię Morską oraz miejscowy port, z którego wypływają wycieczkowe rejsy po Morzu Bałtyckim.

10. Największe atrakcje Dąbek

Dąbki stanowią zachodniopomorską stolicę morskiego wędkarstwa. W tej niewielkiej miejscowości znajdują się liczne stanowiska do połowu słonowodnych ryb. Wypływają stąd również zorganizowane wycieczki wgłąb Bałtyku. Miejscowość ma charakter uzdrowiskowy – poprzecinana jest licznymi promenadami i alejami spacerowymi, a na terenie całych Dąbek położone są liczne salony odnowy biologicznej.

11. Jezioro Bukowo

Ciekawą atrakcją w pobliżu Bobolina jest Jezioro Bukowo. To przybrzeżne jezioro niegdyś stanowiło część Bałtyku, jednak silne wiatry utworzyły wydmową “zaporę”, która oddziela wody jeziora od Morza Bałtyckiego. To teren, który jest wyjątkowo atrakcyjny przyrodniczo: znajdują się tu malownicze, gęste szuwary, które zamieszkiwane są przez liczne gatunki ptaków.

12. Atrakcje dla dzieci w okolicach Bobolina

Bobolin i jego okolice to z pewnością idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. W Darłowie znajdują się dwa parki wodne, Park Linowy Nad Bałtykiem oraz wesołe miasteczko EuroKrasnal. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się na spływ kajakowy pobliskimi rzekami (Wieprzą i Grabową) oraz spróbować swoich sił w windsurfingu na plaży w Dąbkach.

13. Baza noclegowa

Bobolin to ciekawa wakacyjna destynacja także ze względu na swoje położenie. Zaledwie 5 kilometrów dzieli wieś od atrakcyjnego turystycznie Darłówka, a cały spacer można pokonać nadmorskim wałem, pieszo lub na rowerach. Bobolin jest jednak znacznie spokojniejszy i mniej zatłoczony od słynnego Darłowa. W miejscowości znajdują się m.in. kurorty uzdrowiskowe, pola namiotowe, jednorodzinne domki wypoczynkowe oraz hotele i pensjonaty prywatne.

14. Kuchnia województwa zachodniopomorskiego

Województwo zachodniopomorskie słynie z prostej kuchni: w okolicach Bobolina spożywa się przede wszystkim smażone i wędzone ryby. Do popularnych ryb bałtyckich należą dorsze i flądry, warto spróbować również wyławianych z Morza Bałtyckiego węgorzów i sielaw. W wielu miejscach znajdują się małe wędzarnie ryb, które oferują posiłki na miejscu, a także możliwość zakupu wędzonych ryb.

15. Gdzie zjeść w Bobolinie?

W Bobolinie funkcjonuje wiele obiektów gastronomicznych: od lokalnych “fast-foodów”, po klimatyczne restauracje. Znajduje się tu kilka punktów wydających ciepłe zestawy obiadowe (m.in. Restauracja Kwiatowa, Restauracja SEZONOVA). Warto wybrać się do Gospody Obora, która słynie z serwowania doskonałych potraw kuchni polskiej.

4.6/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić