Jezioro Bukowo 🗺️ Informacje i Ciekawostki

jezioro bukowo
foto – Autorstwa Fajna asia – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37581110

Jezioro Bukowo – jezioro przybrzeżne położone na Wybrzeżu Słowińskim, w województwie zachodniopomorskim. Znajduje się w miejscowości Dąbki, niecałe 10 km od Darłowa.

1. Jezioro to było niegdyś zatoką Morza Bałtyckiego. Powstało w wyniku odcięcia wód od morza przez mierzeję. W najszerszym miejscu ma ona ok. 400 m, a w najwęższym ok. 100 m. Na mierzei usytuowana jest obecnie osada Dąbkowice.

2. Na wschodnim krańcu mierzei oraz na wschodnim brzegu jeziora znajduje się wieś Dąbki. Miejscowość posiada status uzdrowiska o profilach leczniczych obejmujących choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatyczne, choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych oraz choroby endokrynologiczne.

3. Z Morzem Bałtyckim jezioro połączone jest za pomocą Kanału Szczuczy. Znajduje się on pomiędzy miejscowościami Dąbki i Dąbkowice. Ma ok. 0,5 km długości. U ujścia usytuowany jest punkt widokowy.

4. W czasie sztormów woda morska wtłaczana jest do jeziora przez Kanał Szczuczy. Powoduje to, że wody akwenu miewają zasolenie osiągające wartość 3 promili. W związku z tym należy on do najbardziej zasolonych jezior przybrzeżnych w Polsce.

5. Powierzchnia jeziora ma ok. 1748 ha, przy długości 8,8 km i szerokości dochodzącej do 3,4 km. Głębokość maksymalna wynosi 2,8 m, głębokość średnia 1,8 m, a długość linii brzegowej ok. 23 km. Akwen jest 16. jeziorem w Polsce pod względem wielkości.

6. Bukowo jest jeziorem eutroficznym. Oznacza to, iż charakteryzuje się dużym stężeniem substancji odżywczych rozpuszczonych w wodzie. Wpływa to na silny rozwój życia biologicznego, np. glonów.

7. Wśród najważniejszych dopływów jeziora Bukowo znajdują się rzeki Bagnica (zwana również Bukową, odnoga rzeki Grabowa), Iwięcinka (zwana inaczej Iwinką) oraz Gleźnica.

8. Nad jeziorem Bukowo, oprócz wspomnianych Dąbków i Dąbkowic, znajdują się również miejscowości Bukowo Morskie i Gleźnowo.

9. Jezioro Bukowo wraz z mierzeją oraz dwoma kompleksami leśnymi przylegającymi bezpośrednio do jeziora tworzą specjalny obszar ochrony siedlisk “Jezioro Bukowo” w ramach sieci Natura 2000.

10. W jeziorze występuje ok. 20 gatunków ryb, wśród których można wyróżnić szczupaka, sandacza, węgorza, leszcza, pstrąga tęczowego, minoga rzecznego, kozę, sieję wędrowną, łososia, troć czy też płoć migrującą między jeziorem a Bałtykiem.

11. Jezioro jest dostępne dla amatorów wędkarstwa. Wiąże się to z wykupieniem zezwolenia od Gospodarstwa Rybackiego “Mielno”. Dostępne są zezwolenia 3-dniowe, 7-dniowe, 14-dniowe bądź całoroczne. Cena uzależniona jest od rodzaju połowu (z brzegu, z wody) oraz pory połowu (w dzień, całą dobę). Oprócz zezwolenia należy posiadać również kartę wędkarską.

12. Nad jeziorem położone jest Centrum Sportów Wodnych. Prowadzi wypożyczalnię sprzętu wodnego, a także organizuje szkolenia z zakresu windsurfingu, wind foil i wing foil. Firma współdziałająca z Centrum posiada natomiast ofertę sportów motorowodnych. Ośrodek dysponuje ponadto bazą noclegową i zapleczem gastronomiczno-rekreacyjnym.

13. Z przystani żeglarskiej przy Centrum Sportów Wodnych w sezonie letnim wypływa statek wycieczkowy “Milka”. Jednorazowo może zabrać 50 pasażerów.

4/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić