Morze Bałtyckie to morze śródlądowe w północnej Europie. Miejscowości nad morzem są chętnie odwiedzane nie tylko w Polsce. Na turystów czekają tam piaszczyste plaże i bardzo rozwinięta infrastruktura, umożliwiająca uprawianie sportów wodnych, odpoczynek w dogodnych warunkach i świetną zabawę w okresie letnim i zimowym. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka wybranych ciekawostek.
1. Morze Bałtyckie powstało około 15 tysięcy lat temu wskutek topnienia lodowców i uznaje się je za najmłodsze morze na świecie. Powierzchnia linii brzegowej wynosi około 8 tysięcy kilometrów, a z kolei cieśniny łączą je z Morzem Północnym i Morzem Białym.
2. Do nadbałtyckich krajów, poza Polską, należą Estonia, Dania, Niemcy, Finlandia, Litwa, Łotwa, Rosja i Szwecja. Powierzchnia morza to ponad 400 tysięcy kilometrów kwadratowych, dlatego niektórzy nazywają je po prostu wielkim jeziorem. Średnia głębokość Bałtyku to nieco ponad 50 metrów, a w najgłębszym miejscu wynosi ona ponad 459 metrów.
3. Jest to jedyne morze na świecie, które nie jest tak słone jak oceny, ani tak słodkie jak jeziora.
4. Na przestrzeni lat nazywane było Morzem Scytyjskim, a na weneckiej Mapie Morskiej z XVI wieku nazwano je Morzem Gockim. Jego obecna nazwa pochodzi od starosłowiańskiego słowa “blato”, które oznaczało wielką i słoną wodę.
5. Morze Bałtyckie ma bardzo urozmaiconą linię brzegową, na którą składają się mierzeje, zatoki, zalewy, klify, fiordy oraz niskie i wysokie wybrzeża. Znajdują się na nim również wyspy, na przykład polskie wyspy Uznam i Wolin, które są odwiedzane tłumnie przez turystów z różnych stron świata.
6. Największymi zatokami Bałtyku są Zatoka Botnicka, znajdująca się pomiędzy zachodnim wybrzeżem Finlandii a wschodnim wybrzeżem Szwecji, Zatoka Fińska, znajdująca się pomiędzy Rosją, Estonią i Finlandią, a także Zatoka Ryska, która znajduje się pomiędzy Łotwą i Estonią.
7. Mierzeja Helska, zwana również Helem, to półwysep stanowiący osobny mezoregion. Stanowi ona kosę o długości 35 kilometrów, a na jej obszarze znajdują się popularne Jastarnia i Władysławowo. Wiosną i jesienią można tutaj obserwować wiele gatunków ptaków wędrownych, dlatego też znajduje się tutaj stacja obrączkowania niektórych gatunków.
8. Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na całym świecie, mimo że już kilkadziesiąt lat temu podpisano Konwencję Gdańską o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów. Destrukcyjny wpływ na jego wody mają budowa rowów melioracyjnych, rozwój przemysłu oraz lokalne ścieki.
9. Mniej więcej jedna czwarta wód Bałtyku znajduje się w strefie beztlenowej, dlatego fauna i flora morza nie są zbyt bogate. W jego wodach żyją między innymi płaszczki, jesiotry, węgorze, śledzie bałtyckie, łosoś, szproty, sardele, pstrągi czy sandacze. Do roślin, które tutaj występują, można zaliczyć między innymi ramienicę bałtycką, rupię morską czy zamętnicę błotną. W Bałtyku występują również morświny, które są zagrożone całkowitym wyginięciem.
10. Zasolenie wody w Morzu Bałtyckim wynosi około 7 procent, dlatego w żyją tutaj nie tylko ryby słonowodne, ale również słodkowodne. Z tego samego wody w wodzie szybko rozwijają się glony, dlatego często ma ona zielony kolor.
11. Na dnia Morza Bałtyckiego znajduje się ponad sto wraków. Jednak w związku z tym, że stanowią one pomniki historyczne, zbliżanie się do nich, a tym bardziej eksploatacja, są surowo zabronione. Karą za nieprzestrzeganie tych zasad jest wysoka grzywna, a nawet pozbawienie wolności.
12. Gdańsk i Gdynia to miasta, które zalicza się do największych nad Bałtykiem. Są one tłumnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Poza piękną architekturą, atrakcjami turystycznymi i smażalniami ryb oferują one gościom liczne imprezy cykliczne i regularne wydarzenia kulturalne.
13. W 2010 roku kąpielisko w Kołobrzegu nad Morzem Bałtyckim zostało oznaczone Błękitną Flagą. Jest to szczególne wyróżnienie świadczące o tym, że w miejscu tym woda jest najmniej zanieczyszczona.
14. W okolicach Mierzei Wiślanej, Zatoki Gdańskiej oraz Mierzei Helskiej znajdują się największe polskie kopalnie bursztynu. Kamień z tych okolic uznawany jest za wyjątkowo cenny, ponieważ łatwo ulega obróbce. Słynna Bursztynowa Komnata zamówiona przez Fryderyka I Hohenzollerna została wykonana właśnie z gdańskich bursztynów.
15. W Morzy Bałtyckim żyją dwa gatunki meduzy. Chełbia modra jest zupełnie niegroźna dla człowieka, mimo że posiada parzydełka. Z kolei osiągająca do dwóch metrów wielkości bełtwa festonowa wydziela bardzo silny jad, a kontakt z nią może być bardzo bolesny. Na szczęście jest wyjątkowo rzadko spotykana.
16. Każdego roku Morze Bałtyckie pochłania około 50 hektarów lądu, dlatego niektóre miejscowości decydują się na budowanie wałów z kamienia albo wykopywanie piasku z dna za pomocą koparek. Dzięki temu nadmorskie miejscowości wciąż mają plaże, a miasta nie są podtapiane.