Estonia to niewielki kraj, który leży w północnej części Europy u wybrzeży Morza Bałtyckiego. Jest jednym z trzech krajów nadbałtyckich, choć niejednokrotnie przypomina kraje skandynawskie. To wyjątkowo spokojne, zielone państwo, pełne malowniczych jezior i rzek, które obfituje w piękne, średniowieczne miasta i miasteczka. Estonia to również coraz bardziej popularny kierunek wśród polskich turystów.
1. Stolicą i największym miastem w Estonii jest Tallin. To średniowieczne miasto ma wiele do zaoferowania zwiedzającym je turystom. Znajdują się tu pozostałości po czternastowiecznych fortyfikacjach, piękne, zabytkowe Stare Miasto, a także liczne kościoły i katedry.
2. Do obszaru państwa należy aż 2235 różnych wysp i wysepek. Największa z nich to Sarema (niegdyś Ozylia), na której znajduje się rezerwat krateru uderzeniowego. Krater powstał około 4 tysięcy lat temu po uderzeniu meteoru ważącego 400 ton. Obecnie w miejscu tym znajduje się malownicze, niewielkie jeziorko.
3. Estonia położona jest na obszarze nizinnym. Najwyższe wzniesienie w całym kraju to góra Suur Munamagi o wysokości około 318m n.p.m., która znajduje się w południowo-wschodniej Estonii. Ciekawostką jest, że to również najwyższe wzniesienie na obszarze wszystkich krajów nadbałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii.
4. Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Estonii pochodzą sprzed około 10 tysięcy lat.
5. Mimo bogatej historii średniowiecznej, Estonia jako niepodległe państwo istnieje dopiero nieco ponad 100lat. Dopiero w 1920 roku państwo to uzyskało niepodległość od wpływów rosyjskich i niemieckich.
6. Estoński parlament nosi nazwę Riigikog.
7. Estończycy stanowią zaledwie około 69% ludności w kraju. Największą mniejszością narodową (około 25%) są Rosjanie, którzy byli przesiedlani na obszar Estonii po uzyskaniu przez państwo niepodległości.
8. Estonia może pochwalić się bardzo wysokim wskaźnikiem zinformatyzowania. Prawie wszystkie usługi odbywają się tu za pośrednictwem Internetu – powszechnie używa się portali internetowych do załatwiania spraw urzędowych i codziennych. Dodatkowo Estonia posiada jedne z najlepszych na świecie zabezpieczeń cybernetycznych, które rozwinęły się po atakach hakerskich w 2007 roku.
9. Estonia to kraj, w którym odsetek osób niewierzących jest jednym z najwyższych na świecie. Szacuje się, że nawet 50% społeczeństwa nie wyznaje żadnej religii.
10. Nazwa państwa wywodzi się prawdopodobnie od słowa “Aesti”, którymi w starożytności Rzymianie określali ludy zamieszkujące wschodnio-północną część Europy.
11. Flaga Estonii przedstawia trzy poziome pasy: granatowy, czarny i biały. Symbolizuje estoński krajobraz. Kolor niebieski jest symbolem Morza Bałtyckiego i licznych jezior pokrywających obszar kraju, czarny – urodzajnych ziem estońskich, biały – śniegu, który obficie pada tu podczas zimowych miesięcy.
12. Jednym z najważniejszych nadmorskich kurortów na terenie Estonii jest Parnawa. Odpocząć tu można na pięknych, piaszczystych plażach, a także zwiedzić liczne zabytki, takie jak pozostałości po piętnastowiecznych murach obronnych oraz liczne świątynie pochodzące z XVII i XVIII wieku.
13. Na obszarze Estonii znajduje się 6 parków narodowych. Największym i najstarszym z nich jest Park Narodowy Lahemaa położony na północnym krańcu państwa. Swoim zasięgiem obejmuje tereny bagienne, lasy sosnowe, a także część wód Zatoki Fińskiej.
14. W wielu miastach 1 maja odbywają się huczne festiwale z okazji Dnia Wiosny. Według legend to właśnie wtedy na estońskich ziemiach spotykają się czarownice. Dziś jest to czas zabaw, przebieranych imprez i organizowanych jarmarków.
15. Większość obywateli państwa na co dzień posługuje się językiem estońskim, jednak powszechnie używa się również języka rosyjskiego.
16. Kuchnia estońska jest dosyć ciężka, mączna i kaloryczna. Jednym z popisowych dań estońskich gospodyń jest mulgikapsad czyli duszona kapusta z boczkiem i ugotowanym jęczmieniem. Powszechnie spożywa się również ryby (głównie śledzie bałtyckie, szprotki i węgorze), a także dania z wieprzowiny.
17. Estonia uplasowała się na 10 miejscu na świecie pod względem spożycia alkoholu w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Choć powszechnie spożywa się tu piwo i wino, najsmaczniejszym estońskim trunkiem są tutejsze cydry.
18. Wielu młodych Estończyków po skończeniu szkoły zakłada swoje własne przedsiębiorstwa – to jeden z najbardziej przedsiębiorczych narodów świata!
19. W Estonii występuje tzw. biała noc czyli noc, podczas której nie zapada zmrok. Zjawisko to ma miejsce między 23 a 24 czerwca i jest powodem do całonocnego świętowania. W wielu miejscach odbywają się huczne imprezy na świeżym powietrzu z muzyką, tańcem i lokalnym jedzeniem.
20. W Estonii niemal nie występuje analfabetyzm. Aż 99,8% społeczeństwa potrafi czytać i pisać. To jeden z najwyższych wskaźników na świecie!
21. Oficjalną walutą Estonii od 2011 jest euro, które wyparło koronę estońską, wartą około 25 groszy.
22. Ceny w Estonii są nieco wyższe niż w Polsce. Stosunkowo niewiele zapłacimy za lokalne piwo w barze czy posiłek w taniej restauracji. W większych miastach funkcjonują tanie supermarkety z podstawowymi artykułami żywnościowymi. Nieco droższe są noclegi, bilety wstępu do atrakcji czy komunikacja.
23. W Estonii znajduje się najstarsza, nieustannie działająca apteka w całej Europie. Apteka znajdująca się na Starym Mieście w Tallinie założona została już w 1422 roku!
24. Estonia wprowadziła bardzo rygorystyczne prawo dotyczące palaczy papierosów. Palenie jest niedozwolone we wszystkich miejscach publicznych poza specjalnymi strefami.
25. Kraj ten jest jednym z najsłabiej zaludnionych w całej Europie. Estonię zamieszkuje zaledwie 1,3 miliona osób, a gęstość zaludnienia to około 29 osób na kilometr kwadratowy. Dla porównania w Polsce przypada 122 osoby na 1 kilometr kwadratowy.
26. Z Tallina z łatwością możemy dostać się do stolicy Finlandii – Helsinek – przy pomocy połączeń lotniczych lub morskich. W linii prostej te dwie stolicy dzieli zaledwie nieco ponad 80 kilometrów.
27. Turyści podróżujący po Estonii powinni wiedzieć, że panujący tu klimat nie zawsze jest przyjemny. Estońskie zimy są wyjątkowo mroźne, a temperatura w styczniu i w lutym może osiągać nawet -35 stopni. Latem temperatura przeciętnie osiąga około 16 stopni. Z powodu umiejscowienia nad Morzem Bałtyckim klimat jest parny i wilgotny, co powoduje częste opady atmosferyczne.
28. Linia brzegowa Estonii ma 3794km i jest bardzo zróżnicowana. Spotkać tu można zarówno łagodne, piaszczyste plaże idealne do odpoczynku i uprawiania sportów wodnych w lecie, jak i wysokie klify, z których rozciąga się wspaniały widok na Morze Bałtyckie.
29. Całe terytorium Estonii pokrywają liczne jeziora i rzeki. To prawdziwy raj dla miłośników wędkowania, kajakarstwa i nurkowania. Warto również odwiedzić tutejsze wodospady – najwyższy z nich to wodospad Valaste, który ma wysokość aż 30 metrów.
30. Estonię warto odwiedzić w czasie Wielkanocy. Naród ten słynie z wyjątkowych tradycji świątecznych, takich jak huśtanie na huśtawce, przebieranie się za zwierzęta czy urządzanie konkursu z toczenia jajek.