15 Ciekawostek o Big Ben

big ben
foto – Pixabay

Londyn jest kolejnym miastem posiadającym budowlę nieodłącznie z nim związanym. Co prawda dla wielu najważniejszym obiektem Londynu jest Pałac Westminsterski to jednak Big Ben szybciej przypisze się do stolicy Anglii niż siedzibę jej parlamentu. Dbające o detale osoby z pewnością zauważą, że Big Ben i Pałac Westminsterski to w zasadzie nieodłącznie ze sobą związane budowle. I w tym miejscu należy wyjaśnić, że historie obu budowli są odmienne choć dziś praktycznie stanowią całość.

1. Big Ben wieża, zegar, a może dzwon wszystkie z wymienionych można tak określać, bo przecież wszystkie znajdują się w jednej bryle wieży wyrastającej z Pałacu Westminsterskiego.

2. Wieża Big Ben została wzniesiona na przestrzeni 24 lat pomiędzy rokiem 1834, a 1858. Wcześniej na miejscu do dziś stojącej budowli znajdowała się inna mniejsza wieża, uległa ona zniszczeniu podczas pożaru.

big ben
Big Ben w Kaszubskim Parku Miniatur w Stryszej Budzie / foto – Podróż Trwa

3. Wieża Big Ben ma wysokość ponad 96 metrów i zbudowana została w stylu neogotyckim. Podstawę wieży stanowi gruby na 3 metry betonowy fundament w kształcie kwadratu. Sama wieża ma 11 pięter. Wraz z upływem czasu stwierdzono, że wieża odchyla się od pionu. Według obliczeń wychylenie wieży wynosi obecnie 50 centymetrów. Co bardziej żartobliwi Londyńczycy zaczynają ten fakt przyrównywać do słynnej Krzywej Wieży w Pizie.

4. Aby dostać się na szczyt wieży należy pokonać 334 stopnie. Po ich pokonaniu nagrodą jest widok na miasto i najbliższą okolicę, możliwy do podziwiania dzięki tarasowi widokowemu.

5. Od 12 września 2012 roku wieża nosi nazwę Elizabeth Tower. W ten sposób uhonorowany został 60 rok panowania Elżbiety II.

6. Na wieży znajduje się również potężny zegar. Budowniczym zegara był Edmund Beckett Denison. Zegar zaczął odmierzać czas na szczycie wierzy w roku 1854.

7. Zegar na słynnej londyńskiej wieży ma kilka osób, które przyczyniły się do jego powstania. Projekt zegara opracował królewski astronom Sir Georg Airy. Zgodnie z projektodawcą zegar miał odmierzać czas precyzyjnie co do sekundy i być skoordynowany z czasem wyznaczanym w obserwatorium Greenwich. Tarcza zegara zaprojektowana została przez Augustusa Pugina

8. Projekt zegara zakładał osadzenie całego mechanizmu wraz z tarczą w stalowej ramie mającej 7 metrów średnicy. Tarcza wykonana została z 312 kawałków opalizującego szkła. Wskazówka godzinowa zegara mierzy 2,7 metra, a minutowa 4,3 metra. Na tarczy widnieją rzymskie cyfry mające po 60 centymetrów wysokości. Każda tarcza wyposażona jest w napis :”Domine salvam fac reginam nostram Victoriam primam” co można przetłumaczyć:” Panie zachowaj naszą królową Victorię I”

9. W historii zegara odnotowano kilka spóźnień, a najsłynniejsze miało mające w noc sylwestrową 1962 roku, kiedy to za sprawą bardzo dużej śnieżycy, zegar spóźnił się o 10 minut.

10. Z zegarem wiąże się pięć usterek powodujących zatrzymanie się mechanizmów odpowiedzialnych za wyznaczanie czasu:
– w 1949 roku stado ptaków siadając na wskazówce minutowej spowodowało 41 minut opóźnienia
– w 1962 roku opisane wyżej opóźnienie sylwestrowe
– w 1972 roku usterka związana z uszkodzeniem mechanizmu uderzającego w dzwon wybijający dźwięk. Zegar milczał aż do 1977 roku kiedy usterkę naprawiono.
– w roku 1997 zegar niespodziewanie zatrzymał się w dniu 30 kwietnia
– w roku 2005 dokładnie 27 maja o godzinie 22:07 zegar przestał tykać i jego mechanizm nie działał przez 90 minut.

11. Elizabeth Tower to także miejsce z którego rozchodzą się dźwięki słynnego dzwonu noszącego nazwę Big Ben.

12. Dzwon Big Ben zawisł we wnętrzu wierzy w roku 1959 i wraz z zamontowanym wcześniej zegarem zaczął swoim dźwiękiem informować Londyńczyków o mijających godzinach.

13. Obecny dzwon jest drugim, a zarazem pierwszym, który zawisł na wieży. Pierwszy ważący 16 ton dzwon jeszcze będąc na ziemi nie przetrwał próby i rozpadł się na kawałki. Z tych kawałków odlano nowy nieco lżejszy bo ważcy 13,5 tony nowy dzwon. Nowy dzwon ma wysokość 2,5 metra i 2,9 metra średnicy.

14. Dźwięk dzwonu Big Ben słychać nawet w odległości ponad 10 kilometrów od wieży.

15. Największą sławę dzwon Big Ben zyskał podczas II wojny. Jego dźwięk wykorzystywany był przez radio BBC World Serwis i oznajmiał czas nadawania najświeższych informacji związanych z działaniami wojennymi. Dzięki temu sygnałowi cały ówczesny świat wiedział, że Wielka Brytania nie uległa Niemcom i walczy nadal.

4.1/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić