Bizony to największe ssaki Ameryki Północnej. Te majestatyczne zwierzęta to niezwykli przedstawiciele rodziny bawołów o charakterystycznej budowie – przód ciała jest mocniej zbudowany i znacznie większy niż tył. Dzisiaj omówimy kilka ciekawostek związanych z tymi zwierzętami.
1. Bizony są roślinożerne. Podstawą ich diety jest trawa ale jedzą również liście, małe gałęzie, a nawet porosty. Czasem zdarza się im jeść jagody. Zimą, swoimi potężnymi głowami odgarniają śnieg, aby dostać się do pożywienia w postaci roślin, ukrytych pod nim.
2. Bizony zimą pozyskują wodę ze śniegu. Jedzą one śnieg, który rozpuszcza się i staje się ich źródłem pitnej wody.
3. Bizon, nazywany jest inaczej żubrem amerykańskim. Nazwa ta ma swoje uzasadnienie, gdyż żubry to kuzyni amerykańskiego bizona. Bizony są przy tym zdecydowanie większe.
4. Nienaruszonym przez człowieka miejscem występowania bizonów pozostaje jako jedyny Park Yellowstone. Poza tym miejscem stada bizonów można zobaczyć również na terenach Alberty, Kolumbii Brytyjskiej, Manitoby, Ontario i Saskatchewan w Kanadzie, w Arizonie, Kalifornii, Idaho, Montanie, Południowej Dakocie, Utah
5. Historia rdzennych Amerykanów i bizonów są ze sobą ściśle połączone. Zwierzęta te były integralną częścią kultury plemiennej, jako główne źródło pożywienia, odzieży, a także nośniki wartości duchowej. Dzięki tym ostatnim liczebność bizonów, w czasach prekolumbijskich nie była zagrożona, gdyż Indianie, zabijali bizony w liczbie, pozwalającej zaspokoić ich podstawowe potrzeby.
6. Określa się, że przed przybyciem kolonistów do Ameryki, po preriach biegało 60 milionów bizonów. Po przybyciu kolonizatorów liczba bizonów zaczęła spadać. Najbardziej spadła w drugiej połowie XIX wieku, kiedy osadnicy urządzili bezsensowne polowania, w wyniku których z zabitych zwierząt zabierano jedynie języki. Doprowadziło to do zdziesiątkowana bizonów. W 1889 roku liczebność tych zwierząt oceniano na 541 osobników.
Od tego właśnie roku podjęto akcję ratowania gatunku.
7. Zanim bizony stały się gatunkiem zagrożonym żyły w stadach po kilka milionów sztuk. Obecnie stada bizonów przypominają bardziej grupy, i tylko czasami większe stada.
Grupa bizonów to najczęściej stare byki – kilka lub kilkanaście sztuk. Większe stado to najczęściej skład mieszany.
8. Łatwo rozpoznać w stadzie bizony pod względem płci. Byki bowiem zawsze znajdują się na obwodzie stada, by móc chronić krowy i młode znajdujące się w jego środku.
9. Jedynymi naturalnymi wrogami bizona są niedźwiedzie, wilki i kojoty. Są to jedyne zwierzęta, które są w stanie zabić stare i schorowane zwierzęta lub upolować młode. Naturalnie bizony dożywają 25 lat, po czym często umierają ze starości.
10. Okres godowy bizona to czas od lipca do września. Samce w tym czasie staczają walki o samice. Ciekawe jest to, że rzucane wyzwania między bykami częściej kończą się wycofaniem jednego z przeciwników zanim do walki dochodzi. Jedynie około 10% wyzwań kończy się faktyczną walką w tym czasie.
11. Ciąża samicy bizona trwa od 270 do 300 dni. Najczęściej po tym czasie na świat przychodzi jedno młode. Samica rodzi oddzielona od stada. Wraca do niego po kilku dniach, kiedy młode jest w stanie chodzić i nadążyć za stadem.
12. Samice bizonów są bardzo troskliwymi matkami. Młode pozostają przy nich nawet trzy lata, czyli aż do osiągnięcia dojrzałości płciowej.
13. Długość ciała dorosłego bizona mieści się w granicach 210-350 centymetrów. Wysokość w kłębie sięga do dwóch metrów. Długość jego ogona to nawet 60 centymetrów. Waga dorosłego bizona może wynosić nawet 1350 kilogramów. Rekordzistą pod względem wagowym był bizon w niewoli, który ważył 1724 kilogramy. Takie wymiary samce osiągają dopiero w 8-9 roku życia.
14. Zarówno samce jak i samice mają krótkie, ostro zakończone, wydrążone rogi. Wyginają się one na zewnątrz i do góry, a wyrastają z boków masywnej głowy. Jednym sposobem na rozróżnienie samca od samicy jest wielkość. Samice są mniejsze, mają mniejszy i jaśniejszy garb.
15. Bizony to masywne stworzenia, jednak potrafią się rozpędzić do 55, a nawet do 60 kilometrów na godzinę.
16. Niektórzy wskazują, że można ocenić nastrój bizona po ogonie. Kiedy zwisa w dół i lekko kołysze się, zwierzę jest spokojne. Jeśli jednak stanie prosto, oznacza gotowość do ataku.
Mimo wszystko do bizona lepiej się nie zbliżać. Jest to nieobliczalne zwierzę i nigdy nie wiadomo, kiedy poczuje się zagrożony i co wywoła reakcję w postaci ataku.
17. 9 maja 2016 roku bizon amerykański został narodowym ssakiem Stanów Zjednoczonych Ameryki.
18. Jako że bizon jest bliskim kuzynem żubra gatunki te można krzyżować w celu uzyskania płodnego potomstwa.
19. Bizony mają dobry wzrok – z odległości dwóch kilometrów widzą poruszające się obiekty, z odległości kilometra zobaczą jeźdźca na koniu.
20. Ryk bizona porównywalny jest do ryku lwa. Słyszalny jest z odległości nawet 5 kilometrów.