20 Ciekawostek o Wiewiórkach

wiewiórki
foto – Pixabay

Wiewiórki to urocze stworzenia, z którymi często mamy do czynienia w lasach i parkach. Zyskały sobie sympatię ludzi, ale na co dzień nie doceniamy ich niesamowitych możliwości i zaradności. Oto kilka ciekawostek na temat wiewiórek.

1. Na świecie istnieje prawie trzysta gatunków wiewiórek. Należą do niewielkich stworzeń o wielkich możliwościach. Potrafią na przykład skakać na wysokość dziesięciokrotnie przewyższającą ich długość.

2. Wiewiórki są bardzo sprytne i potrafią zadbać o swoje zapasy na zimę. Niejednokrotnie zaobserwowano wiewiórki, które koncertowo udawały, że zakopują w danym miejscu orzeszek tylko po to, żeby zmylić potencjalnych złodziei.

3. Kiedy wiewiórki zwęszą zagrożenie, uciekają zygzakiem. W ten sposób są w stanie zdezorientować polujące na nie drapieżniki, takie jak sowy czy jastrzębie. Ponadto wiewiórki są mistrzyniami w znajdowaniu skrótów i nowych dróg.

4. Wiewiórki mają niebagatelny wpływ na rozwój lasów. Tworzą wiele skrytek ze swoimi zbiorami i bardzo często zapominają o części z nich. W rezultacie zebrane żołędzie kiełkują w nowych miejscach z czasem zamieniając się w kolejne drzewa.

5. Wiewiórki zostały wyposażone w cztery przednie zęby, które rosną w takim samym tempie przez całe ich życie. Dzięki temu, mimo zużywania się zębów, wiewiórki zawsze będą w stanie gryźć twarde przysmaki i jednocześnie piłować za długie zęby.

6. Wiewiórki najchętniej żywią się orzechami, nasionami i owocami, ale jeśli zabraknie im jedzenia, jedzą również ślimaki, ptasie jaja i owady. Dzięki temu, że są tak doskonale przystosowane, udało im się przetrwać do dzisiejszych czasów. Dziś żyją na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy i Australii.

7. Tylne nóżki wiewiórek są podwójnie łączone, dzięki czemu są bardzo zwinne i mogą biegać w pionie. Z kolei ich ogon w trakcie spadania pozwala im nie tylko zachować odpowiednią trajektorię lotu, ale również działa jako spadochron.

8. Chociaż w Polsce najpopularniejsze są rude wiewiórki, istnieje mnóstwo gatunków o innym umaszczeniu. W Anglii o wiele popularniejsze są nieco większe szare wiewiórki, które od lat stopniowo wypierają swoje rude odpowiedniczki, ponieważ mają większą zdolność przetrwania.

9. Wiewiórki najczęściej mieszkają w dziuplach opuszczonych przez ptaki albo w ich gniazdach. Jeśli zajmują gniazdo, najczęściej budują sobie nad nim daszek. W zupełnie skrajnych sytuacjach wiewiórki od podstaw budują własne gniazda, które wykładają mchem, aby zapewnić sobie ciepło podczas zimy.

10. Wiewiórki mają w policzkach woreczki, dzięki którym mogą z powodzeniem przenosić większe ilości jedzenia gromadzonego na zimę.

11. Arktyczna wiewiórka ziemna jest jedynym ciepłokrwistym ssakiem na Ziemi, które jest zdolne przetrwać temperaturę ciała poniżej zera podczas hibernacji. Dla zdecydowanej większości zwierząt taka sytuacja zakończyłaby się szybką śmiercią.

12. Od lutego do maja trwa okres godowy wiewiórek. Samica jest w ciąży przez czterdzieści cztery dni, a w każdym miocie rodzi się od dwóch do czterech małych wiewiórek.

13. Wszystkie wiewiórki ziemne hibernują w zimie, a temperatura ich ciała wówczas drastycznie spada. Naukowcy zauważyli, że badania nad tą kwestią mogą pomóc w opracowaniu leku, dzięki któremu mózg osób po udarach nie ulegnie uszkodzeniom.

14. Największym gatunkiem wiewiórki na Ziemi jest indyjska wiewiórka olbrzymia, która może osiągnąć nawet jeden metr długości. Uznawana jest za jedno z najpiękniejszych zwierząt na świecie ze względu na swoje niesamowicie barwne umaszczenie. Z kolei najmniejszą wiewiórką jest wiewiórka pospolita.

15. Na ciele młodych wiewiórek futerko pojawia się dopiero po 19 dniach od narodzin, a z kolei dopiero po miesiącu otwierają one oczy. Przez pierwsze dwa miesiące młode ssą mleko matki, podczas gdy samiec w ogóle nie zajmuje się ich wychowaniem.

16. Latające wiewiórki w rzeczywistości nie latają, ale płaty skóry między łapkami a tułowiem pozwalają im na wykonywanie spektakularnych i długich skoków.

17. W stolicy Kazachstanu znajduje się największy na świecie pomnik wiewiórki, który postawiono tam z okazji dwudziestolecia stolicy. Cała figura ma dwanaście metrów.

18. 21 stycznia na całym świecie obchodzony jest Dzień Doceniania Wiewiórki oraz wszystkich, którzy je dokarmiają i pomagają im przetrwać mroźne zimy.

19. Wiewiórka syberyjska to gatunek, który z powodzeniem można oswoić i udomowić. W warunkach domowych to urocze stworzonko może przeżyć nawet dziesięć lat i jest zupełnie niewybredne, jeśli chodzi o jedzenie. Warto jednak pamiętać, że zwierzęta te nie przepadają za nadmiernymi pieszczotami.

20. Wiewiórki bardzo szybko przyzwyczajają się do obecności człowieka na ich terytorium i stają się wyjątkowo ufne. W parkach londyńskich, gdzie zawsze jest mnóstwo wiewiórek i jeszcze więcej turystów, możliwe jest pogłaskanie wiewiórek, a nawet karmienie ich z ręki.

4.1/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić