15 Interesujących Ciekawostek o Parku Yellowstone

park yellowstone
foto – Pixabay

Park Yellowstone to jeden z najbardziej malowniczych terenów na obszarze Stanów Zjednoczonych. Znajduje się on na granicy trzech amerykańskich stanów: Idaho, Wyoming i Montany. Park Yellowstone słynie z malowniczych gejzerów, wspaniałych, kaskadowych wodospadów i gorących wulkanów błotnych, których widok przyciąga turystów z całego świata.

1. Park Yellowstone jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Powstał już w 1872 roku dzięki decyzji Kongresu Stanów Zjednoczonych, który docenił niezwykłą wartość przyrodniczą i geologiczną tego regionu. Dało to początek instytucji parku narodowego, która szybko zyskała uznanie na całym świecie.

2. Park Narodowy Yellowstone położony jest na terenie płaskowyżu wulkanicznego, którego podziemia kryją ogromną komorę magmową. Magma zalega od 7 do 17 kilometrów pod powierzchnią ziemi, a zjawiska sejsmiczne powodują nieustanne wyrzucanie wody i błota pod dużym ciśnieniem. Szacuje się, że do ostatniej erupcji samego wulkanu doszło tutaj około 640 tysięcy lat temu.

3. Obszar parku Yellowstone zamieszkiwany jest przez ludzi od ponad 10 tysięcy lat. Miejsce to jest domem rdzennych mieszkańców Ameryki z plemion Wron, Szoszonów i Nez Perce.

4. Park Narodowy Yellowstone to wyjątkowo bogate przyrodniczo miejsce. Występuje tu ponad 1100 gatunków roślin oraz liczne odmiany porostów i grzybów. Obszar parku jest także domem wielu zwierząt: wilków szarych, niedźwiedzi, rysiów, pum i baribalów. To także jedyne miejsce w Stanach Zjednoczonych gdzie występuje dziko żyjąca populacja bizonów amerykańskich.

5. Gorące źródła i błotne jeziora zamieszkiwane są przez tzw. termofile czyli organizmy, które przystosowały się do życia w skrajnie wysokich temperaturach i wyjątkowo nieprzyjaznych warunkach. Obecnie przebadano zaledwie 1% podziemnych wód Parku Narodowego Yellowstone, w których odkryto ponad 400 różnych gatunków roślin, bakterii i zwierząt uznawanych za termofile.

6. Na terenie parku znajduje się Jezioro Yellowstone, które jest drugim najwyżej położonym jeziorem na świecie – miejsca ustępuje jedynie jezioru Titicaca, które umiejscowione jest na granicy Boliwii i Peru. Jezioro Yellowstone leży na wysokości 2376m n.p.m., a jego głębokość sięga około 118 metrów.

7. Ciekawym zjawiskiem, które podziwiać można w Parku Narodowym Yellowstone, są formacje zwane fumarolami. Są to specyficzne twory geologiczne, które powstają na skutek wydostawania się spod powierzchni ziemi krzemionki i siarkowodoru. Zobaczyć je można w pobliżu tzw. Ryczącej Góry (Roaring Mountain), która swoją nazwę zawdzięcza dźwiękom towarzyszącym wydostawaniu się gazów spod podłoża.

8. Na terenie parku znajduje się najwyższy gejzer na świecie – Steamboat Geyser. Najwyższe fontanny sięgać mogą nawet 90 metrów wysokości, a temperatura wybuchającej wody wynosi aż 92 stopnie Celsjusza. Duże wybuchy zdarzają się jednak stosunkowo rzadko, a najczęściej obserwować tu można gejzery o wysokości około 10-12 metrów, których wybuchy trwać mogą nawet kilkadziesiąt minut.

9. Największe gorące źródła na terenie parku Yellowstone to Grand Prismatic Spring, które tworzą jedno z największych gorących jezior świata – dwa większe jeziora znajdują się na obszarze Nowej Zelandii. Temperatura w jeziorze może przekraczać nawet 87 stopni Celsjusza. Gorące wody zamieszkiwane są przez sinice, które odpowiadają za specyficzne, żółte zabarwienie zbiornika wodnego.

10. Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w parku Yellowstone jest gejzer Old Faithful, który słynie z bardzo regularnych wybuchów. Gejzer Old Faithful wybucha 17 razy w ciągu doby, a przerwa pomiędzy kolejnymi wybuchami trwa około 100 minut. Erupcji towarzyszy ogromny wyrzut gorącej wody, której temperatura sięga 95 stopni Celsjusza, a sama fontanna osiąga zwykle wysokość około 40 metrów.

11. Ciekawostką jest, że tereny parku regularnie nawiedzane są przez ogromne pożary, które spowodowane są wyładowaniami elektrycznymi w trakcie gwałtownych burz. Mimo, że pożary są bardzo rozległe, wiele gatunków roślin należy do tzw. pirofitów czyli roślin, które są w stanie przetrwać nawet niszczące działanie ognia.

12. W Yellowstone całkowicie zabronione jest dokarmianie niedźwiedzi. Choć sam pomysł karmienia tych ogromnych drapieżników wydaje się absurdalny, niegdyś było to powszechne zjawisko, które doprowadziło do częstych ataków niedźwiedzi na turystów.

13. Na całym świecie znajduje się około 400 aktywnych gejzerów, z czego aż połowa leży na terenie Parku Narodowego Yellowstone. To rzadkie zjawisko spotkać można również na Islandii, na Kamczatce i w Japonii.

14. Na terenie Parku Narodowego Yellowstone znajduje się wiele muzeów, których zbiory dotyczą przede wszystkim znalezisk archeologicznych, historii regionu, paleontologii oraz unikalnej flory i fauny parku. Do największych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc należą Muzeum Fishing Bride, Narodowe Muzeum Parku Yellowstone oraz Muzeum Norris Geyser Basin.

15. Park Narodowy Yellowstone to nie tylko błotne jeziora, wspaniałe formacje skalne, gejzery i gęste lasy. Na terenie parku znajduje się ponad 200 wodospadów, wśród których Wodospad Yellowstone uznawany jest za największy i najpiękniejszy. Znajduje się on na terenie Gór Skalistych, a jego wszystkie części mają łączną wysokość ponad 90 metrów.

4.1/5 - (47 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić