14 Ciekawostek o Pustyni Atakama

pustynia atakama
foto – Pixabay

Szukając ciekawych wrażeń, wybierając się do Ameryki Południowej, warto zahaczyć o Chile. Według statystyki jest to najdłuższy kraj na Świecie. I nie ma się co temu dziwić, jego długość wynosi 4,3 tysięcy kilometrów. W najszerszym miejscu ma 468 kilometrów szerokości, a w najwęższym zaledwie 90 kilometrów. Jest to bardzo ciekawe miejsce na świecie, a niewątpliwie znajdująca się na jego terenie pustynia Atakama na takie miano zasługuje.

1. Pustynia Atakama zwana także bywa mglistą, leży w Chile, a dokładniej w jego północnej części. Umownie można przyjąć, że jej granicę wyznacza Kordyliera Nadbrzeżna z jednej strony, a Kordyliera Zachodnia z drugiej.

2. Pustynia ma 1100 kilometrów długości i 100 kilometrów szerokości. Znajduje się na wysokości 2240 metry nad poziom morza, a jej najniższy punkt osiąga wysokość 500 metrów, natomiast najwyższy dochodzi do 4900 metrów nad poziom morza.

3. Najwyższym punktem pustyni jest znajdujący się w rejonie Puna de Atacama wulkan Llullaillaco uznawany za najwyższy czynny wulkan na Ziemi. Wulkan wznosi się na wysokość 6723 metrów nad poziom morza. Najwyższe partie wulkanu pokryte są wiecznym śniegiem. Na wulkanie znajduje się również najwyższa na Ziemi granica wiecznego śniegu, wynosząca powyżej 6000 metrów nad poziomem morza. Ma to związek głównie z klimatem panującym wokół wulkanu.

4. Pustynia Atakama jest najsuchszym miejscem na Ziemi. Roczna suma opadów wynosi tu około 100 mm. Są na pustyni miejsca, gdzie od czasów prowadzenia pomiarów nie spadła kropla deszczu.

5. Pustynia kryje w swoim wnętrzu wiele cennych złóż mineralnych, do których zalicza się rudy żelaza, rudy miedzi, rudy ołowiu, rudy uranu, rudy kobaltu, złoto, srebro, saletry. Na powierzchni pustyni znajdują się duże pokłady soli.

7. Na terenie pustyni znajdują się dwie bardzo ciekawe doliny noszące nazwy Dolina Księżycowa i Dolina Śmierci.

8. Dolina Księżycowa, Valle de la Luna – można podziwiać w niej bardzo fantazyjne formy skalne, przypominające krajobraz księżycowy. Dolina znajduje się w odległości 13 kilometrów na zachód od miasteczka San Pedro de Atacama. Kształty skał wyrzeźbione zostały przez wodę i wiatr. Dolina mieni się rozmaitą kolorystyką. W niewielkich zagłębieniach znajdują się złoża soli będące pozostałością po czasach kiedy wypełnione bywały wodą. Dolina została w roku 1982 ogłoszona rezerwatem przyrody.

9. Dolina Śmierci, Valle de la Muerte – uznawana jest za najsuchsze miejsce na powierzchni całej Pustyni Atakama. Warunki panujące w Dolinie Śmierci przypominają te, jakie panują na Marsie. Ze względu na podobieństwa do Marsa, NASA przeprowadza na jej terenie wiele badań i eksperymentów mających służyć wyprawom na tę planetę.

10. W obrębie pustyni znajduje się niewielkie miasteczko San Pedro. Jest to ważny punkt turystyczny, z którego prowadzone są wyprawy w ciekawe miejsca pustyni. Miasteczko znajduje się na wysokości 2407 metrów nad poziomem morza i zamieszkuje je około 5500 mieszkańców. Liczba turystów czasami zbliżona jest do liczby mieszkańców.

11. W niektórych zakątkach pustyni spotkać można lamy i alpaki. Niesamowite jest to, że wśród lam wytworzył się jakby nowy ich gatunek potrafiący przetrwać w naprawdę skrajnych warunkach pozbawionych zupełnie wody i typowego dla lam pożywienia.

12. Pustynia jest bardzo mocna eksploatowana przez firmy wydobywające z jej wnętrza, cenne minerały i surowce.

13. Znajduje się tutaj największy teleskop naziemny na świecie – ALMA. Jest on wykorzystywany do badania procesu formowania się gwiazd za pomocą 66 radioteleskopów.

14. W 2010 roku oczy całego świata zwrócone były w stronę Pustyni Atakama. W wyniku wypadek uwięzionych zostało 33 górników na 69 dni w 120-letniej kopalni miedzi i złota. Cudem udało się ich uratować 13 października 2010 r. bez żadnych ofiar.

 

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić