30 Ciekawostek o państwie Panama

panama
foto – Pixabay

Panama to niewielkie państwo znajdujące się w Ameryce Centralnej na przesmyku łączącym obie Ameryki. Mniej więcej do początkowych lat XIX wieku stanowiła hiszpańską kolonię, by następnie stać się terenem w pełni zależnym od Kolumbii. Obecnie jest republiką zarządzaną przez prezydenta Laurentino Cortizo. Co warto wiedzieć na temat Panamy? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Panama zaliczana jest do jednych z najprężniej rozwijających się państw Ameryki Środkowej, choć problemy skrajnej biedy wciąż dotykają znaczną część społeczeństwa. Stolica o takiej samej nazwie wygląda jak skrzyżowanie Las Vegas i Rio de Janeiro.

2. Biały kolor na panamskiej fladze symbolizuje pokój. Prostokąty czerwony i niebieski symbolizują partie konserwatywną oraz liberalną, natomiast niebieska gwiazda ma być symbolem czystości. Czerwona gwiazda jest symbolem prawa.

3. Państwo nie posiada własnej waluty i wobec tego środkiem płatniczym jest dolar amerykański.

4. Panama produkuje swój alkohol w postaci Seco Herrerano. To najpopularniejszy trunek w kraju trzykrotnie destylowany z trzciny cukrowej.

5. Urzędowym językiem jest język hiszpański. Podróżujący nie powinni jednak mieć kłopotów z dogadaniem się w języku angielskim.

6. Początki miasta Panama datuje się na XVI wiek. Jego założycielem był hiszpański konkwistador Pedro Arias de Avila, który na terenach obecnej stolicy stworzył ważny punkt na szlaku transportowym.

7. Kanał Panamski liczy sobie ponad 80 kilometrów. Budowa rozpoczęła się na początku XX wieku, a w trakcie jej trwania zginęło ponad 20 tysięcy robotników.

8. Najwyższy szczyt w Panamie liczy sobie 3474 metrów, a w rzeczywistości jest wygasłym wulkanem znajdującym się na terenie Parku Narodowego.

9. Tamal to przekąska, której nie sposób przeoczyć w trakcie podróżowania po Panamie. To niewielkie ciasteczka z masy kukurydzianej, które jada się w wersji na słono – wówczas podawane są z mięsem lub na słodko.

10. Bocas del Toro uważany jest za jeden z piękniejszych zakątków Panamy. Można tutaj podziwiać przepiękny archipelag składający się z dziesięciu wysp.

11. Za jedną z piękniejszych wysp uważa się Santa Clarę. Jasny piasek, przejrzysta woda i przechylone palmy sprawiają, że to jedno z tych miejsc, w których zawsze roi się od turystów.

12. Panama to ulubione miejsce miłośników wodnych sportów. Szczególnym uznaniem cieszy się plaża Catalina, gdzie warunki sprzyjają nurkowaniu, uprawianiu wszelkich rodzajów surfingu i nie tylko.

13. Obywatel Polski może spędzić w Panamie 90 dni bez wizy. Po upływie czasu może udać się do ościennego kraju i po powrocie znów cieszyć się legalnym pobytem.

14. Najlepszym środkiem transportu dla osób niezmotoryzowanych są lokalne autobusy. Odjeżdżają zgodnie z harmonogramem i są bardzo dobrze wyposażone.

15. Największą grupą zamieszkującą Panamę są Metysi, a zatem potomkowie białych oraz Indian.

16. Najważniejszą religią w Panamie jest katolicyzm. Na drugim miejscu znajduje się protestantyzm.

17. Jedną z największych atrakcji Panamy jest nowoczesne muzeum przyrodnicze Franka Gehry’ego.

18. Na terenie Panamy znajduje się aż pięć parków narodowych. Co więcej, na terenie kraju mieszka ponad sto gatunków zwierząt, których nie spotkamy w żadnym innym zakątku świata.

19. U wybrzeży Panamy bardzo często pojawiają się groźne rekiny. Warto całkowicie poważnie traktować ostrzeżenia dotyczące ryb krążących na dosyć płytkich wodach.

20. Symbolem Bożego Narodzenia jest choinka. Różnicą jest tradycja Ducha Świąt obchodzona 21 grudnia. Wówczas należy przeprosić za wszystkie krzywdy. Na karteczkach zapisuje się życzenia na kolejny rok, a gdy któreś się spełni, karteczkę należy zutylizować.

21. 15 sierpnia obchodzi się ważne Święto Powstania Panama City. To dzień wolny od pracy.

22. Obowiązkowa edukacja trwa w Panamie jedenaście lat.

23. Szacuje się, że w Panamie mieszka obecnie niespełna 200 Polaków.

24. Najniebezpieczniejszymi zwierzętami żyjącymi na wolności są oceloty i jaguary. Trzeba również uważać podczas spotkań z wężami. W większości Panama jest zamieszkana przez gatunki jadowite.

25. Ciekawostką jest, że Panama to jedyny kraj, w którym można podziwiać wschód słońca od strony Pacyfiku, a zachód od strony Atlantyku. A to wszystko z jednego miejsca, bez konieczności przemieszczania się.

26. Najdłuższą i najważniejszą rzeką jest Charges. Liczy sobie ponad 190 kilometrów.

27. W 2010 roku rozpoczęto budowę metra. W związku z tym Panama może obecnie poszczycić się jedną linią liczącą sobie zaledwie 14 kilometrów.

28. Ponad połowa mieszkańców Panamy posiada dostęp do Internetu.

29. Diablo Rojo to słynne panamskie autobusy, które kraj otrzymał za niewielką opłatą od Stanów Zjednoczonych. Te rozklekotane pojazdy są poniekąd wizytówką państwa gwarantującą ekstremalne przeżycia.

30. 1941 rok to ważna data w życiu panamskich kobiet. Dopiero wtedy uzyskały one pełne prawo do głosowania.

3.9/5 - (41 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić