10 Ciekawostek o Wielkim Murze Chińskim

wielki mur chiński
foto – Pixabay

Chiny i Chińczycy od zawsze wzbudzali wiele kontrowersji połączonych z uznaniem i docenianiem ich wkładu w rozwój cywilizowanego świata. Chińczycy w bardzo specyficzny sposób starali się zabezpieczyć przed najazdami wrogich plemion strzegąc zarazem swoich tajemnic. Początkowo jedyną formą zabezpieczenia było budowanie fortyfikacji miejskich połączonych z usypywanie obwałowania ziemnego wzdłuż granicy. Z czasem te zabezpieczenia zaczęły przybierać formę muru. Z Wielkim Murem związanych jest wiele ciekawostek wzbudzających wraz z upływem czasu coraz większe zainteresowanie wielu osób.

1. Początek Wielkiego Muru przypada na III wiek p.n.e. choć pierwsze wzmianki o jego tworzeniu pochodzą z 665 roku p.n.e.

2. Z budową muru związanych jest wiele mrocznych historii, do których zaliczyć należy informację, że budowa pochłonęła ponad milion istnień ludzkich. Według przekazów, zwłoki umierających z wycieńczenia robotników grzebane były we wnętrzu budowanego muru, ta informacja wydaje się jednak bardzo mało prawdopodobna. Rozkładające się ludzkie zwłoki umieszczone w murze, na skutek rozkładu osłabiały by siłę budowli w miejscu ich umieszczenia, a na to chińscy inżynierowie nigdy by nie przystali.

3. To co dziś można podziwiać w odniesieniu do Wielkiego Muru ma swój rodowód w XV wieku i związane jest z panowaniem dynastii Ming.

4. Długość Wielkiego Muru wynosi 2400 kilometrów, choć wielu badaczy dziejów Chin przyjmuje, że Wielki Mur to nie tylko fragment jednolitego połączonego ciągu, ale także wszystkie fortyfikacje i umocnienia stanowiące bastion obronny. Według tych założeń Wielki Mur ma długość 8851 kilometrów, obejmujących również naturalne przeszkody stworzone przez naturę, takie jak rzeki i skały.

5. Średnia wysokość Muru Chińskiego wynosi 6,5 metra.

6. Jednym z podstawowych materiałów przy budowie muru była mączka ryżowa używana do zaprawy mocującej cegły.

7. Pomimo swojego przeznaczenia, mur nie spełniał swojego przeznaczenia i nie chronił przed najazdami koczowniczych plemion mongolskich.

8. Odcinek muru przechodzący przez Pustynię Gobi budowany był ze żwiru i gałęzi czerwonej wierzby.

9. Wielki Mur Chiński powoli znika i jest to związane z kradzieżą cegieł, z których został zbudowany. Proceder kradzieży cegieł i budowy z nich domów i zabudowań gospodarskich mieszkających w pobliżu ludzi to prawdziwa plaga władz chińskich.

10. Mur Chiński widoczny jest na zdjęciach pochodzących z kosmosu i uważany jest za jedyną tego typu budowlę na świecie. W roku 1987 wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

4.5/5 - (13 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić