30 Ciekawostek o Omanie

oman
foto – Pixabay

Oman to azjatycki kraj, który znajduje się na terenie Półwyspu Arabskiego. Graniczy z Arabią Saudyjską, Jemenem i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, a od południa i wschodu państwo oblewają wody Zatoki Omańskiej i Morza Arabskiego. Oman ma powierzchnię około 300 tysięcy kilometrów kwadratowych, na których mieszka ponad 4,6 milionów osób. Słynie przede wszystkim ze wspaniałych plaż i luksusowych kurortów, dzięki którym staje się popularną destynacją wśród europejskich turystów.

1. Stolicą Omanu jest Maskat – duża, portowa miejscowość, położona u wybrzeży Zatoki Omańskiej. Podczas pobytu w mieście warto zobaczyć przede wszystkim monumentalny Pałac Sułtana Omanu, a także nowoczesne Muzeum Narodowe oraz zabytkowe Stare Miasto.

2. Oman to jedna z sześciu monarchii absolutnych na świecie (pozostałe to Watykan, Eswatini, Katar, Brunei i Arabia Saudyjska). W kraju rządzi sułtan Hajsam ibn Taril Al Sa’id.

3. Terytorium dzisiejszego Omanu stanowiło ważną stację handlową już przeszło 4 tysiące lat temu. W nadmorskich miejscowościach kwitł handel tradycyjnie produkowanymi kadzidłami arabskimi.

4. Oficjalną walutą kraju jest rial omański, który w przeliczeniu jest warty około 10,9zł.

5. Najwyższym szczytem w Omanie jest Dżabal Szams – góra o wysokości 3075m n.p.m.

6. Klimat panujący na terenie kraju jest skrajnie suchy i ciepły. Na południu nawet zimą temperatury sięgają 20 stopni Celsjusza. Latem jest wyjątkowo gorąco – termometry mogą wskazywać na upały nawet powyżej 35 stopni.

7. Świat roślin i zwierząt Omanu jest bardzo ubogi. Na terenie kraju występują niemal wyłącznie gatunki pustynne, które przystosowane są do przetrwania w gorącym i bardzo suchym środowisko. Do przedstawicieli omańskiej fauny zaliczyć można szakale, mangusty, dromadery i żmije rogate.

8. Ciekawym miejscem na terenie Omanu jest rezerwat przyrodniczy Ras Al-Hadd, który ochrania ogromne, ważące nawet pół tony żółwie morskie zamieszkujące wody Oceanu Indyjskiego.

9. Przez teren Omanu nie przepływają żadne rzeki. W trakcie opadów zapełniane są suche doliny, które tworzą rzeki okresowe.

10. Językiem urzędowym państwa jest język arabski.

11. Na terenie Omanu znajduje się część największej w pełni piaszczystej pustyni świata. Pustynia Ar-Rab al-Chali obejmuje, poza Omanem, zajmuje również fragment Jemenu, Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

12. Zdecydowana większość ludności Omanu (około 85%) wyznaje islam. W kraju oficjalnie obowiązuje prawo szariatu oparte na zapisach Koranu – świętej księgi muzułmańskiej.

13. Jednym z najciekawszych miejsc w Omanie jest stanowisko archeologiczne Bat, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu nekropolia i pozostałości po starożytnej osadzie, która powstała około 6 tysięcy lat temu.

14. Podstawą gospodarki Omanu jest wydobywanie ropy naftowej. W kraju wydobywa się także gaz ziemny i rudy miedzi, wysoko rozwinięty jest przemysł i hutnictwo. Z powodu trudnych warunków naturalnych niemal nie uprawia się tu roślin: grunty rolne stanowią mniej niż 5% powierzchni całego państwa.

15. Obszary chronione w Omanie zajmują ponad 500 kilometrów kwadratowych. Czyni to Oman jedynym krajem arabskim, który troskliwie dba o ochronę przyrody.

16. Na terenie Omanu znajdowało się starożytne miasto Irem, które prawdopodobnie umiejscowione było na obszarze pustyni Ar-Rab al-Chali. Miasto powstało około III tysiąclecia p.n.e. i według podań znajdowało się w nim wiele złotych posągów i wspaniałych świątyni.

17. Zwiedzając Oman warto wybrać się do Fortu Bahla, który stanowi jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w kraju. Ogromna, gliniana fortyfikacja powstała za czasów panowania Persów, jednak obecną formę zyskała po odbudowie w XVII wieku.

18. Na terenie całego Omanu obowiązuje zakaz sprzedawania i spożywania alkoholu. Jednak niektóre hotele pozwalają na zakup niskoprocentowych trunków na terenie obiektów.

19. Omańska kuchnia jest bardzo aromatyczna i pełna smaków. Do tradycyjnych potraw należą shuwa (rodzaj mięsnych gołąbków zawiniętych w liście palmowe), mishkak (grillowane szaszłyki jagnięce lub wołowe) oraz maleh (danie z suszonych ryb z ryżem).

20. Najpiękniejsze plaże Omanu znajdują się w pobliżu miejscowości Salalah. Słyną z krystalicznie czystej, ciepłej i przejrzystej wody która świetnie nadaje się do nurkowania, a także białego, miękkiego piasku.

21. Prawa wyborcze zostały nadane omańskim kobietom dopiero w 2003 roku.

22. Oman jest jednym trzech z państw na świecie, na którego terenie nie rośnie żaden las. Pozostałe to Katar i San Marino.

23. Omańska kawa uznawana jest za jedną z najpyszniejszych na świecie. Napar ze świeżo zmielonych nasion arabiki przyprawia się m.in. kardamonem, cynamonem i suszonymi kwiatami róży.

24. Najstarsze ślady ludzkiego osadnictwa na terenie Omanu pochodzą sprzed blisko 100 tysięcy lat.

25. Jedną z największych atrakcji Omanu są… gorące źródła. To nietypowe w tej części świata miejsce znajduje się w pobliżu miejscowości Rustaq.

26. Bardzo duża część Omańczyków doskonale porozumiewa się w języku angielskim. Ze względu na wiele miast o biznesowym charakterze, do Omanu przybywają mieszkańcy Europy i Stanów Zjednoczonych, którzy porozumiewają się właśnie w tym języku.

27. Na pustynnych terenach kraju rośnie kilka gatunków drzew kadzidłowych, z których wytwarzane są doskonałej jakości kadzidła. Tradycja wyrabiania kadzideł sięga na obszarze Omanu starożytności.

28. Na obszarze Omanu znajduje się wiele tzw. wadi czyli suchych dolin, przez które okresowo przepływają rzeki. Do najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych przez turystów dolin należą: Wadi Ash Shab, Wadi Bani Khalid i Wadi Ghul.

29. Na teren Omanu można wjechać na podstawie ważnego paszportu. Dla obywateli Polski istnieje obowiązek wizowy.

30. Oman jest krajem stosunkowo bezpiecznym dla turystów. Rzadko dochodzi tu do przestępczości pospolitej (np. kradzieży, napadów i rabunków).

4.2/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić