30 Ciekawostek o Niesamowitym Azerbejdżanie 🗺️

azerbejdżan
foto – Pixabay

Azerbejdżan to państwo, które znajduje się w zachodniej części Azji, tuż przy granicy z Europą. Położone jest nad Morzem Kaspijskim i graniczy z Rosją, Turcją, Armenią, Gruzją i Iranem. Ze względu na swoje położenie, kraj ten charakteryzuje się ciekawą kuchnią, unikalną kulturą i mnóstwem historycznych zabytków.

1. Stolicą Azerbejdżanu jest Baku – miasto, w którym mieszka ponad 2 miliony osób. Historyczna, najstarsza część miasta nazywana jest Miastem Wewnętrznym i została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas pobytu w Baku warto zwiedzić m.in. Aleję Szahidów, liczne meczety (Meczet Muhammada, Meczet Taza Pir oraz Meczet Piątkowy), oryginalne Muzeum Miniaturowych Książek i Muzeum Dywanów.

2. Na północy kraju położone są masywy Wielkiego Kaukazu. Najwyższym szczytem w Azerbejdżanie jest Bazarduzu – kaukaska góra o wysokości 4466m n.p.m., która znajduje się na granicy azerbejdżańsko-rosyjskiej.

3. Na terenie Azerbejdżanu znajduje się 11 parków narodowych. Do najpiękniejszych z nich należą: Szyrwański Park Narodowy, Park Narodowy Sahdag i Zangezurski Park Narodowy.

4. Urzędowym językiem państwa jest język azerbejdżański, którym posługuje się ponad 30 milionów ludzi. Poza terenem Azerbejdżanu, język używany jest również na niektórych terenach Rosji, Kazachstanu, Gruzji, Turcji i Armenii.

5. Charakterystyczną częścią architektury azerbejdżańskiej są okna sebeke – rodzaj witraży, którymi ozdabiane są wnętrza pałaców i świątyń.

6. Kuchnia azerbejdżańska jest smaczna, aromatyczna i sycąca. Powszechnie podaje się dania z grilla m.in. mięsne i warzywne szaszłyki. Do potraw dodaje się dużą ilością ziół. Niektóre dania poprzedza podanie tzw. goyetri czyli talerza ze świeżymi ziołami różnych gatunków. Do typowych potraw kuchni azerbejdżańskiej należą nadziewane mięsa (drób i ryby), buglama (gulasz z duszonej jagnięciny) i pierożki xingal z nadzieniem z warzyw i mięsa mielonego.

7. Azerbejdżan położony jest nad Morzem Kaspijskim – największym jeziorem na świecie. Jest to słone jezioro, którego powierzchnia wynosi 370 tysięcy kilometrów kwadratowych. Maksymalna głębokość tego zbiornika to aż 1025 metrów.

8. Azerbejdżan zamieszkiwany był już nawet kilka tysięcy lat temu. Najstarsze jednolite królestwo (Manna) na obszarze dzisiejszego państwa założone zostało w IX wieku p.n.e.

9. Narodowym zwierzęciem Azerbejdżanu jest koń karabachski. Rasa ta hodowana jest na terenie państwa przeszło 2000 lat!

10. Azerbejdżan zyskał niepodległość w 1918 roku i uznawane jest za pierwsze w pełni demokratyczne państwo muzułmańskie na świecie.

11. Klimat państwa jest bardzo zróżnicowany. Na jego terenie występuje aż 8 (ze wszystkich 11) stref klimatycznych.

12. Azerbejdżan w sumie zamieszkuje około 10 milionów ludzi. Aż 25% ludności mieszka w stolicy kraju – Baku.

13. Na azerbejdżańskiej fladze widnieją trzy poziome pasy. Kolor niebieski (pas górny) symbolizuje kulturę turecką, kolor czerwony (pas środkowy) jest symbolem Europy i głębokich więzi między Azerbejdżanem i państwami “Starego Kontynentu”, zaś barwa zielona (pas dolny) jest kolorem islamu. Na środku flagi znajduje się półksiężyc i ośmioramienna gwiazda, które zapożyczone zostały z kultury tureckiej.

14. Azerbejdżan jest państwem, które bardzo szybko się rozwija. Główną gałęzią gospodarki jest przemysł wydobywczy. Znajdują się tu ogromne pokłady ropy naftowej. W Azerbejdżanie wydobywa się również złoto, miedź, srebro i chrom.

15. Choć państwo to nie uznaje się w swojej konstytucji za państwo wyznaniowe, 90% mieszkańców Azerbejdżanu to muzułmanie (głównie szyici). Do mniejszości wyznaniowych w państwie należą osoby wyznające prawosławie, baptyzm, luteranizm i judaizm.

16. Przez tereny Azerbejdżanu przepływa aż 8350 rzek, z których jednak zdecydowana większość nie przekracza kilkudziesięciu kilometrów długości. Zaledwie 24 rzeki w kraju mają długość powyżej 100 kilometrów.

17. Wina azerbejdżańskie cieszą się dużą popularnością na całym świecie – zakaukaskie tradycje produkcji doskonałych win sięgają nawet kilku tysięcy lat. W państwie tym spożywa się również lokalne odmiany koniaku i ziołowe wódki oraz likiery.

18. Narodowym owocem Azerbejdżanu jest granat. Owoce te wykorzystywane są do przygotowywania ciepłych i zimnych napojów oraz deserów, stanowią także doskonały dodatek do pieczonych i grillowanych mięs, gulaszów i świeżych sałatek.

19. Najdłuższą rzeką przepływającą przez Azerbejdżan jest rzeka Kura. Ma ona długość 1515 kilometrów i przepływa także przez tereny Gruzji, Armenii, Turcji i Iranu.

20. Oficjalną walutą państwa jest manat azerbejdżański, który w przybliżeniu wart jest 2,53zł. W wielu turystycznych miejscach płacić można także dolarami amerykańskimi, które traktowane są jako ważny środek płatniczy.

21. Miasto Baku uznawane jest za jedną z najbezpieczniejszych stolic na świecie. Cały Azerbejdżan jest także państwem bardzo bezpiecznym: nie występuje tu przestępczość zorganizowana, sporadycznie dochodzi tu jednak do niewielkich kradzieży.

22. Z wód Morza Kaspijskiego wyławiane są jesiotry, których ikra uchodzi za najlepszy kawior na świecie. Najdoskonalszy, czarny kawior pozyskiwany jest z ikry bieługi – ogromnej ryby jesiotrowatej, której długość może dochodzić nawet do 7 metrów.

23. Azerbejdżan może poszczycić się bardzo wysokim wskaźnikiem alfabetyzacji. Zaledwie 0,5% dorosłych osób nie potrafi czytać i pisać.

24. W czasach istnienia Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, których częścią był Azerbejdżan, w kraju używano powszechnie cyrylicy (pisma charakterystycznego dla m.in. Rosji). Po upadku ZSRR Azerbejdżan, chcąc jak najszybciej wyzwolić się spod wpływów rosyjskich, zmienił konstytucyjnie państwowy alfabet na nieco zmodyfikowany alfabet łaciński.

25. Większość terytorium Azerbejdżanu pokrywają tereny leśne, gospodarstwa rolne i masywy górskie. W całym kraju znajduje się zaledwie 78 miast.

26. W górach i lasach Azerbejdżanu żyją różnorodne gatunki zwierząt. Spotkać tu można m.in. niedźwiedzie, rysie, szakale, lamparty i koziorożce kaukaskie. Na terenie państwa żyją 363 gatunki ptaków, ponad 100 różnych gatunków ssaków, a także liczne gady, ryby i płazy.

27. Po kraju najlepiej poruszać się wykorzystując komunikację publiczną (pociągi, busy międzymiastowe, autobusy i autokary). Turystom odradza się wypożyczenie samochodu – choć ta forma zwiedzania z pewnością jest najwygodniejsza, specyficzny styl jazdy mieszkańców Azerbejdżanu, złe oznakowanie drogowe oraz średni stan dróg sprawiają, że zaleca się unikanie tego środku transportu.

28. Wjazd na teren Azerbejdżanu jest możliwy po okazaniu ważnego paszportu, a także wizy, którą można uzyskać drogą internetową w ciągu kilku dni od złożenia wniosku.

29. Na terenie Azerbejdżanu znajduje się Yanar Dag – góra, na której bezustannie pali się ogień. W wyniku zapalenia gazu ziemnego powstało ogromne, naturalne ognisko, którego płomienie mogą wznosić się nawet na wysokość 3 metrów.

30. Na wybrzeżu Morza Kaspijskiego znajduje się wiele kurortów wypoczynkowych, które przyciągają turystów i mieszkańców Azerbejdżanu. Do najpopularniejszych należą: Sumgain, Neftcala, Astara i Lenkoran.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić