30 Ciekawostek o Libanie

liban
foto – Pixabay

Liban to państwo położone na Bliskim Wschodzie w zachodniej części Azji, które graniczy z Syrią i Izraelem. Kraj ten posiada również długą na 225 kilometrów linię brzegową z dostępem do wód Morza Śródziemnego. Choć jeszcze niedawno państwo to uznawane było za wyjątkowo niebezpieczne dla podróżujących, dziś turystyka staje się coraz ważniejszą gałęzią gospodarki Libanu. Na podróżników czekają tu niecodzienne widoki, unikalna kuchnia, zabytkowe miasta i mnóstwo pięknych miejsc o dużej wartości przyrodniczej.

1. Stolicą Libanu jest Bejrut – miasto, które zamieszkuje ponad 2 miliony osób. Jest to także główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i handlowy w kraju. W Bejrucie warto zwiedzić piękne, zabytkowe śródmieście i duży port, przy którym znajdują się piaszczyste plaże, obiekty gastronomiczne i punkty noclegowe.

2. Urzędowym językiem Libanu jest język arabski, jednak w większości placówek publicznych, sklepów i hoteli porozumieć się można również w języku francuskim.

3. Libańska flaga składa się z trzech poziomych pasów: dwóch czerwonych pasów zewnętrznych (symbolizujących krew przelaną podczas walk o niepodległość) i środkowego pasa białego (symbolizującego moralność, uczciwość i czystość). Na środku flagi widnieje zielone drzewo cedrowe.

4. Liban jest republiką parlamentarną. W skład libańskiego parlamentu wchodzi 128 posłów – po 64 członków wyznających chrześcijaństwo i islam.

5. Oficjalną walutą kraju jest funt libański. 100 libańskich funtów w przeliczeniu jest wartych około 0,28zł.

6. W Libanie znajdują się źródła rzeki Jordan, która ma długość 251 kilometrów i przepływa także przez Izrael, Jordanię, Syrię i Palestynę. Rzeka Jordan uznawana jest za świętą rzekę, w której został ochrzczony Jezus Chrystus.

7. Państwo to zamieszkują głównie muzułmanie (około 57% całej ludności) i chrześcijanie (ponad 36% mieszkańców kraju).

8. W Libanie powstał kościół maronicki czyli odłam chrześcijaństwa, uznawany za część wspólnoty katolickiej.

9. Jednym z największych miast w Libanie jest Trypolis. Miasto to zostało założone już w VI wieku p.n.e. przez Fenicjan, którzy stworzyli tu ważny w starożytności port morski. W Trypolisie znajdują się liczne mauzolea islamskie, meczety (w tym Wielki Meczet) oraz ruiny średniowiecznego grodziska.

10. Najwyższym szczytem na terytorium Libanu jest Kurnat as-Sauda, góra o wysokości 3088m n.p.m. Jej wierzchołek przez pół roku pokryty jest śniegiem.

11. Klimat Libanu jest ciepły, śródziemnomorski i stosunkowo łagodny. Lata są tu przyjemnie ciepłe, temperatury wynoszą około 22-25 stopni Celsjusza. Zimą jest wilgotno i ciepło – temperatury w większości kraju nie spadają poniżej 10 stopni Celsjusza, zimniej jest jedynie w wysokich partiach gór.

12. Tereny dzisiejszego Libanu były zamieszkiwane już w VII wieku p.n.e. Obszar kraju przez wieki znajdował się pod panowaniem m.in. Fenicjan, Asyryjczyków, Babilończyków, Persów, Macedończyków i Arabów.

13. Liban nazywany był niegdyś “Szwajcarią Bliskiego Wschodu” ze względu na działalność ogromnych finansowych przedsiębiorstw. Do dziś Bejrut stanowi jeden z najważniejszych ośrodków finansowych na Bliskim Wschodzie.

14. Libański region Tyr znany jest z uprawy doskonałej jakości winorośli.

15. Jedną z najważniejszych miejscowości w Libańskie jest miasto Baalbek, którego historia sięga starożytności. Znajdują się w nim pozostałości po Wielkiej Świątyni Jowisza, która wybudowana została około 60 roku n.e. Podczas zwiedzania Baalbeku warto również odwiedzić Świątynię Bachusa oraz ruiny Wielkiego Meczetu z przełomu VII i VIII wieku.

16. Na terenie Libanu żyją m.in. szakale, żbiki, daniele, sarny oraz wiele gatunków ptactwa (w tym gatunki migrujące z terenu Afryki).

17. W mieście Baalbek znajduje się monolit, który uznawany jest za największy ociosany blok kamienny. Nazywany jest “Kamieniem Południa” i stworzony został około I wieku n.e. Monolit waży niemal 1200 ton!

18. Podczas pobytu w Libanie warto odwiedzić miasto Byblos, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu pozostałości po osadzie, która zamieszkiwana była ponad 8 tysięcy lat temu. W kompleksie archeologicznym zobaczyć można również kilka starożytnych świątyń, neolityczne grobowce, teatr rzymski oraz średniowieczny zamek krzyżowców, który wybudowany został w XII wieku.

19. Jednym z symboli Libanu jest drzewo cedrowe. Cedry rosną tu w wielu miejscach, a o wspaniałych lasach cedrowych wspomina nawet biblijny Stary Testament.

20. Mimo, że większość mieszkańców Libana wyznaje islam, państwo to jest stosunkowo liberalne w stosunku do sprzedaży i spożywania alkoholu. Z Libanu pochodzą m.in. doskonałe wina oraz arak – alkohol produkowany ze sfermentowanych winogron.

21. Do Bejrutu dostać się można bezpośrednim połączeniem lotniczym z Warszawy, a także z innych państw europejskich i azjatyckich (np. z Moskwy, Pragi, Istambułu i Berlina).

22. Miłośnicy przepięknych, naturalnych krajobrazów powinni odwiedzić Wadi Kadisza czyli dolinę, przez którą przepływa rzeka Kadisza.

23. Jednym z najbardziej tragicznych dni w historii Libanu był 4 sierpnia 2020 roku, kiedy to doszło do ogromnego wybuchu łatwopalnych substancji, które nielegalnie były składowane w obrębie portu. W wyniku wybuchu zginęły 204 osoby, ponad 6 tysięcy mieszkańców i turystów odniosło obrażenia ciała, a dodatkowo wybuch zniszczył budynki, zabytki, ulice i pojazdy.

24. Choć Libańczycy są społeczeństwem miłym i pozytywnie nastawionym do turystów, wiele osób nie toleruje fotografowania przez obcych. Dodatkowo należy całkowicie wystrzegać się robienia zdjęć policjantom i funkcjonariuszom wojskowym.

25. Na teren państwa nie mogą wjechać osoby, które w paszporcie posiadają wizę Izraela.

26. Do Libanu wjechać można po okazaniu ważnego paszportu. To jeden z nielicznych krajów na świecie, który wydaje przy wjeździe do kraju bezpłatne wizy na okres 2 lub 3 miesięcy wszystkim obywatelom Polski.

27. Na terenie dużych miast jest bardzo dobry dostęp do nowoczesnej opieki medycznej. Koszty hospitalizacji i prywatnych wizyt lekarskich są jednak stosunkowo drogie, dlatego warto mieć wykupione ubezpieczenie medyczne.

28. Do prowadzenia pojazdu w Libanie wystarczy polskie prawo jazdy (przy pobycie maksymalnie do 6 miesięcy) lub prawo jazdy międzynarodowe.

29. Libańska policja ma prawo ukarać osoby, które uprawiają sporty ekstremalne.

30. Narodowym daniem kuchni libańskiej jest taboulleh, czyli sałatka na bazie kaszy bulgur z dodatkiem warzyw: pomidorów, cebuli, ogórków i papryki.

4.1/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić