30 Ciekawostek o Nepalu

nepal
foto – Pixabay

Nepal to kraj w Azji Południowej znajdujący się w środkowej części Himalajów. Nie ma dostępu do morza, graniczy za to z Indiami i Chinami, a Europejczykom najbardziej kojarzy się z imponującymi wyprawami popularnych himalaistów na szczyty Himalajów i Karakorum. Co warto wiedzieć o Nepalu? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Kraj ten jest ponad dwa razy mniejszy od Polski, w ponad siedemdziesiąt procent jest obywateli to wyznawcy hinduizmu.

2. Najwyższym szczytem Nepalu jest Mount Everest wznoszący się na 8848 metrów nad poziomem morza. Jest również najwyższa góra na świecie, która od wielu lat pobudza wyobraźnię himalaistów na całym świecie.

3. Pierwszą Europejką i osobą pochodzenia polskiego, której udało się wejść na Mount Everest była Wanda Rutkiewicz, która dokonała tego w 1978 roku. Z kolei pierwsze wejście zimowe na ośmiotysięcznik zaliczyli Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy w 1980 roku. Parę miesięcy później szczy zdobył Jerzy Kukuczka, wyznaczając nową trasę.

4. Aż 80 procent powierzchni całego Nepalu znajduje się na wysokości przekraczającej 6 tysięcy metrów nad poziomem morza.

5. Nepal należy do najsłabiej zurbanizowanych państw na całym świecie. Króluje tutaj przyroda, a tempo życia obywateli w wielu wioskach nie zmienia się od dekad.

6. W Nepalu nie ma żadnej tolerancji dla kierowców będących pod wpływem alkoholu. W wydmuchiwanym powietrzu nie może się znaleźć ani trochę alkoholu.

7. Flaga Nepalu przypomina przeciętą na pół choinkę i nawiązuje do chorągwi azjatyckich. Dwa trójkąty symbolizują Himalaje oraz hinduizm i buddyzm.
Księżyc i Słońce mają symbolizować pragnienie, aby naród przetrwał tak długo jak te dwa ciała niebieskie. Jest to jedyna flaga na świecie, która nie ma kształtu czworokąta.

8. Płaca minimalna w Nepalu wynosi w przeliczeniu około trzystu złotych miesięcznie, a tylko 3 procent społeczeństwa znajduje się na bezrobociu.

9. Narodowym alkoholem Nepalu jest czang, czyli piwo tybetańskie ważone z jęczmienia, ryżu lub prosa.

10. Ponad 30 procent Nepalczyków powyżej piętnastego roku życia to osoby, które nie potrafią czytać i pisać. Edukacja zaczyna się w Nepalu od piątego roku życia.

11. W Nepalu znajduje się czterdzieści siedem lotnisk, co ma związek z dużym zainteresowaniem wysokimi górami zarówno wśród zawodowych wspinaczy, jak i ludzi, którzy zdecydowali się na turystyczne i komercyjne zdobywanie szczytów.

12. W 2015 roku w Nepalu doszło do trzęsienia ziemi, w wyniki którego Nount Everest obniżył się o 2,5 centymetra. Nie jest to zbyt wiele, ale świadczy o niebywałej sile wstrząsów.

13. Najniżej położonym miejscem w Nepalu jest miejscowość Kanchan Kalan, znajdująca się na wysokości siedemdziesięciu metrów nad poziomem morza.

14. Jedną z największych rozrywek w Nepalu, która ma niemal charakter sportu narodowego, jest gra w polo na słoniach.

15. Rytuał “sati” polegał na tym, że wdowa w trakcie pogrzebu swojego męża rzucała się do jego grobu, popełniając samobójstwo. Proceder ten został zakazany oficjalnie dopiero w 1944 roku.

16. W Nepalu trzeba skończyć dziesięć lat, aby w pełni podlegać odpowiedzialności karnej. Zaś od 1979 roku nie obowiązuje w kraju kara śmierci.

17. Na obywatelstwo nepalskie trzeba sporo czekać. Mogą się o nie ubiegać wyłącznie ludzie, którzy mieszkają w kraju minimum piętnaście lat.

18. Katmandu znajduje się w centralnej części kraju i jest jego stolicą. Miasto zostało założone w VIII wieku.

19. Katmandu to miasto zdominowane przez przemysł włókienniczy, obuwniczy, budowlany oraz spożywczy.

20. W stolicy Nepalu znajdują się zabytkowe świątynie buddyjskie i hinduistyczne. Zaś w samej Dolinie Katmandu znajduje się aż siedem obiektów, które trafiły na światową listę dziedzictwa UNESCO. Miejsce to jest odwiedzane przez turystów z całego świata, a często stanowi również scenografię dla wielu filmów.

21. Bodnath to buddyjska świątynia w Katmandu, uważana za jedną z najważniejszych świątyń tego typu na świecie. Odwiedzają ją buddyści z całego świata.

22. Świątynia Paśupatinath w Katmandu to najświętsza świątynia Śiwy. Ma kształt stupy i miedziane dachy pokryte złotem, z kolei nad wejściami znajdują się srebrne dachy. Stanowi jedną z największych atrakcji stolicy Nepalu.

23. Nepal jest najstarszym państwem w Azji Południowej, a ze względu na swoje położenie nazywany jest często dachem świata.

24. W kraju panują dwie strefy klimatyczne, a mianowicie zwrotnikowa i podzwrotnikowa kontynentalna. Różnica między nimi przejawia się głównie w odczuwanym wietrze, ilości opadów oraz panującej temperaturze.

25. Do Nepalu najlepiej się wybrać wczesną jesienią albo wczesną wiosną, kiedy jest słonecznie i nie pada deszcz. Warto jednak pamiętać o tym, że w wysokich górach temperatura jest znacznie niższa.

26. W Dolinie Katmandu znajduje się królewskie miasto Batan oraz punkt widokowy Nagarkot. To właśnie te miejsca cieszą się największą popularnością wśród turystów, którzy obawiają się wysokich gór.

27. Thamel to dawna nepalska dzielnica handlowa, w której dzisiaj znajdują się liczne restauracje, hotele, kawiarnie i sklepy z lokalnymi artefaktami.

28. Lumbini to ośrodek kultu religijnego buddystów, który znajduje się w dystrykcie Rupandehi. Według tradycji to właśnie tutaj przyszedł na świat Budda.

29. Koshi Tappu Wildlife Reserve to obszerny rezerwat we wschodniej części Nepalu, gdzie można podziwiać krokodyle, delfiny gangesowe, a także słonie.

30. Muktinath to jedna z najwyżej położonych świątyń na całym świecie. Znajduje się na wysokości 3800 metrów nad poziomem morza i jest poświęcona zarówno hinduistom, jak i buddystom.

4.6/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić