30 Ciekawostek o Hongkongu

hongkong
foto – Pixabay

Hongkong to specjalny region administracyjny Chińskiej Republiki Ludowej, bardzo często błędnie nazywany stolicą Chin, którą w rzeczywistości jest Pekin . Jest to jeden z największych portów na świecie, a także miasto z rekordową ilością wieżowców. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat Hongkongu.

1. Hongkong kojarzy się przede wszystkim z dżunglą drapaczy chmur, których jest tutaj więcej niż w innych miastach na świecie. Miasto przyciąga również fanów orientalnej kultury i zakupów, ponieważ znajdują się tutaj sklepy największych światowych marek.

2. Hongkong jest terytorium autonomicznym, a Chiny przejęły nad nim zwierzchnictwo po Brytyjczykach, opierając się na zasadzie “jeden kraj, dwa systemy”.

3. Hongkong to nazwa nawiązująca do dwóch wyrazów, które oznaczają w przybliżeniu “aromatyczny port”. Prawdopodobnie chodzi o dawny eksport kadzidełek zapachowych.

4. W mieście znajduje się ponad osiem tysięcy wieżowców, czyli dwa razy więcej niż w Nowym Jorku.

5. Hongkong kojarzy się z luksusem nie bez powodu. Ne jednego mieszkańca przypada tutaj znacznie więcej luksusowych samochodów niż gdziekolwiek indziej na świecie.

6. Panuje tutaj subtropikalny klimat, co oznacza, że w lecie temperatura wynosi około trzydziestu stopni, a zimą poniżej dziesięciu stopni Celsjusza.

7. Językami urzędowymi w Hongkongu są język chiński oraz angielski, używany przede wszystkim w rządzie oraz sektorze biznesowym i prawnym.

8. Tsing Ma Bridge w Hongkongu jest najdłuższym na całym świecie mostem wiszącym kolejowym oraz drogowym. Jego długość to ponad 1370 metrów.

9. Hongkong to miasto, w którym urodziły się dwie legendy chińskiego kina i nie tylko. To właśnie stąd pochodzą Jackie Chan oraz Bruce Lee.

10. Na terenie miasta znajdują się dwadzieścia cztery parki wiejskie, gdzie nie brakuje zbiorników wodnych i wzgórz.

11. W Hongkongu obowiązuje wolny handel i niskie opodatkowanie. Jest pod względem handlowym silnie związanym z Chinami kontynentalnymi oraz resztą Azji.

12. Bardzo powszechne w miejskich wieżowcach jest pomijanie czwartego piętra. W wielu budynkach mamy więc piętro trzecie, a następnie piąte. Dzieje się tak, ponieważ czwórka brzmi po chińsku podobnie jak śmierć i jest uważana za liczbę pechową.

13. Hongkong zamieszkuje ponad siedem milionów ludzi. Jest to jedno z najbardziej zaludnionych miast na świecie.

14. Hongkong Disneyland został otwarty w 2005 roku i jest trzecim pod względem wielkości parkiem rozrywki poza Stanami Zjednoczonymi. Odwiedzają go rodziny z dziećmi z całego świata, a przede wszystkim z krajów azjatyckich.

15. Mieszkańcy Hongkongu mają najwyższą średnią ilorazu inteligencji na świecie, która wynosi około 107.

16. Kobiety i mężczyźni w Hongkongu dożywają często ponad osiemdziesięciu lat. Kwestia ta zastanawia wielu naukowców, biorących pod uwagę fakt, że powietrze w mieście jest wyjątkowo zanieczyszczone.

17. Brązowy Big Budda, który znajduje się na wyspie Lantau, jest jednym z największych na świecie siedzących posągów Buddy. Jego wysokość to trzydzieści cztery metry.

18. Jeśli w rodzinie urodzi się najpierw córka, a następnie syn, sytuacja ta nazywana jest podwójnym szczęściem. Rodzice dzieci urodzonych w takiej konfiguracji uznawani są za wielkich szczęściarzy.

19. Ponad dziewięćdziesiąt procent wszystkich podróży w Hongkongu odbywa się za pomocą transportu publicznego. Korzysta z niego dziennie około pięciu milionów osób, a w związku z tym mieszkańcy nie są uzależnieni od swoich samochodów, a często nawet ich nie mają.

20. Feng shui odgrywa wielką rolę w każdym aspekcie życia mieszkańców miasta. Wpływa nie tylko na architekturę i wystrój wnętrz, ale również na kwestie biznesowe i styl życia.

21. Zdarzało się, że rząd musiał wypłacił rekompensatę mieszkańcom miasta, którzy uznali, że przez budowę nowych obiektów ich feng shui zostało zakłócone.

22. Kilka lat temu na aukcji w Hongkongu sprzedano najdroższe butelki wina na świecie. Jedna butelka trunku kosztowała wówczas ponad 230 tysięcy dolarów.

23. Od maja do listopada trwa w Hongkongu pora tajfunowa. Zaawansowany system pozwala jednak w porę ostrzec mieszkańców przed burzami, dzięki czemu wiedzą oni, kiedy komunikacja zostanie wyłączona, a część życia publicznego zablokowana.

24. Międzynarodowe lotnisko na terenie Hongkongu ma powierzchnię porównywalną z dwudziestoma boiskami do piłki nożnej i przypomina raczej państwo w państwie, aniżeli lotnisko.

25. Lamma Island to trzecia pod względem wielkości wyspa Hongkongu. Znajdują się tutaj miastecka rybackie oraz popularna świątynia Mazu. W latach sześćdziesiątych XX wieku wyspę tłumnie odwiedzali hipisi.

26. Lamma Island wyróżnia się przede wszystkim niską zabudową. Budowane tutaj domy mogą mieć maksymalnie trzy piętra, co stanowi wielki kontrast dla wysokiej zabudowy centrum miasta.

27. Lantau to największa wyspa Hongkongu, znajdująca się u ujścia Rzeki Perłowej. Znajduje się tutaj klasztor Po Lin, a także Hongkong Disneyland i port lotniczy.

28. Kau Sai Chau to wyspa należąca do Hongkongu. Swoją siedzibę ma tutaj klub golfowy Jockey Club Kau Sai Chau Public Golf Course założony w 1995 roku. Tutaj można również podziwiać prehistoryczne petroglify oraz klasztor Hung Shing.

29. Ap Lei Chau to jedna z najgęściej zaludnionych wysp, która jest również tłumnie odwiedzana przez turystów. Znajduje się na niej mnóstwo antykwariatów, galerii, sklepów i restauracji serwujących tradycyjne potrawy chińskie.

30. Cheung Chau to wyspa, której nazwę można tłumaczyć jako Długa Wyspa. Tutejsze ulice są bardzo wąskie, a na ich potrzebę zaprojektowano specjalne mini-wozy strażackie, które są w stanie dojechać na miejsce pożaru.

4.9/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić