Bazylika św. Piotra to jeden z najpiękniejszych budynków w Rzymie i najważniejszy symbol Stolicy Apostolskiej. Co roku odwiedzają miliony pielgrzymów i turystów, którzy chcą zobaczyć tę perłę architektury i znajdujące się w niej dzieła sztuki. Oto kilka ciekawostek na jej temat.
1. Bazylika św. Piotra jest jednym z największych kościołów na świecie. W środku może zmieścić się nawet 60 tysięcy osób.
2. Pierwszy kościół w tym miejscu został wybudowany w IV wieku przez cesarza Konstantyna. Nie było to miejsce przypadkowe – właśnie tutaj miał być pochowany św. Piotr. Bazylikę w kształcie, jaki znamy dziś, wybudowano dopiero w epoce renesansu.
3. W Grotach Watykańskich znajdują się groby ponad 200 papieży. Grób Jana Pawła II kilka lat temu został przeniesiony do bocznej nawy w bazylice.
4. Główna kopułę bazyliki zaprojektował i wykonał Michał Anioł, jeden z najważniejszych artystów epoki renesansu i wszech czasów.
5. Brązowy baldachim, który znajduje się nad ołtarzem św. Piotra, został wykonany przy współpracy Berniniego i Borrominiego. Brąz potrzebny na jego wykonanie pochodzi z rzymskiego Panteonu.
6. Wewnątrz bazyliki znajdują się liczne dzieła, które na pierwszy rzut oka przypominają obrazy. W rzeczywistości jednak wszystkie z nich są mozaikami.
7. W bazylice znajduje się słynna Pieta Watykańska, czyli jedna z najpopularniejszych rzeźb Michała Anioła. Została wykonana w latach 1498-1500 na zlecenie francuskiego kardynała.
8. Do bazyliki prowadzą cztery pary drzwi: Drzwi Śmierci, Drzwi Dobra i Zła, Drzwi z Brązu, Drzwi Święte i Drzwi Sakramentów. Istnieje również przejście między bazyliką a Kaplicą Sykstyńską, ale nie jest ono otwarte dla indywidualnych turystów.
9. Na kopule bazyliki znajduje się taras widokowy, z którego rozpościera się imponujący widok na całą Stolicę Apostolską i część Rzymu. Prowadzą na niego wysokie schody, ale panorama jest warta tej wspinaczki.
10. Większość materiałów wykorzystanych do budowy obecnej bazyliki pochodziła z Koloseum i rozbiórki dawnych świątyń w Forum Romanum, które w epoce renesansu było uznawane za śmietnik Rzymu.