10 Ciekawostek o Stonehenge

Stonehenge
foto – Pixabay

Stonehenge to najpopularniejsza w Europie budowla megalityczna, która powstała w epoce neolitu i brązu. Krąg zbudowany z ustawionych pionowo kamieni znajduje się w południowej Anglii i jest odwiedzany przez miliony turystów z całego świata. Co warto wiedzieć o starej i tajemniczej rzeźbie?

1. Nazwa rzeźby pochodzi z języka staroangielskiego, a konkretnie od słów “stone”, czyli “kamień”, oraz “hencg”, co oznacza czasownik “otaczać”. Nazwa ta nawiązywała do kształtu całej budowli tworzącej krąg.

2. Jest to najprawdopodobniej najstarsze miejsce na całym świecie, które powstało po to, aby oddawać hołd Słońcu i Ziemi. Pogańskie obyczaje były tutaj praktykowane już w 2200 roku p.n.e. , a w środku okręgu o średnicy 100 metrów znajdował się ołtarz z kamienia.

stonehenge
Stonehenge w Kaszubskim Parku Miniatur w Stryszej Budzie / foto – Podróż Trwa

3. Naukowcy uważają, że oprócz miejsca kultu, Stonehenge pełniło kiedyś również rolę obserwatorium astronomicznego. Całość była otoczona wałem z usypanej ziemi i fosą, a do środka prowadziła drewniana brama. W ponad pięćdziesięciu dołach miały wówczas lądować szczątki spalonych kapłanów.

4. Prace nad kamiennym kręgiem miały rozpocząć się mniej więcej 5 tysięcy lat temu i trwać około tysiąca lat. Ostateczny kształt budowli nadano we wczesnej epoce brązu, a więc 1500 lat temu.

5. Najpopularniejsza legenda związana ze Stonehenge mówi, że kamienny krąg został zbudowany w średniowieczu przez czarnoksiężnika o imieniu Merlin. Miał on za pomocą czarów przetransportować gigantyczne kamienie ze świątyni w Irlandii.

6. Popularna nazwa tego miejsca, Giant’s Dance, nawiązuje do innej legendy. Niegdyś wierzono, że krąg został zbudowany przez lud olbrzymów i to właśnie w nim odbywały się ich tańce.

7. Do roku 1918 Stonehenge było własnością prywatną i należało do rodziny Antrobus, która kupiła te tereny w pierwszej połowie XIX wieku. Kiedy ostatni z rodzinnych spadkoierców zginął podczas pierwszej wojny światowej, rodzina postanowiła sprzedać nieruchomość. Nowy nabywca kupił Stonehenge na aukcji za 6600 funtów, a kilka lat później przekazał go narodowi.

8. Astronomowie dowiedli, że 2 grudnia każdego roku Słońce znajduje się dokładnie między dwoma kamiennymi elementami Stonehenge. Jest to jeden z dowodów na to, że twórcy budowli interesowali się astronomią, a najpewniej wykorzystywali ją do obserwowania nieba.

9. Według naukowców rozmieszczenie kamieni w Stonehenge można wykorzystać na 32 różne sposoby. Niektóre z nich pomagają w ustaleniu, kiedy dojdzie do zaćmienia Księżyca albo ustaleniu, jakie jest położenie Słońca w stosunku do Księżyca. Dzięki innym da się oszacować, kiedy nastąpią przesilenie letnie i zimowe.

10. Do 1600 roku p.n.e. Stonehenge ulegało przebudowom. Bramę przeniesiono w miejsce, w którym nie zasłaniała promieni słonecznych podczas przesilenia letniego i ułożono kolejny krąg z 30 kamieni o wadze 25 ton.

11. Niektóre megality stanowiące część Stonehenge były transportowane z Walii za pomocą statków, a potem przeciągane na sznurach na obecne miejsce. Do tej pory wielu badaczy na całym świecie nie może wyjść z podziwu, że takie przedsięwzięcie doszło do skutku w odległych czasach. Do podniesienia niektórych z kamieni potrzeba ponad 180 mężczyzn.

12. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku odkryto, że niektóre z kamieni zawierają rzeźby, które przedstawiają sztylety i wojenne topory charakterystyczne dla dawnych czasów. Według innych badaczy ślady na kamieniach pozostawiali na przestrzeni tysiącleci kapłani, którzy przybywali w to miejsce z całego świata.

13. Stonehenge zbudowane zostało z dwóch rodzajów kamienia. Pierwsze kamienie to pochodzące z oddalonego o 32 kilometry Marlborough Downs. Pozostałe kamienie to pochodzące z Walii błękitne skały, które robią się niebieskie w kontakcie z wodą. Są najpiękniejsze podczas deszczu i to właśnie ich pojawienie się w tym miejscu stanowi największą zagadkę całej budowli.

14. Okolica, w której leży Stonehenge jest bardzo silnie namagnesowana. Do tego stopnia, że w pobliżu niemal nie istnieje żadna roślinność. Jest to powód do licznych spekulacji i plotek, że kamienie mają magiczne właściwości.

15. Na przestrzeni lat teren budowli był wielokrotnie badany przez wielu naukowców różnych dziedzin. Okazało się, że wewnątrz budowli znajdowały się duże ilości ludzkich i zwierzęcych szczątków. Przez sam fakt, że niektóre z nich znalazły się tam dopiero po śmierci, uważa się, że w pewnym momencie Stonehenge mogło być cmentarzem dla wybrańców.

4.3/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić