Ochodzita – Informacje i Ciekawostki

ochodzita
foto – Pixabay

Ochodzita to góra znajdująca się w Beskidzie Śląskim, która wznosi się na głównym grzbiecie karpackim na terenie Koniakowa. Ze względu na malownicze krajobrazy oraz wiele atrakcji w pobliżu góra ta cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony turystów ceniących piesze wycieczki po górach.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

1. Ochodzita wznosi się na wysokość 895 metrów nad poziomem morza i jest bezleśną górą o kopulastym kształcie.

2. Góra ta zbudowana jest przede wszystkim z gruboziarnistych piaskowców krośnieńskich, które są o wiele bardziej odporne na erozję niż skały, które ją otaczają.

3. Na północnych stokach Ochodzitej, w dolince znajdujące się na wschód od osiedla Polana, znajduje się jedno z najmłodszych osuwisk w Beskidzie Śląskim. Powstało ono w latach pięćdziesiątych XX wieku podczas silnych opadów deszczu. Osuwisko ma szerokość 150 metrów oraz długość 450 metrów.

4. Nazwa góry nawiązuje do kształtu terenu i tego, że każdy wędrowiec podążający tutejszymi szlakami był zmuszony obejść górę dookoła.

5. Według starej legendy na szczycie Ochodzita znajdować się miała siedziba zbójników, którzy mogli stąd obserwować trakt handlowy, a później napadać na karawany kupieckie. Aby uniknąć kradzieży kupcy musieli wybierać okrężną drogę, a niektórzy wierzą, że to właśnie stąd wzięła się nazwa szczytu.

6. W związku z tym, że szczyt nie jest zalesiony, jest on doskonałym punktem widokowym na okolice. Z Ochodzitej rozpościera się jedna z najpełniejszych panoram w całych Beskidach Zachodnich.

7. Będąc w tej okolicy warto odwiedzić wieś Istebna, którą przecinają liczne szlaki turystyczne i gdzie znajdują się doskonałe ośrodki narciarskie. Znajdują się tutaj również muzea prywatne z kolekcjami grafik, obrazów, rzeźb i rysunków.

8. W pobliskiej Istebnej znajduje się Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, czyli prywatne muzeum poświęcone najsłynniejszemu polskiemu himalaiście i jednemu z najwybitniejszych himalaistów na świecie, który zginął na Lhotse w 1989 roku.

9. Na szczycie Ochodzitej znajduje się stacja przekaźnikowo-telewizyjna, radiowa oraz telefonii komórkowej. Nieco niżej umiejscowiono kapliczkę zrobioną przez Ludwika Kubaszczyka, który był ludowym twórcą z pobliskiego Koniakowa.

10. Na stokach Ochodzitej od strony północno-zachodniej znajduje się wyciąg narciarski, który w okresie zimowym przyciąga fanów sportów zimowych.

11. Koniaków to wieś sołecka w Polsce, która wraz z Jaworzynką i Istebną tworzy tak zwaną Beskidzką Trójwieś. Jest to najwyżej położona wieś w Beskidzie Śląskim, która jest znana przede wszystkim za sprawą koronkowych ozdób, które od lat się tutaj tworzy.

12. Przez okolicę Ochodzitej przebiegają Główny Karpacki Szlak Rowerowy, który ma w sumie aż 621 kilometrów, a także zielona rasa rowerowa przebiegająca z Istebnej, przez Jaworzynkę i do Koniakowa. Są to więc tereny szczególnie doceniane przez miłośników dwóch kół.

5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić