Zabrze Atrakcje 2024 🗺️ Co warto zobaczyć ?

ulica Wolności Zabrze
foto – MichalPL / Wikipedia

Zabrze to sporej wielkości miasto znajdujące się w południowej części Polski, w województwie śląskim. Jest usytuowane na Wyżynie Śląskiej, a przepływają przez nie dwie rzeki – Bytomka i Kłodnica. Znaczenie nazwy miasta wiąże się ze słowem “sadbre”, czyli “za debrami”, czyli gąszczem leśnym. Niektórzy uważają, że nazwa wywodzi się od staropolskiej nazwy lasów iglastych, czyli borów. Pierwsze wzmianki na temat Zabrza pochodzą z drugiej połowy XIII wieku. Ze względu na złoża węgla Zabrze stało się bardzo istotnym punktem na mapie Górnego Śląska. Pierwsza kopalnia państwowa Królowa Luiza powstała już w 1796 roku. W kolejnych latach otwierano następne kopalnie oraz huty. W XIX wieku powstała fabryka szkła, a następnie powstał podziemny wodny szlak liczący sobie 14 kilometrów i dochodzący aż do Chorzowa. Zabrze prawa miejskie uzyskało dopiero w 1922 roku. W okresie II Wojny Światowej na terenie Zabrza znajdowała się filia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Po wielu historycznych zawirowaniach Zabrze w końcu cieszy się mianem miasta nowoczesnego i inwestującego w rozwój.

Co warto zobaczyć, będąc w tych rejonach i jak spędzić tutaj dobrze czas? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Zabytkowa Kopalnia Guido

Przy ulicy 3 Maja znajduje się jedna z największych i najpopularniejszych atrakcji miasta. Zabytkowa Kopalnia Guido to miejsce, którego nie wolno pominąć, będąc w Zabrzu. Historia tego miejsca sięga XIX wieku. Obecnie kopalnia jest nieczynna, co nie oznacza, że nie można jej zwiedzać. Wręcz przeciwnie! W towarzystwie doskonałych przewodników będziemy mogli poznać historię tego miejsca, zobaczyć stare maszyny, z których niegdyś korzystali górnicy, a na końcu odpocząć w podziemnej restauracji.

2. Sztolnia Królowa Luiza

Przy ulicy Wolności znajduje się kolejne miejsce znajdujące się w składzie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Sztolnia Królowa Luiza to miejsce, którego historia sięga XVIII wieku. Wówczas największym problemem była napływająca woda, która znacząco utrudniała górnikom pracę pod ziemią. Wycieczka po sztolni to przede wszystkim możliwość zrozumienia tego, z czym zmagali się wówczas górnicy i w jakich warunkach pracowali. Po raz pierwszy została udostępniona turystom w 2016 roku. W kolejnych latach udostępniono trasę wodną, która cieszy się największym zainteresowaniem. Warto dodać, że mieści się tutaj najdłuższy podziemny spływ łodziami.

3. Muzeum Miejskie

Przy ulicy 3 Maja znajduje się Muzeum Miejskie. Jego historia sięga czasów przedwojennych. W 1936 roku została udostępniona pierwsza wystawa, która składała się ze zbiorów zabrzańskiego nauczyciela. W kolejnych latach eksponatów przybywało, dlatego trzeba było zmienić lokal na większy. Obecnie jest to jedno z tych miejsc na mapie Zabrza, w którym będzie można poznać fascynującą historię tego miasta.

4. Miejski Ogród Botaniczny

Przy ulicy Piłsudskiego znajduje się Miejski Ogród Botaniczny. To ponad sześć hektarów zielonych terenów, które sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi. Ogród został otwarty w 1938 roku i jest podzielony na dwie części – parkową oraz botaniczną. Na jego terenie będziemy mogli podziwiać ok. pięciu tysięcy drzew i krzewów. Znajduje się tutaj również wspaniałe rozarium, a także szklarnie, w których można podziwiać okazy roślin z najróżniejszych stref klimatycznych.

5. Szyb Maciej

Na liście zabrzańskich zabytków techniki Szyb Maciej zajmuje wyjątkowe miejsce. Szyb ten jest ciekawą pamiątką po kopalni węgla kamiennego Concordia. Miejsce to służy dziś jako restauracja oraz punkt widokowy, a na turystów zainteresowanych historią górnictwa czeka tu ciekawa trasa turystyczna. Maszyna wyciągowa robi wrażenie, podobnie jak spacer po pobliskiej hałdzie. Szyb Maciej jest też znany z organizacji ciekawych wydarzeń, które skutecznie przyciągają tu turystów z całej Polski.

6. Dom Muzyki i Tańca

Dom Muzyki i Tańca to kolejne miejsce, które warto wziąć pod uwagę, będąc w pobliżu. Odbywają się tu różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, które warto śledzić. Obiekt funkcjonuje od lat pięćdziesiątych i cieszy się doskonałą renomą.

7. Park Miliona Świateł

Przy ulicy Srebrnej znajduje się fantastyczny Park Miliona Świateł. To miejsce, do którego warto wybrać się na rodzinny spacer. Świetlne dekoracje z pewnością przypadną do gustu najmłodszym uczestnikom wycieczki. Ta niezwykła instalacja świetlna znajduje się na terenie Kąpieliska Leśnego w Zabrzu. Miliony kolorowych światełek skutecznie wprowadzają każdego z gości w cudowny baśniowy świat.

8. Kąpielisko Leśne

W przepięknym zielonym Maciejowie, dzielnicy Zabrza, znajduje się Kąpielisko Leśne. Zbiornik z krystalicznie czystą wodą otoczony jest leśnymi terenami, które oddzielają teren od miejskiego zgiełku, zapewniając przestrzeń idealną to pełnego wypoczynku w pięknej scenerii. Po obu stronach zbiornika znajdują się trawniki, na których można rozłożyć koc. Nieco bliżej brzegu mieści się niewielka plaża. To z pewnością miejsce, do którego warto się wybrać w sezonie letnim.

9. Park Miliona Świateł

Do 26 lutego 2023 roku na terenie leśnego kąpieliska w Zabrzu (ul. Srebrna 10) czeka na gości Park Miliona Świateł. Za pomocą kolorowych lampek stworzono tu bajkowy świat, w którym każdy – bez względu na wiek – spędzi czas w przyjemny sposób. Czeka tu największy świetlny labirynt na Śląsku, Lodowa Górka oraz kraina, w której rządzi Królowa Śniegu. Karuzela, Aleja Zakochanych oraz Zamek Zbójów – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać podczas spaceru po parku.

10. Aquarius

Zabrzański Kompleks Rekreacji Aquarius znajduje się przy alei Korfantego. To dobry pomysł, gdy pogoda zacznie płatać figle. Można tutaj spędzić aktywnie czas, korzystając z basenu rekreacyjnego, sportowego czy dzikiej rzeki. Znajduje się tutaj też brodzik dla najmłodszych oraz świetne sauny rzymskie, fińskie oraz suche.

11. Park 12C

Na terenie Parku 12C Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu nuda nikomu nie zagrozi. W tym miejscu można poszerzać swoją wiedzę, można też spędzać czas na beztroskiej zabawie. Nie brak tu atrakcji nawiązujących do górniczych tradycji miasta i pobliskiej kopalni (np. górniczy labirynt). Miejsce to świetnie sprawdza się jako uzupełnienie rodzinnej wycieczki szlakiem zabrzańskich zabytków techniki, jest też miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez najmłodszych mieszkańców okolicznych osiedli.

12. Osiedle Borsiga

Entuzjaści historii powinni udać się do Biskupic na osiedle Borsiga. To fantastyczna pozostałość po osiedlu robotniczym, które było przeznaczone dla pracowników kopalni i hut. Domy cieszyły się bardzo dobrą opinią. Uznawano, że ich standard jest bardzo wysoki, choć ubikacje znajdowały się na klatkach schodowych. Również na osiedlu panowała pewnego rodzaju hierarchia. Znacznie wyższy standard mieszkań przysługiwał pracownikom na wyższych stanowiskach. Na terenie osiedla znajdują się również wiekowe aleje kasztanowców.

13. Park Techniki Wojskowej

Park Techniki Wojskowej w Zabrzu to miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników militariów. Wśród zgromadzonych tu eksponatów znalazły się pamiątki z czasów II wojny światowej oraz sprzęty, z których korzystało Ludowe Wojsko Polskie. Od blisko 10 lat miejsce to znane jest nie tylko z plenerowej ekspozycji, ale i z licznych wydarzeń i prezentacji, podczas których można podziwiać wozy bojowe, samochody ciężarowe oraz wyrzutnie rakiet.

14. Palmiarnia Gliwice

Gliwice znajdują się raptem kilkanaście kilometrów od Zabrza. Znajduje się tutaj słynna śląska palmiarnia. To ogromny obiekt usytuowany przy ulicu Aleksandry Fredry i liczący sobie dwa tysiące metrów kwadratowych. Na terenie palmiarni będziemy mogli podziwiać wspaniałe okazy roślin, których jest tutaj ponad pięć tysięcy. Warto dodać, że niektóre z nich liczą sobie ponad sto lat.

15. Kolejkowo Gliwice

Również w Gliwicach mieści się kolejna atrakcja, która jest dedykowana zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Kolejkowo to wspaniały świat miniatur, dzięki którym będziemy mogli poznać wiele miejsc z Górnego i Dolnego Śląska. Doskonale stworzone makiety przenoszą nas do wykreowanego świata, w którym tętni życie, jeżdżą pociągi i zawsze dzieje się coś ciekawego. Co więcej, będziemy mogli również obserwować interesujące miejsca po zmroku. W świetle latarni prezentują się zupełnie inaczej niż za dnia.

16. Jump World Park

Warto wybrać się do zabrzańskiego Jump World Parku. To przestrzeń dla rodzin, które poszukują intensywnych wrażeń i świetnej zabawy. Obiekt znajduje się przy ulicy Plutonowego Ryszarda Szkubacza. To miejsce, w którym królują trampoliny i tym samym wielka radość. Bez wątpienia można się tutaj wyszaleć i po prostu dobrze spędzić czas z bliskimi.

 

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić