Atrakcje Brzeg Dolny 🗺️ Co warto tu zobaczyć ?

brzeg dolny atrakcje - pałac
Pałac w Brzegu Dolnym / foto – Autorstwa Sławomir Milejski – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30314732

Brzeg Dolny – miasto w województwie dolnośląskim, 35 kilometrów od Wrocławia, na prawym brzegu Odry. Zajmuje powierzchnię 17,2 km2, a zamieszkiwane jest przez ponad 12 tys. osób.

 

  1. Pałac rodu von Hoym – powstał w XVII w. w stylu barokowym z inicjatywy Georga Abrahama von Dyherna, a następnie został przebudowany w XVIII w. w stylu klasycystycznym przez Karla Georga von Hoyma. Obecnie mieści się tu Dolnobrzeski Ośrodek Kultury. W przypałacowej oficynie swoją siedzibę ma Urząd Miejski. Przy pałacu znajduje się taras widokowy i ogród z pomnikami Garonny i Nimfy, kopiami rzeźb z ogrodu wersalskiego.
  2. Park miejski – jego historia sięga XVII w. i powstania założenia pałacowo-parkowego. Nosi nadal cechy założenia w stylu angielskim. Na jego terenie znajdują się m. in. ruiny winiarni, pozostałości mauzoleum rodu von Hoym czy stawy z fontannami. W zachodniej części zlokalizowana jest aleja z kapliczkami Drogi Krzyżowej, które ufundowali w I poł. XVIII w. ówcześni właściciele miasta, baron von Glaubitz oraz jego żona Teresa. We wschodniej części usytuowana jest aleja wysadzana unikatowymi jesionami. Nowsze instalacje obejmują plac zabaw, siłownię plenerową, ścieżkę zdrowia czy boiska sportowe.
  3. Kościół pw. Najświętszej Mary Panny z Góry Karmel – pierwotnie świątynia luterańska, która powstała w stylu barokowym w XVIII w. Od 1945 r. kościół należy do parafii rzymskokatolickiej. Pierwszy proboszcz, jak i wielu parafian, przybyło jako repatrianci z terenów dzisiejszej Ukrainy. Przywieźli oni ze sobą łaskami słynący obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Znajduje się on w ołtarzu głównym i otoczony jest licznymi wotami.
  4. Szlaki turystyczne – przez Brzeg Dolny przebiega niebieski szlak turystyczny, którym można się udać do Lubiąża lub do Starego Dworu. Żółty szlak prowadzi w kierunku Wrocławia. Rozpoczynający się w mieści czerwony szlak wiedzie przez Lubiatów do skrzyżowania z zielonym szlakiem Pod Diabelską Górą.
  5. Zagroda Edukacyjna „Jodłowy Młyn” w Starym Dworze – prowadzona jest przez członków i sympatyków stowarzyszenia „Jodłowy Młyn”. W dawnym młynie zgromadzili eksponaty obrazujące życie dawnej wsi. Ponadto w miejscu tym odbywają się warsztaty związane z pracą i zwyczajami wiejskimi, prezentacje historyczne oraz wystawy.
  6. Wake trip w Lipnicy – oferuje dwa tory z wyciągami i przeszkodami do uprawiania wakeboardingu. Dostępni na miejscu instruktorzy szkolą również osoby, które dotąd nie próbowały tego sportu. Można również skorzystać z wypożyczalni sprzętu. Dodatkową atrakcją jest piaszczysta plaża.
  7. Pływalnia Aquasport – kryta pływalnia, na terenie której znajduje się basen sportowy i basen rekreacyjny z masażami wodnymi, brodzik dla dzieci, 40-metrowa zjeżdżalnia, jacuzzi i sauna. Przy pływalni zlokalizowany jest zespół basenów zewnętrznych, obejmujący basen rekreacyjny z dwiema zjeżdżalniami, dziką rzeką i hydromasażami, basen dziecięcy z wodnym placem zabaw oraz jacuzzi.
  8. Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej – mieści się w gotyckim ratuszu. W dawnej sali rajców znajduje się wystawa „Średzkie insygnia cechowe”, która prezentuje historię średzkich cechów. Atrakcję stanowi makieta przedstawiająca dawny wygląd miasta, włączając w to nieistniejące obecnie budowle. W dwóch salach na drugim piętrze zlokalizowana jest wystawa „Warsztat. Dawne narzędzia do obróbki drewna”. Ma ona formę zrekonstruowanych warsztatów rzemieślniczych. W muzeum odbywają się również wystawy czasowe.
  9. Tężnie solankowe w Trzebnicy – znajdują się nad stawami trzebnickimi. Mają postać drewnianych konstrukcji, wewnątrz których umieszczone są wiązki gałązek tarniny. Po nich spływa solanka, a wytwarzający się aerozol bogaty jest w cenne mikroelementy. Przeprowadzanie takich inhalacji zalecane jest przede wszystkim osobom, które mają problem z chorobami dróg oddechowych, zapaleniem zatok oraz nadciśnieniem tętniczym.

Brzeg Dolny – Krótko historycznie

Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą z epoki brązu. We wczesnym średniowieczu, ok. VI-VIII w., istniała tu już osada. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z Księgi Ziemskiej Księstwa Wrocławskiego z 1353 r. Istniała tu przeprawa promowa przez Odrę, o czym wspominają przekazy z XV w. W 1561 r. ówczesny właściciel osady, Jan Falckenhain, zbudował jaz na Odrze. Każdy przepływający przez niego statek musiał opłacać cło. W I poł. XVII w. wojna trzydziestoletnia i zaraza spowodowały śmierć wielu mieszkańców.

W 1660 r. właścicielem osady został Georg Abraham von Dyhern, który w 1663 r. uzyskał od cesarza Leopolda I prawa miejskie dla Brzegu Dolnego. Nazwa miejscowości została wówczas zmieniona na Dyhernfurth. Miasto rozwijało się, powstała kaplica św. Jadwigi, katolicka szkoła dla chłopców, drukarnia, łaźnia miejska, a drewnianym wodociągiem doprowadzono wodę pitną do rynku. Pod koniec XVII w. w mieście osiedlili się Żydzi, a w I poł. XVIII w. luteranie założyli swój kościół i szkołę. Pod koniec XVIII w. właścicielem miasta został minister Śląska Karl Georg von Hoym. Przebudował on barokowy pałac w stylu klasycystycznym, według projektu architekta Carla Gottharda Langhansa, a także wybudował oficynę pałacową w tym samym stylu.

W XIX w. powstała mała stocznia rzeczna i wytwórnia kafli mistrza garncarskiego K. G. Schwendke. W okresie międzywojennym miasto szybko się rozwijało. Przerwał to wybuch II wojny światowej. W mieście powstały wówczas zakłady chemiczne produkujące bojowe środki chemiczne na potrzeby frontu. Przy produkcji i rozbudowie zakładu pracowali więźniowie obozów koncentracyjnych, również ze znajdujących się na terenie miasta dwóch podobozów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Po II wojnie światowej Brzeg Dolny znalazł się na terytorium Polski. Pozostała na miejscu ludność niemiecka została wysiedlona, a sprowadzono w jej miejsce głównie Kresowiaków.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić