16 Ciekawostek o Ogrodzie Japońskim we Wrocławiu

Ogród Japoński Wrocław
foto – Autorstwa Puchatech K. – Polska Wikipedia., CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=783774

Wrocław to miasto, które każdego roku przyciąga do siebie nie tylko chcących zdobyć wiedzę i zawód studentów, ale również turystów, którzy mogą śmiało wybierać z listy wielu ciekawych atrakcji. Wśród nich wielu turystów decyduje się na podróż do Ogrodu Japońskiego – miejsca wyjątkowo pięknego, gdzie jak indziej można się zrelaksować i pozwolić na patrzenie na widoki zapierające dech w piersi.


Zobacz więcej atrakcji we Wrocławiu


Kilka ciekawych faktów i informacji o Ogród japoński Wrocław:

1. Ogród mieści się we Wrocławiu przy ulicy Mickiewicza 1, w Parku Szczytnickim, w pobliżu Hali Stulecia.

2. Pomysł odnowienia Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu pojawił się w latach 90-tych. Odbudowa trwała trzy lata, z pomocą przyjechali specjaliści z Japonii, ale Ogród nie przetrwał długo. Dwa miesiące po inauguracji Ogród został zniszczony przez powódź. 70% roślin zostało utraconych. Kolejne otwarcie japońskiej enklawy miało miejsce w październiku 1999 roku.

3. Rozplanowanie zieleni zaproponował znany architekt krajobrazu – profesor Ikuia Nishikawa z Tokio. Kierownictwo nad pracami objął Yoshiki Takamura, który zarządzał zespołem polskich i japońskich ogrodników.

4. Ogród Japoński we Wrocławiu powstał w latach 1909–1913 jako ogród egzotyczny na Wystawę Stulecia. Znajduje się na Śródmieściu Wrocławia, na obrzeżach Parku Szczytnickiego, w pobliżu Hali Stulecia. Jest domem dla prawie 270 taksonów roślin drzewiastych, a także 78 gatunków roślin azjatyckich, z których 38 jest endemicznych dla Japonii, takich jak Styrax japonicus. To ważny punkt orientacyjny Wrocławia.

5. Chcąc skorzystać z możliwości zwiedzenia Ogrodu Japońskiego, należy nabyć bilet wstępu bezpośrednio przed terenem Ogrodu. Ceny biletów zaczynają się od 4 złotych za bilet ulgowy, w ofercie są również bilety rodzinne, zwielokrotnione oraz specjalne. Wstęp bezpłatny na teren Ogrodu dotyczy dzieci do 3 roku życia, przewodników PTTK oraz osób o znacznej niepełnosprawności wraz z opiekunem. Za bilety zapłacić można gotówką lub za pomocą karty płatniczej.

6. Ogród otwarty jest od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 9:00-19:00. W terminie od 1 listopada do 31 marca Ogród pozostaje zamknięty.

7. Do Ogrodu dojechać można samochodem, jak i komunikacją miejską – tramwajami: 1, 2, 4, 10 (do przystanku Hala Stulecia), 9,17, 33 (do przystanku 8 Maja), autobusami: 145, 146 (do przystanku Hala Stulecia)

8. Ogród Japoński we Wrocławiu łączy w sobie kilka typów ogrodów japońskich: publicznego, wodnego, związanego z ceremonią picia herbaty i kamienistej plaży.

9. Spacer po terenie Ogrodu zajmuje około dwie godziny.

10. Zmotoryzowani zaparkują na płatnym parkingu przy Hali Stulecia, wjeżdżając od ul. Kopernika. Parking ma ponad 800 miejsc, w tym 20 miejsc dla autokarów. Z parkingu do Ogrodu Japońskiego można dojść w kilka minut.

11. W pobliżu Ogrodu Japońskiego są także parkingi przy: ul. Mickiewicza 35, ul. Wróblewskiego 9 (płatny), ul. Parkowej/Dicksteina. Miejsc postojowych warto szukać także wzdłuż ul. Parkowej, ul. Bartla czy ul. Pasteura.

12. Na terenie Ogrodu obowiązuje regulamin, którego główny punkt dotyczy zakazu dewastowania zieleni i roślinności. Zabrania się zrywania kwiatów, wyrywania roślin czy łamania gałęzi. Nie wolno także niszczyć ani przestawiać elementów architektonicznych i ogrodowych.

13. W Ogrodzie Japońskim zakazane jest pływanie w stawie, nie wolno także wchodzić do strumieni ani pod kaskady. Zabrania się łowienia ryb.

14. Ze względu na to, iż część ścieżek zbudowanych jest z kamieni, kamienny płytek i belek, trzeba mieć na uwadze, iż poruszanie się po nich z wózkiem z dzieckiem może być utrudnione.

15. Nie ma możliwości wejścia na teren Ogrodu z psem, jak i nie powinno się również wprowadzać sprzętu sportowego ani spożywać alkoholu.

16. W taki sposób wygląda zwiedzanie: spod bramy najszersza ścieżka kieruje prosto do części centralnej, w której główną atrakcją jest most zwieńczony ozdobnym dachem. Łączy on ze sobą dwa znajdujące się w ogrodzie stawy. Węższymi ścieżkami można dotrzeć między innymi do kaskady żeńskiej i kaskady męskiej, herbaciarni, latarni i mis kamiennych, mostku japońskiego czy studni.

Strona www ogrodu

4.1/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić