10 Ciekawostek o Bazylice w Krzeszowie

bazylika w krzeszowie
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=57038651

Bazylika Kolegiacka Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie to perła baroku usytuowana na Dolnym Śląsku. Ze względu na swoją urodę przyciąga nie tylko pielgrzymów, ale również turystów z całej Polski. Oto kilka ciekawostek na jej temat.

1. Kościół został wybudowany w pierwszej połowie osiemnastego wieku i wchodził kiedyś w skład dawnego opactwa cystersów, czyli katolickiego zakonu monastycznego.

2. Charakterystyczne wieże bazyliki mają po 68 metrów wysokości i są pokryte hełmami wykonanymi z miedzi.

3. Portal i fasada świątyni są bogato zdobione w stylu typowym dla epoki baroku. Znajdują się na nich kolumny, pilastry i rzeźby wykonane przez praskiego artystę, Ferdynanda Brokoffa. Był on reprezentantem czeskiego baroku, który zajmował się głównie rzeźbą, podobnie jak jego starszy brat i ojciec.

4. Wśród rzeźb znajduje się sześć postaci, które mają symbolizować cechy Jezusa Chrystusa. Odpowiadają one określeniem “Bóg”, “Prawdziwy”, “Rządzący”, “Mocny”, “Książę Pokoju” oraz “Ojciec Przyszłego Wieku”.

5. Nawa główna bazyliki ma 72 metry długości, 26 metrów szerokości oraz 26 metrów wysokości.

6. W świątyni znajdują się organy, które zostały wykonane w latach 1731 do 1739. Ich twórcą był Michael Engler Młodszy, niemiecki organmistrz wywodzący się z wrocławskiej rodziny organimistrzów.

7. Za prezbiterium znajduje się rokokowa kaplica skrywająca mauzoleum Piastów Śląskich, czyli Bolka I i Bolka II.

8. Sanktuarium maryjne w ołtarzu głównym może poszczycić się najstarszym obrazem maryjnym w Polsce. “Madonna z Dzieciątkiem” pochodzi z pierwszej połowy XIII wieku i była najprawdopodobniej ufundowana przez fundatora klasztoru, Bolka I.

9. W sklepieniu nawy głównej bazyliki można podziwiać imponujące freski autorstwa Georga Wilhelma Neunhertza. Był to barokowy malarz i autor fresków pochodzący z Wrocławia. Jego prace można również podziwiać w żagańskim klasztorze augustiańskim oraz w klasztorze na Strahowie w Pradze.

10. Na terenie bazyliki znajdują się obrazy Michaela Willmanna, nazywanego śląskim Rembrandtem, Rubensem i Rafaelem. Pochodził z Królewca, a jego prace zdobią wiele kościołów na terenie Dolnego Śląska, Czech i Warszawy.

4.6/5 - (7 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić