15 Ciekawostek o Hali Stulecia

hala stulecia
foto – Pixabay

Hala Stulecia we Wrocławiu jest halą widowiskowo-sportową, stanowiącą jedną z najpopularniejszych budowli w tym mieście. Przez lata odbyły się na niej tysiące wydarzeń kulturalnych, bywała również miejscem akcji książek beletrystycznych i stanowi jeden z często pojawiających się elementów na pamiątkach z Wrocławia. Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na jej temat.

1. Hala Stulecia została wzniesiona w latach 1911-1913. Za projekt odpowiedzialny był Max Berg, niemiecki architekt, urbanista oraz radca budowlany. Był również odpowiedzialny za kształt takich budowli, jak kaplica na Cmentarzu Osobowickim, elewacja Liceum Ogólnokształcącego nr IV czy Szkoła Ludowa we Frankfurcie nad Menem.

2. W 2006 roku Hala Stulecia została uznana za obiekt światowego dziedzictwa UNESCO. Jest również wpisana do rejestru zabytków wraz z Pawilonem Czterech Kopuł z XX wieku, Iglicą wzniesioną w 1948 roku z okazji Wystawy Ziem Odzyskanych oraz Pergolą, którą wybudowano na początku XX wieku wokół sztucznego stawu.

3. Tuż obok Hali Stulecia znajduje się tak zwana Wrocławska Fontanna, czyli multimedialna fontanna o powierzchni 1 hektara. Znajduje się tutaj aż 300 dysz różnego rodzaju, a wśród nich gejzery, dysze mgielne, palmowe i punktowe. Całość roni największe wrażenie po zmroku, kiedy fontanna jest podświetlona kolorowymi światłami.

4. W czasach budowy kopuła Hali Stulecia była największa kopułą tego rodzaju na całym świecie. Ma aż 67 metrów średnicy, a jej środek pierwotnie był zwieńczony przeszklonym oculusem. Niestety, atrakcyjna ozdoba nie była szczelna i do dziś zostały tylko okienka. Sama konstrukcja do dziś zachwyca inżynierów.

5. Budowa hali kosztowała prawie dwa miliony marek. Budynek ma wysokość 42 metrów, a szerokość samego wnętrza wynosi 95 metrów. W kuluarach i halach wejściowych znajduje się ponad pięćdziesiąt pomieszczeń wystawienniczych, natomiast na hali głównej może pomieścić się 10 tysięcy osób.

6. Jeszcze przed pierwszą wojną światową na Hali Stulecia znalazły się największe na świecie organy. Były robione na zamówienie przez niemiecką firmę Sauer. Miały ponad 16 tysięcy piszczałek i 222 rejestry. Na przestrzeni lat zostały zniszczone, a ich elementy rozkradziono. Organy trafiły częściowo do archikatedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim, a także do bazyliki na Jasnej Górze.

7. Nazwa Hali miała być upamiętnieniem setnej rocznicy odezwy króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III “Do mojego ludu”. Król wzywał wówczas do walki z Napoleonem Bonaparte. Ponadto rok 1913 był również setną rocznicą bitwy narodów pod Lipskiem. Po roku 1945 nazwę zmieniono na Halę Ludową, ale dziś używa się tej pierwotnej nazwy, choć oficjalnie do niej nie wrócono.

8. Niemcy pragnęli, aby na otwarciu nowej Hali Stulecia pojawił się cesarz Wilhelm II. Ten jednak się nie zgodził, że oficjalnym celem jej powstania jest upamiętnienie samej odezwy “Do ludu”, a nie bitwy pod Lipskiem.

9. Pod koniec drugiej wojny światowej trwało oblężenie Wrocławia, który był ważną fortecą niemiecką. Główny bulwar wyburzono, aby stworzyć pas startowy, a następnie przepędzono z miasta dzieci, kobiety i starców. Mimo poważnych bitew Hala Stulecia niemal w ogóle nie ucierpiała w tym okresie.

10. Budowa oraz otwarcie Hali Stulecia stały się tłem dla powieści Marka Krajewskiego, “Mock”. W popularnym kryminale Hala stała się miejscem rytualnej zbrodni, a sprawę poprowadził uwielbiany przez wielu czytelników komisarz, Eberhard Mock. W książce można poznać wiele szczegółów dotyczących Wrocławia i samej Hali w okresie przedwojennym.

11. Iglica znajdująca się od 1948 roku przy Hali Stulecia została wyposażona w lustra umieszczone na samym szczycie. Ich zadaniem było odbijanie świateł reflektorów, aby były one widoczne w całym Wrocławiu. Niestety, gwałtowna burza bardzo szybko je zniszczyła, a dwóch taterników musiało je ściągnąć, aby nie stanowiły zagrożenia.

12. Kolumny, które można dzisiaj zobaczyć od strony ulicy Wystawowej, są elementami nieistniejącego już dziedzińca z 1925 roku. Było to zadaszone wejście główne Terenów Wystawowych, które łączyło ściany współczesnej hali Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych.

13. Na początku lat trzydziestych na Hali Stulecia organizowane były wiece nazistowskie, w których brał udział Adolf Hitler i czołowi dygnitarze hitlerowscy. Spotkania z obywatelami i płomienne przemowy miały wielki wpływ na przewagę NSDAP w kolejnych wyborach, a w końcu na to, że Hitler stanął na czele rządu niemieckiego.

14. Na przestrzeni lat na Hali Stulecia odbyło się wiele koncertów, imprez kulturalnych i spotkań sportowych. To również tutaj papież Jan Paweł II poprowadził modlitwę ekumeniczną w 1997 roku. Z kolei w 1963 roku polska reprezentacja koszykówki zdobyła tutaj drugie miejsce w Mistrzostwach Europy.

15. Do największych sław, jakie występowały na Hali Stulecia, należą między innymi Marlena Dietrich, Iron Maiden, Joe Cocker, Tom Jones, Leonard Cohen czy Paul Anka. Odbył się tutaj również festiwal Sensation White.

4.7/5 - (9 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić