Ziemią Ognistą nazywany jest duży archipelag wysp, który znajduje się na południu Ameryki Południowej. Ten ogromny – zajmujący prawie 74km kwadratowe powierzchni – teren podzielony jest pomiędzy dwa państwa: Chile i Argentynę. Wyprawa na Ziemię Ognistą przez podróżników traktowana jest jako podróżniczy “święty Graal”: miejsce, które trzeba odwiedzić choćby raz w życiu. Przedstawiamy 15 ciekawostek o tej niezwykłej, wyjątkowo pięknej części świata!
1. Aż 63 hektary obszaru argentyńskiego zajmuje Park Narodowy Ziemi Ognistej. Podziwiać tu można wspaniały krajobraz lodowcowy, góry i wzniesienia oraz doliny wypełnione wodą, która tworzy liczne jeziorka polodowcowe. Ochroną parku objęte są również liczne gatunki ptaków, które na tym terenie mają swoje gniazda lęgowe.
2. Tereny Ziemi Ognistej zostały odkryte w 1520 roku podczas wyprawy Ferdynanda Magellana – wybitnego, portugalskiego odkrywcy i żeglarza, który jako pierwszy opłynął dookoła kulę ziemską. To właśnie żeglarze ze statków Magellana nazwali te tereny “Ziemią Ognistą”, prawdopodobnie widząc liczne ogniska palone przez rodowitych mieszkańców archipelagu.
3. Z południowych krańców Ziemi Ognistej wypływają statki wycieczkowe, które przewożą żądnych przygód podróżników na tereny Antarktydy. Ten lodowy, najtrudniejszy do zdobycia kontynent oddzielony jest od Ziemi Ognistej Cieśniną Drake’a, która ma szerokość ponad 1000km.
4. Największą wyspą archipelagu Ziemia Ognista jest wyspa o tej samej nazwie, która zajmuje powierzchnię prawie 50 tysięcy kilometrów kwadratowych. Podzielona jest ona – jak i cały region – między Chile i Argentynę. Ciekawostką jest, że jest to jedna z największych wysp na świecie – pod względem powierzchni zajmuje 29 miejsce.
5. Najwyższym szczytem Ziemi Ognistej jest góra Monte Darwin, która wznosi się na wysokość 2488m n.p.m. Zdobycie góry jest niezwykle trudne, głównie ze względu na panujące tu warunki. Doświadczeni wspinacze mogą próbować swoich sił pod okiem przewodników, jednak zaleca się wybierać miesiące, w których panują najwyższe temperatury na południowej półkuli – grudzień, styczeń i luty.
6. Największym miastem na Ziemi Ognistej jest Rio Grande. To ogromny ośrodek turystyczny i przemysłowy, który zamieszkiwany jest przez około 69 tysięcy mieszkańców.
7. Klimat na Ziemi Ognistej jest surowy, zimny i umiarkowanie suchy. Zimy są tu wyjątkowo mroźne, zaś lata dosyć ciepłe, wietrzne i suche. Na podróż do Ziemi Ognistej najlepiej wybierać najcieplejszą porę roku, która trwa od listopada do końca lutego.
8. W ostatnich kilku latach znacząco wzrosła liczba osób, które zamieszkują tereny archipelagu Ziemi Ognistej. Powodem jest przede wszystkim argentyńska polityka, która ustanowiła zwalnia tutejszych mieszkańców od płacenia niektórych podatków i opłat celnych. Przyciągnęło to wiele ogromnych firm, w tym koreańskiego Samsunga.
9. Najczęściej odwiedzanym miastem na terenie Ziemi Ognistej jest Ushuaia, które jest najbardziej wysuniętym na południe miastem na całym świecie. Turystów przyciąga do niego wspaniałe umiejscowienie pomiędzy górskimi szczytami Andów, gdzie znajdują się kurorty narciarskie. To właśnie z miasta Ushuaia najłatwiej dostać się na Antarktydę – wyrusza stąd około 90% rejsów na ten lodowy kontynent.
10. Archipelag Ziemi Ognistej przez setki lat zamieszkiwany był jedynie przez ludność tubylczą – głównie Indian z plemiona Yamana. Europejczycy skolonizowali te tereny dopiero w XIX wieku.
11. Choć fauna Ziemi Ognistej jest mało różnorodna, na archipelagu można podziwiać różne gatunki ptaków. Niektóre wyspy zamieszkiwane są również przez pingwiny magellańskie, foki, lwy morskie i nutrie.
12. Na Ziemi Ognistej znajduje się jedno z największych jezior świata – Fagnano. Ma ono powierzchnię prawie 600 kilometrów kwadratowych, a jego głębokość dochodzi maksymalnie do 200 metrów. Na jego wybrzeżu znajduje się miasteczko Tolhuin, które słynie z pięknej, małomiejskiej zabudowy.
13. Jak poruszać się po Ziemi Ognistej? Musimy pamiętać, że region ten jest stosunkowo słabo zaludniony i popularny jedynie wśród doświadczonych, wymagających podróżników. Pomiędzy dużymi miastami możemy poruszać się dobrze rozwiniętą siecią autokarów i autobusów. Podstawowym środkiem transportu mogą być również promy, które przewożą mieszkańców i turystów pomiędzy wyspami. Warto również skorzystać z ofert statków i promów wycieczkowych, które pozwolą nam na zwiedzenie najpiękniejszych zakątków Ziemi Ognistej.
14. Zwiedzanie Ziemi Ognistej to prawdziwa gratka dla miłośników oryginalnej kuchni. Napływ ludności argentyńskiej i chilijskiej wprowadził do menu mieszkańców dania mięsne, z dużą ilością przypraw i ziół. Spróbować tu można również pysznych, świeżych ryb oceanicznych, które poławiane są w chłodnych wodach.
15. Najdalej wysuniętym punktem na południe jest Przylądek Horn. Jego opłynięcie jest niezwykle trudne: silny wiatr i wzburzone fale powodują częste katastrofy morskie, a nawet duże statki z łatwością rozbijają się o skaliste wybrzeże przylądka. Choć obecnie – od czasu otwarcia Kanału Panamskiego – jego pokonanie nie jest konieczne, wielu żeglarzy uznaje opłynięcie Przylądka Horn za “Mont Everest” swojej żeglarskiej przygody.