30 Niesamowitych Ciekawostek o Danii 🇩🇰

dania
foto – Pixabay

Dania to najmniejsze skandynawskie państwo, często uznawane za jedno z najlepszych do życia miejsc w Europie. To druga – tuż po Holandii – enklawa miłośników jazdy na rowerze, państwo pełne zieleni, pięknej architektury i przyjaznej atmosfery. Dania to także państwo, które coraz chętniej jest odwiedzane przez zagranicznych turystów. Przedstawiamy 30 wyjątkowych ciekawostek o tym miejscu!

1. Flaga Danii to biały krzyż na czerwonym tle. Jej początki sięgają XIII wieku, co czyni ją jedną z najstarszych flag, które były bezustannie używane w niezmienionej formie.

2. Dania to monarchia, na której czele stoi rodzina królewska. Jest to równocześnie najstarsze państwo europejskie, które nieprzerwanie funkcjonuje w ten sposób. Obecnie funkcję głowy państwa pełni królowa Małgorzata II z dynastii oldenburskiej. Urząd królowej jest jednak główne reprezentacyjny – właściwą władzę ustawodawczą pełni duński parlament.

3. Na duńskim tronie mogą zasiadać jedynie osoby, które są wyznania ewangelicko-luterańskiego.

4. Większość krajobrazu Danii stanowią niziny. Najwyższym szczytem w całym kraju jest niewielkie wzniesienie Yding Skovhoj, które ma wysokość 170,77m n.p.m.

5. 30% państwa położone jest na aż 406 wyspach, wśród których stale zamieszkałych jest jedynie 79.

6. W Unii Europejskiej to właśnie Dania osiąga najwyższy Wskaźnik Wolności, który określa jak bardzo restrykcyjne są przepisy gospodarcze. To doskonałe miejsce dla przedsiębiorców, co przyciąga inwestorów z całego świata.

7. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek duńskich jest Lego – producent słynnych klocków, które zachwycają nie tylko najmłodszych. W Danii znajduje się także Legoland Billund – duży park rozrywkowy, miasteczko w całości zbudowane z drobnych klocków. Znajdują się tu m.in. miniatury słynnych europejskich budowli, a także liczne karuzele, kolejki górskie i kino.

8. Pola uprawne zajmują aż 63% powierzchni całego kraju. To główny powód, dla którego Dania jest państwem całkowicie niezależnym pod względem produkcji żywności, a znaczna część zasobów jest eksportowana do innych krajów.

9. Z Danii pochodził jeden z najsłynniejszych twórców baśni dla dzieci na świecie – Hans Christian Andersen. Był on autorem takich znanych utworów jak: “Dziewczynka z zapałkami”, “Brzydkie kaczątko”, “Calineczka” czy “Nowe szaty cesarza”.

10. Duńczycy uwielbiają piwo – to niskoprocentowy napój narodowy. W tym kraju powstał zresztą Carlsberg, znana na całym świecie marka, a przy tym jeden z największych koncernów alkoholowych w Europie.

11. Dania to największy eksporter mięsa oraz futer na świecie.

12. Najpopularniejszym, wysokoprocentowym trunkiem w Danii jest Aquavit – wódka o specyficznym, kminkowym aromacie. Do alkoholu dodaje się m.in. przyprawy, takie jak anyż i kardamon, a podaje się go często z odrobiną skórki z cytryny lub plasterkiem pomarańczy.

13. Na przedmieściach Kopenhagi – duńskiej stolicy – znajduje się Christiania. Jest to dzielnica, kolebka duńskiej społeczności hippisowskiej, która ma nieoficjalną flagę, a nawet prawo do samostanowienia o swoich terenach. Można więc powiedzieć, że Christiania to niemal oddzielne państwo!

14. Z polskiego wybrzeża często organizowane są wycieczki na duńską wyspę Bornholm, która leży na Morzu Bałtyckim. Rejs na Bornholm trwa około 4,5 godziny, a na miejscu organizowane są m.in. wyprawy rowerowe i wycieczki objazdowe.

15. Dania prowadzi stosunkowo liberalną politykę alkoholową – w przeciwieństwie do innych państw skandynawskich. Alkohol jest dostępny przez całą dobę, a dodatkowo duńskie prawo nie zabrania spożywania niskoprocentowych trunków (np. piwa) w miejscach publicznych.

16. Duńczycy są jednym z najkrócej pracujących narodów w Europie. Pełny wymiar tygodniowej pracy to 37 godzin, jednak większość pracowników może korzystać z licznych przerw i udogodnień. Urlop wypoczynkowy trwa tu 5 pełnych tygodni, a dodatkowo każdy pracownik może wykorzystać dni wolne “urlopu na żądanie”.

17. Dominującą religią w Danii jest protestantyzm. Szacuje się, że protestantami jest około 82% społeczeństwa. Katolicy stanowią zaledwie niecały 1% ludności, a muzułmanie – nieco ponad 4%. Duża część społeczeństwa nie wyznaje żadnej religii lub określa się jako agnostycy lub ateiści.

18. Jedną z największych atrakcji historycznych Danii są kamienie runiczne z Jelling czyli dwa ogromne głazy, na których został zapisany tekst w X wieku. Na jednym z dwóch kamieni znajduje się nazwa “Tanmarka”, od którego wzięła się nazwa państwa (“Denmark”).

19. Najpopularniejszym duńskim daniem jest “smorrebrod” czyli po prostu kanapki. Jako lokalna potrawa serwowana jest jednak z różnymi dodatkami, mięsami, warzywami i rybami. Smorrebrod możemy zamówić w restauracjach i barach szybkiej obsługi, a także na ulicznych stoiskach w większych miastach.

20. Duńskie prawo zabrania niszczenia flag państwowych – dotyczy to jednak jedynie flag innych państw, a nie flagi Danii.

21. Jednym z najstarszych, dobrze zachowanych wykopalisk w okolicy Kopenhagi jest Fibula z Vaerlose, który podziwiać można w Muzeum Narodowym w Kopenhadze. Fibula pochodzi z III wieku, została znaleziona przypadkiem podczas budowy lotniska.

22. Niegdyś w duńskich szkołach funkcjonowała 13-stopniowa skala ocen.

23. W duńskich restauracjach klient może odmówić zapłaty za posiłek jeśli stwierdzi, że był on zbyt mały, jednak prawo to dotyczy jedynie lokalnych mieszkańców.

24. Grenlandia nie jest autonomicznym państwem, a częścią terytoriów zależnych Danii. Mroźna wyspa jest największą wyspą świata, a równocześnie coraz popularniejszym kierunkiem turystycznym. Po dosyć długim locie z kontynentu europejskiego możemy podziwiać wspaniałe, zimowe krajobrazy, a przy odrobinie szczęścia spotkać również przedstawicieli tutejszej fauny: walenie, lisy polarne, renifery i foki.

25. Klimat w Danii nie jest zbyt przyjemny. To wietrzny kraj wyspiarski z dużą wilgotnością powietrza i z częstymi opadami atmosferycznymi. Pada tu przez ponad 170 dni w roku!

26. Obowiązującą walutą w Danii jest korona duńska. 1 korona to około 0,62 zł.

27. Do terytoriów zależnych Danii należą również Wyspy Owcze. Ten niewielki, wulkaniczny archipelag znajduje się na Atlantyku, nieco poza granicami Morza Norweskiego. Na Wyspy Owcze dostać się można drogą powietrzną z Danii, Norwegii lub Islandii. Na turystów zwiedzających archipelag czekają wspaniałe widoki: zielone, wysokie klify, malownicze wzgórza i piękne wodospady.

28. W lutym w Danii obchodzone jest święto Fastelavn – nordycki odpowiednik karnawału z dużą tradycją średniowieczną. Podczas festiwalu organizowane są tradycyjne zabawy i konkursy, a także bale i parady w przebraniach. Serwowany jest także pyszny, duński przysmak – słodkie bułeczki z kremem.

29. Dania to prawdziwy raj dla miłośników jazdy rowerowej. W całym kraju jest dwa razy więcej rowerów niż samochodów. Przez niewielkie państwo biegnie kilkanaście tysięcy kilometrów ścieżek rowerowych. Nawet 3/4 mieszkańców Danii traktuje rower jako podstawowy środek komunikacji przez cały rok.

30. Na świecie coraz większą popularnością cieszy się duńska filozofia Hygge, która oznacza cieszenie się prostymi przyjemnościami, takimi jak czas spędzony w rodzinie, ciepło kominka zimą czy wieczorny spacer po deszczowym dniu.

4.3/5 - (31 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić