9 Najważniejszych Zabytków Krakowa 🗺️

wawel kraków
foto – Autorstwa Zygmunt Put – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88908018

Kraków to jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych pod względem historycznym miast w całej Polsce. Prawa miejskie zyskał już na początku XIII wieku, a aż do 1795 roku stanowił stolicę i najważniejsze miasto w kraju. Obecnie ta ogromna metropolia jest ważnym ośrodkiem edukacyjnym, turystycznym i kulturowym, który odwiedzają turyści z całej Europy.

1. Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu to bez wątpienia jeden z najważniejszych krakowskich zabytków. W pięknej, monumentalnej budowli mieści się obecnie rozległe muzeum, w którym umieszczono ponad 70 sal wystawowych, zajmujących łącznie powierzchnię ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych. Budowla ukończona została już w XV wieku, choć jej rozpoczęcie datowane jest przeszło 200 lat wcześniej. Zamek przez wieki stanowił najważniejszą w Polsce rezydencję władców i królów: to tu przechowywane były insygnia królewskie, ogromne zbiory dzieł sztuki i najcenniejsze pamiątki rodowe, a sam Zamek Królewski był miejscem urzędowym i obronnym. Obecnie w środku podziwiać można bogatą kolekcję malarstwa, Komnaty i Apartamenty Królewskie, Skarbiec i Zbrojownię, a także wspaniałą kolekcję sztuki orientalnej.

2. Barbakan

Krakowski Barbakan to jedna z najlepiej zachowanych części obronnych niegdysiejszego miasta. Jego budowa ukończona została w XV wieku, a sama fortyfikacja może poszczycić się grubymi na 3 metry ścianami oraz wieloma basztami obronnymi. Barbakan został wzniesiony w odpowiedzi na zagrożenie atakami ze strony najeźdźców tureckich i wołoskich przez króla Jana Olbrachta. Obecnie obiekt jest jedną z części Krakowskiego Muzeum Historycznego, w którym mieszczą się stałe i czasowe wystawy. Ciekawostką jest, że Barbakan wykorzystywany jest również jako arena sportowa, na której odbywają się m.in. zawody sztuk walki, mistrzostwa w szermierce oraz konkursy tańca i sztuki dworskiej.

3. Sukiennice

Sukiennice to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w obrębie całego Krakowa, który umieszczony został w centralnej części Rynku Głównego. Wspaniały, renesansowy budynek powstał w XIII wieku i od samego początku – aż do dzisiaj, mimo licznych remontów i przeróbek architektonicznych – pełnił funkcję handlową. Obecnie w Sukiennicach mieszczą się stoiska z pamiątkami i rękodziełem, biżuterią, ozdobami i zastawą stołową. W Sukiennicach znajduje się również Galeria Malarstwa Polskiego i Rzeźby XIX Wieku (część Muzeum Narodowego w Krakowie) oraz wejście do podziemnej trasy turystycznej, którą zwiedzać można zabytkowe korytarze i pomieszczenia pod Rynkiem Głównym.


→ Szukasz więcej atrakcji w Grodzie Kraka ? Zobacz najlepsze atrakcje Krakowa


4. Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka (zwana powszechnie Kościołem Mariackim) to najważniejsza świątynia chrześcijańska w Krakowie. Pierwszy murowany kościół w miejscu dzisiejszej bazyliki powstał już na początku XIII wieku, jednak jeszcze wcześniej mieściła się tu drewniana świątynia chrześcijańska. Bazylika doceniana jest przede wszystkim przez miłośników sztuki sakralnej. Zobaczyć tu można wspaniały Ołtarz Wita Stwosza, polichromiczne dzieła ścienne Jana Matejki oraz obrazy, ołtarze boczne i ambony. Na jednej z wież Kościoła Mariackiego znajduje się zabytkowy (uznawany za jeden z największych i najstarszych) zespół dzwonów kościelnych, w którego skład wchodzi Dzwon Mieszczański o wadze 950 kilogramów, powstały najprawdopodobniej około 1320 roku.

5. Brama Floriańska

Krakowska Brama Floriańska to jeden z najważniejszych średniowiecznych zabytków miasta. Brama – obok siedmiu innych baszt obronnych – jest pozostałością po dawnych murach obronnych, które odgradzały Kraków i miały na celu ochronę najważniejszej części miasta. Brama Floriańska wznosi się na wysokość ponad 34 metrów, a nad otworem wejściowym znajduje się płaskorzeźba z wizerunkiem orła, którą stworzył Zygmunt Lagman, a zaprojektował Jan Matejko. To jednak nie jedyne zabytkowe dzieło sztuki, które umieszczone zostało na budowli. Bramę Floriańską zdobią także kopia obrazu Matki Boskiej (uznawanego przez wierzących chrześcijan za cudowny), klasycystyczny, dziewiętnastowieczny ołtarz oraz płaskorzeźba św. Floriana, która powstała w XVIII wieku.

6. Muzeum Książąt Czartoryskich

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie to jedno z najstarszych muzeów w całym kraju. Działalność prowadzi od 1801 roku, a w skład obecnego muzeum wchodzą aż trzy budynki: Pałac Czartoryskich, Klasztorek i dawny Arsenał Krakowski. Najbardziej reprezentatywną, zabytkową budowlą jest Pałac Czartoryskich, który mieści się na rogu ulic Pijarskiej i św. Jana. We wspaniałych, pałacowych murach obejrzeć można ogromną kolekcję dzieł sztuki, a tym obrazy Rembrandta (Krajobraz z miłosiernym samarytaninem) i Leonarda da Vinci (Dama z gronostajem). W Arsenale umieszczono wystawę dotyczącą sztuki starożytnej. Imponującą częścią zbiorów jest również Biblioteka Książąt Czartoryskich, gdzie znajdują się zabytkowe, średniowieczne rękopisy i ogromny księgozbiór, którego części pochodzą z różnych epok i części świata.

7. Rynek Główny

Krakowski Rynek Główny na Starym Mieście został wytyczony już w połowie XIII wieku. Ogromny plac zajmuje powierzchnię aż 4 hektarów, co czyni go jednym z największych rynków w całej Europie. Otaczają go malownicze, wiekowe kamienice, kościoły (w tym Bazylika Mariacka) i zabytkowe budynki. Na krakowskim Rynku Głównym kwitnie życie towarzyskie i kulturowe: znajdują się tu m.in. kawiarnie, ekskluzywne restauracje, bary studenckie i ogródki piwne. Podziwiać tu można również charakterystyczną rzeźbę wybitnego artysty Igora Mitoraja, która przedstawia twarz Erosa (Eros bendato).

8. Wieża Ratuszowa

Krakowska Wieża Ratuszowa pochodzi z XV wieku i jest jedyną częścią dawnego ratusza, który spłonął w 1820 roku. Gotycka budowla ma wysokość 70 metrów, a niegdyś służyła do przechowywania m.in. insygniów królewskich i części majątku władz krakowskich. Obecnie budynek pełni funkcję kulturową. Część zagospodarowana jest przez krakowski Teatr Ludowy, zaś na wyższych piętrach zobaczyć można kameralne wystawy sztuki i fotografii.

9. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Collegium Maius to najstarszy, zabytkowy budynek, który znajduje się w posiadaniu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieści się w nim ogromne muzeum akademickie, gdzie znajdują się liczne przedmioty o niezwykłej wartości historycznej. Podziwiać tu można m.in. zbiór przyrządów astronomicznych Mikołaja Kopernika oraz jeden z najstarszych globusów europejskich, na którym wyróżniona została Ameryka. Sam budynek wzniesiony został w stylu gotyckim, a na jego fasadzie znajdują się portale, figury (np. Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi), krużganki i zdobione schody.

4.1/5 - (54 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić