Brama Floriańska – Informacje i Ciekawostki

brama floriańska
foto – Autorstwa Zygmunt Put Zetpe0202 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49054173

Brama Floriańska, zwana również Bramą św. Floriana, w Krakowie jest średniowieczną bramą miejską z basztą, a także jednym z najważniejszych symboli miasta. Znajduje się w części Starego Miasta, którą nieustannie odwiedzają turyści z całego świata.

Co warto o niej wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Brama Floriańska znajduje się na końcu ulicy Floriańskiej przy skrzyżowaniu z ulicą Pijarską. Jest jedną z ośmiu bram, przez które w dawnych czasach można było dostać się do miasta.

2. Brama Floriańska ma ponad 34 metry wysokości, a nad wejściem od strony Plant znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca orła piastowskiego, którą stworzono pod koniec XIX wieku. Wykonał ją polski rzeźbiarz, Zygmunt Langman, według projektu Jana Matejki.

3. Barokowe zwieńczenie Bramy Floriańskiej, które można podziwiać do dzisiaj, zostało wykonane w drugiej połowie XVII wieku. W jej wnętrzu znajduje się klasycystyczny ołtarz pochodzący z XIX wieku z barokową kopią cudownego obrazu Matki Boskiej Piastowskiej.

4. Kiedy w 1499 roku wybudowano w Krakowie Barbakan, Bramę Floriańską połączono z nim specjalnym korytarzem warownym. Obie budowle stanowiły część fortyfikacji miejskich.

5. Nazwa Bramy Floriańskiej nawiązuje do znajdującej się nieopodal bazyliki św. Floriana. Kościół wybudowano w XI wieku, a wydarzenie to wiązało się ze sprowadzeniem do Polski relikwii św. Floriana.

6. Na przestrzeni wieków Brama Floriańska pełniła rozmaite funkcje. W XVI wieku postawiono przy niej miejski arsenał, a w samej Bramie urządzono stajnie.

7. W XIX wieku na mocy rozkazu cesarza austriackiego zburzono większość murów miejskich w Krakowie. Dzięki staraniom senatora Wolnego Miasta Krakowa, Feliksa Radwańskiego, ocalały jedynie Brama Floriańska oraz Barbakan.

8. W XX wieku ponownie pojawił się pomysł, aby wyburzyć Bramę Floriańską. tym razem przyczyną były projekty linii tramwajowej, która miała przebiegać właśnie w tym miejscu. Na szczęście poszerzono przejazd, a pod Bramą przejeżdżał wąskotorowy tramwaj.

9. Tuż obok Bramy Floriańskiej znajduje się galeria sztuki pod gołym niebem. Wywieszone tutaj obrazy nadają moc barw starej części miasta i przyciągają wielu turystów oraz klientów.

10. Warto przyjrzeć się Bramie Floriańskiej z bliska i nie chodzi tutaj tylko o zdobienia w postaci płaskorzeźb. Przy bocznym portalu do dzisiaj zachowały się tutaj prowadnice na kraty, przypominające o tym, jak Brama wyglądała w dawnych czasach.

11. Z kopią obrazu Matki Boskiej Piastowskiej, która się tutaj znajduje, wiąże się znana legenda. Kiedy w czasach konfederacji barskiej rosjanie zbliżali się do Bramy Floriańskiej, Marcin Oracewicz potarł swój guzik o wizerunek Matki Boskiej i użył go do zastrzelenia rosyjskiego oficera, kiedy skończyła mu się amunicja.

12. Inna legenda mówi o tym, że kiedy wróg zbliżał się do Krakowa, Matka Boska Piastowska okryła miasto swoim płaszczem i uchroniła je przed zagładą.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić