Muzeum Książąt Czartoryskich 🗺️ Informacje i ciekawostki

Muzeum Książąt Czartoryskich
foto – Autorstwa Zygmunt Put – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=96188923

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie to jeden z najstarszych i najcenniejszych zbiorów sztuki w całej Polsce. Krakowskie muzeum zostało otwarte już w 1878 roku, jednak historia zbiorów sięga niemal 80 lat wcześniej, kiedy to Izabela Czartoryska rozpoczęła gromadzenie wspaniałych, zabytkowych dzieł sztuki. Obecnie cała kolekcja obejmuje ponad 300 tysięcy różnych eksponatów: dzieł sztuki, zabytkowych przedmiotów, a także starych dokumentów.

1. Jedną z części Muzeum Książąt Czartoryskich jest Galeria Sztuki Starożytnej. Znajdują się tu obiekty, które pochodziły z dawnych cywilizacji z terenów dzisiejszego Egiptu, Włoch, Grecji i Azji Mniejszej. Na wystawie zaprezentowane są m.in. gliniane naczynia, sztuka sakralna i pogrzebow i przedmioty codziennego użytku. Dodatkowo w skład ekspozycji wchodzą przedmioty pozyskane podczas wykopalisk archeologicznych na terenie Polski.

2. W Muzeum Książąt Czartoryskich znajduje się 21 sal, w których podziwiać można najcenniejsze zbiory malarstwa polskiego i europejskiego.

3. Wśród najważniejszych dzieł sztuki muzeum wyróżnić warto “Damę z gronostajem” autorstwa Leonarda da Vinci oraz “Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem”, który wyszedł spod ręki Rembrandta. W salach podziwiać można również sztukę Dalekiego Wschodu, ekspozycję poświęconą polskiemu i europejskiemu renesansowi oraz ogromną kolekcję grafik i rysunków.

4. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie organizowane są również wystawy czasowe. Do maja br. prezentowane są dwie wystawy: “Pamiątki po europejskich i polskich władcach” oraz “Królowie elekcyjni i dyplomacja”.


⇒ Jakie muzea wart zobaczyć w okolicy ? Zobacz najlepsze muzea w Krakowie 🏛️


5. Muzeum Książąt Czartoryskich organizuje wiele cyklicznych wydarzeń, imprez, lekcji i warsztatów. Odbywają się tu m.in. spotkania dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a obecnie organizowane są praktyczne warszaty dla młodzieży z Polski i Ukrainy, które mają na celu integrację i wspólne poznawanie historii oraz sztuki europejskiej.

6. Wyjątkową część kolekcji muzealnej stanowi duża ekspozycja antycznej biżuterii. Kolekcja pochodzi z prywatnych zbiorów księcia Władysława Czartoryskiego. Choć ogromna część ekspozycji została wywieziona, a jej część również skradziona lub zniszczona, dziś podziwiać można tu pozostałości po kolekcji starożytnej biżuterii pochodzącej z Grecji, Rzymu, Egiptu i Bliskiego Wschodu.

7. Początkowo Izabela Czartoryska swoje zbiory przetrzymywała w Świątyni Sybilli na Puławach. Był to niewielki obiekt, który stylizowany był na antyczną świątynię. Do dziś przy wejściu do krakowskiego Muzeum Książąt Czartoryskich znajduje się napisz “Przeszłość – Przyszłości”, który niegdyś zdobił puławską Świątynię Sybilli.

8. Ciekawą częścią wystawy muzeum jest część obejmująca… relikwie. To właśnie ich zbieraniem zafascynowana była Izabela Czartoryska. W krakowskich zbiorach muzealnych znajdują się relikwie m.in. Mikołaja Kopernika, Jana Kochanowskiego i Bolesława Chrobrego. Nie ma jednak pewności, czy zbierane i prezentowane przez Izabelę Czartoryską przedmioty w rzeczywistości należały do sławnych postaci.


⇒ Zobacz pozostałe atrakcje Krakowa, które warto zobaczyć odwiedzając to magiczne miasto


9. Jednym z najcenniejszych rękopisów w zbiorach muzeum jest Złoty Kodeks Pułtuski czyli bogato ilustrowana księga, która powstała prawdopodobnie około 1080 roku na terenie Czech.

10. Podczas zwiedzania muzeum warto obejrzeć ogromną kolekcję arrasów i bogato zdobionych dywanów. Znajdują się tu m.in. luksusowe dywany perskie, części zdobionych namiotów wojskowych z siedemnstego wieku oraz średniowieczne arrasy ukazujące sceny mitologiczne i historyczne.

11. W zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich znajduje się ogromna kolekcja związana z militariami. Podziwiać tu można m.in. siedemnastowieczną zbroję, akcesoria należące do Jana Henryka Dąbrowskiego oraz pamiątki po takich postaciach jak Józef Poniatowski i Tadeusz Kościuszko.

12. W Krakowie znajduje się również gmach Biblioteki Książąt Czartoryskich, w której umieszczono około 3000 rękopisów, a także kilkadziesiąt tysięcy pozycji drukowanych. Wśród nich najcenniejszą kolekcję stanowi zbiór 200 średniowiecznych, bogato zdobionych rękopisów na pergaminach. Niegdyś część zbiorów znajdowała się w puławskiej Świątyni Sybilli, zaś obecnie umieszczona jest w Arsenale Czartoryskich, który mieści się w pobliżu głównego budynku muzeum.

13. Muzeum mieści się przy ulicy Pijarskiej 15 w Krakowie. Obiekt położony jest tuż przy krakowskim Barbakanie w obrębie Rynku. W okolicy znajdują się liczne atrakcje, takie jak Muzeum Figur Woskowych, Dom Jana Matejki, Brama Floriańska i zabytkowe Stare Miasto. Warto również odwiedzić pozostałe części Narodowego Muzeum Krakowskiego, którego łączne zbiory uznawane są za jedne z najcenniejszych nie tylko w kraju, ale nawet w całej Europie.

14. Muzeum Książąt Czartoryskich jest nieczynne w poniedziałki. W pozostałe dni tygodnia ekspozycja udostępniana jest dla zwiedzających od godziny 10:00 do 18:00 lub 19:00.

15. Bilety do Muzeum Książąt Czartoryskich kosztują 35zł (bilety normalne) i 25zł (bilety ulgowe). Osobne wejściówki (w cenie od 10 do 15zł) należy zakupić przy wejściu do krakowskiego Arsenału Książąt Czartoryskich. We wtorki wejście na teren muzeum jest darmowe, jednak wcześniej należy zarezerwować bilet, który odebrać można w kasie w dniu zwiedzania.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić