Atrakcje Limanowa 🗺️ Co można tutaj robić ?

limanowa

Limanowa – miasto w województwie małopolskim, które znajduje się w Beskidzie Wyspowym, 25 km na zachód od Nowego Sącza. Zajmuje powierzchnię 18,7 km2, a zamieszkuje je ponad 14 tys. osób.

Co warto zobaczyć i zrobić będąc w Limanowej? Oto 12 pomysłów.

1. Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej mieści się w staropolskim, zabytkowym dworze, zwanym Dworem Marsów. Wystawy stałe prezentują szkice i rysunki Maksymiliana Brożka, historię Limanowej, dzieje aptekarstwa na polsko-słowackim pograniczu oraz eksponaty dotyczące bitwy limanowskiej z 1914 r. i postaci Józefa Becka, związanego z Limanową. Obejmują również niezwykle bogatą kolekcję dewizek.

2. Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej stanowi pomnik 100. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W jej głównym ołtarzu znajduje się łaskami słynąca figura Matki Bożej Bolesnej, wykonana z drewna lipowego. Co roku w bazylice odbywają się Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Warto odwiedzić również Kaplicę Łask z kopią figury Matki Bożej Bolesnej. Jest to murowana kaplica pochodzącą z przełomu XVIII i XIX w., przy której znajduje się cudowne źródełko.

3. Rynek

Rynek w Limanowej stanowi miejsce odpoczynku i rekreacji. Znajdują się tu dwie fontanny z instalacjami świetlno-dźwiękowymi, interaktywne ławki oraz wyznaczone tereny zielone. W pobliżu rynku usytuowanych jest wiele sklepów i lokali gastronomicznych.

4. Park Miejski im. Piotra Ladygi

Park Miejski im. Piotra Ladygi w Limanowej to kompleks rekreacyjno-sportowy, którego obszar zajmuje 1,8 ha. Na jego terenie znajdują się m. in. zbiorniki wodne, amfiteatr nad rozlewiskiem, altany grillowe, polana piknikowa, kręgi ogniskowe, altany sensoryczne, drewniany taras z hamakami czy romantyczny ogród. Do aktywnego spędzania czasu zachęca plac zabaw, siłownie pod chmurką, pumptrack, stoły do gry w tenisa, ścieżka zdrowia, wodny plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej czy mini golf. Przez park przebiega ścieżka rowerowa o długości 1300 m.

5. Miejska i Łysa Góra

Miejska Góra (716 m n.p.m.) i Łysa Góra (781 m n.p.m.) – dwa wzniesienia w Limanowej, na które prowadzi żółty szlak turystyczny, tworzący pętlę. Na Miejskiej Górze znajduje się krzyż o wysokości 37 m. W jego podstawie, na wysokości ok. 4,5 m, znajduje się taras widokowy, do którego prowadzą schody. Na Łysej Górze usytuowana jest restauracja Stacja Pstrąga.

6. Limanowa Ski

Limanowa Ski to stacja narciarska, która położona jest na północnych zboczach Łysej Góry. Oferuje trzy trasy zjazdowe: niebieską, widokową i rekreacyjną, o długości 1000 m, czerwoną, przeznaczoną dla osób zaawansowanych, o długości 700 m oraz zieloną, dla początkujących, o długości 300 m. Na trasy dowożą dwa wyciągi orczykowe i 4-osobowa kolej krzesełkowa. Przy dolnej stacji znajduje się bar, a przy górnej wspomniana restauracja Stacja Pstrąga. Przy obiekcie funkcjonuje ponadto wypożyczalnia i serwis sprzętu oraz szkoła narciarska.

7. Projekt Paintball 

Projekt Paintball oferuje wiele atrakcji dla całej rodziny. To nie tylko miejsce, gdzie można zagrać w paintball, ale także zorganizować pikniki rodzinne, gry terenowe, wycieczki szkolne, wieczory kawalerskie i panieńskie . Na miejscu prowadzone są zajęcia edukacyjne i integracje klasowe.
Na terenie obiektu można rozłożyć namiot dla gości, zamek dmuchany itp.  Niektóre z atrakcji wymagają wcześniejszej rezerwacji i kontaktu telefonicznego.

Organizatorzy prowadzą również lokalne wycieczki w okolicy Limanowej, Nowego Sącza i wokół Jeziora Rożnowskiego.

Sprzęt do gry w paintball dostosowany jest do wieku graczy: dla dzieci od 6 lat dostępne są małe imitacje markerów na żelowe kulki, dla dzieci od 8 lat – Shotgun z małymi kulami z farbą, a dla osób od 14 lat i dla dorosłych – markery na sprężone powietrze.

Więcej informacji na temat Projekt Paintball można znaleźć na stronie internetowej: Projekt Paintball:  Małopolska – Limanowa/Nowy Sącz lub telefonicznie pod 790 890 600.

8. Pływalnia Limanowska

Oferuje basen szkoleniowo-rekreacyjny z kaskadą, natryskiem do masażu, masażem ściennym, gejzerem powietrznym i leżanką powietrzną, basen pływacki z 6 torami pływackimi, brodzik dla dzieci z grzybkiem wodnym oraz okrągłe i pięciokątne jacuzzi. Dodatkową atrakcję stanowi rynnowa zjeżdżalnia wodna o długości 50 m. Na terenie obiektu znajduje się ponadto kręgielnia, sala squash, łaźnia parowa, sauna fińska, sala bilardowa, grota solna, sklep z akcesoriami pływackimi oraz kawiarnia Aqua Caffe.

9. Skatepark

Zajmuje powierzchnię 680 m2, a wykonany jest z betonu z elementami drewnianymi. Wyposażony jest w bank ramp, poręcz prostą i łamaną, wyskocznię, murek łamany, pole jam, quarter pipe, manual pad, grindbox i platformę. Zimą teren skateparku zamieniany jest na lodowisko.

10. Trasy rowerowe

Istnieje 9 tras rowerowych, które swój początek i koniec mają w Limanowej. Najkrótsza, 16-kilometrowa trasa przebiega przez Łososinę Górną, Pasierbiec i Młynne, a różnica wzniesień wynosi ok. 250 m. Najdłuższa trasa liczy 59 km i przebiega przez Tymbark, Jodłownik, Szczyrzyc, Skrzydlną i Dobrą. Różnica wzniesień wynosi tu ok. 100 m. Trasy wokół Limanowej obfitują w liczne miejsca widokowe.

11. Szlaki piesze

W Limanowej wytyczonych zostało wiele szlaków i ścieżek. Wśród nich można wymienić m. in. zielony szlak prowadzący od Muzeum przez górę Paproć (645 m n.p.m.) do Tymbarku, szlak niebieski prowadzący od Muzeum na górę Sałasz (909 m n.p.m.), szlak zielony prowadzący od góry Sałasz do Pisarzowej czy szlak niebieski prowadzący od Muzeum przez wzgórze Golców (752 m n.p.m.) do Młyńczysk.

12. Restauracja Stary Browar

Restauracja mieści się w zabudowaniach dawnego browaru. W bogatym menu znajdują się takie dania jak rosół z pierożkami, placek ziemniaczany z gulaszem, burger z oscypkiem czy kilka rodzajów bliskowschodniej potrawy shoarma. Na gości czeka również bogaty wybór alkoholi.

13. Lokalne imprezy

W Limanowej odbywa się szereg imprez cyklicznych. Wśród nich znajduje się Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”, podczas którego prezentują się zespoły regionalne, kapele, grupy śpiewacze i obrzędowe, indywidualni śpiewacy, gawędziarze i instrumentaliści. Dużym wydarzeniem są również Dni Limanowej, podczas których odbywają się koncerty gwiazd muzyki rozrywkowej. Imprezę wzbogacają stoiska rękodzielnicze, wesołe miasteczko czy też animacje dla dzieci.

Ciekawostki o Limanowej

Wśród legend limanowskich znajduje się ta mówiąca o pierwszej osadzie, jaka tu powstała. Znajdować miała się na szczycie Łysej Góry. Pewnego dnia, gdy podczas niedzielnej mszy mieszkańcy bawili się w pobliskiej karczmie, cała osada zapadła się. Stąd miał się wziąć podwójny grzbiet góry. Legenda ma swoje odzwierciedlenie w lokalnych nazwach Karczmisko i Kościelisko.

Pierwsza wzmianka o miejscowości, wówczas pod nazwą Ilmanowa, pochodzi z 1496 r. Wspomniana jest jako wieś należąca do rodu Słupskich herbu Drużyna. Prawa miejskie otrzymała w 1565 r. z nadania króla Zygmunta II Augusta. Podczas I wojny światowej w okolicy Limanowej toczyły się walki pomiędzy wojskami rosyjskimi i austriacko-węgierskimi, czego pamiątką jest ok. 100 cmentarzy żołnierskich, na których spoczywa ok. 10 tys. żołnierzy.

5/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić