Atrakcje Lipnica Murowana 2024 🗺️ Jak można spędzić tutaj czas ?

lipnica murowana - wielkanoc
foto – Autorstwa I, Mathiasrex, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2246625

Lipnica Murowana – wieś znajdująca się w województwie małopolskim. W latach 1326–1934 posiadała prawa miejskie. Miejscowość została założona w 1326 roku kiedy lokował ją król polski Władysław I Łokietek a za panowania Kazimierza Wielkiego Lipnica Murowana została otoczona murami miejskimi.

Oddalona jest od Bochni o 16 kilometrów, a od Brzeska o 18 kilometrów.

Atrakcje w miejscowości Lipnica Murowana

1. Muzeum Motyli Arthropoda – jest to największa w Polsce stała ekspozycja motyli, gdzie podziwiać można ponad 5 tysięcy okazów motyli, które pochodzą z całego świata. Muzeum powstało dzięki profesorowi Stanisławowi Fischerowi, który był twórcą muzeum w Bochni i założył je w 1959 roku. Część kolekcji pochodzi z łowów własnych, zdobytych podczas podróży po Europie, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, reszta to okazy nabyte od kolekcjonerów a także entomologów w różnych zakątkach świata.

2. Zamek w Wiśniczu – zamek znajdujący się we wsi Stary Wiśnicz, położony jest na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką. Został wzniesiony przez Jana Kmitę w 2. połowie XIV wieku. Łączy w sobie dwa style: korpus w stylu wczesnobarokowym oraz renesansowe elementy. Zamek zbudowano na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Zwieńczono go czterema basztami w narożach.

Obecnie otwarty jest dla turystów, którzy mogą zwiedzić muzeum, trasę podziemną oraz wystawę “średniowieczne narzędzia tortur”.

3. Muzeum Ziemi Wiśnickiej – muzeum jest placówką gminną, które położone jest w Nowym Wiśniczu. Muzeum znajduje się w budynku, w którym w 1863 roku mieścił się szpital dla ubogich, który został założony przez Stanisława Lubomirskiego w 1641 roku. W 2002 roku wykonano remont obiektu i przeznaczono go na muzeum.

W muzeum eksponowane są zbiory sztuki, na które składają się zbiory artystów, którzy są związani z ziemią wiśnicką, m.in.: Stanisław Klimowski, ks. Stanisław Nowak, Jan Stasiniewicz, Marian Rojek, prof. Czesław Dźwigaj. Zobaczymy tutaj również prace Nikifora Krynickiego. Zobaczyć można również odrębną wystawę, którą stanowią pamiątki historyczne, na które składają się dokumenty, książki, eksponaty regionalne, a także eksponaty z okresu II wojny światowej.

4. Zamek w Czchowie a dokładniej ruiny zamku królewskiego pochodzącego z XIII–XIV wieku. Ruiny położone są w Czchowie na wzgórzu zwanym Baszta leżącym nad Dunajcem. Pierwsza fortyfikacja powstała  w 2. połowie XIII wieku. Składała się z murowanej wieży obronnej, która otoczona była przez fortyfikacje drewniane, które w kolejnych stuleciach były zastępowane przez mury obronne.

5. Park Militarny znajduje się na wzgórzu Zamkowym w Czchowie. Grodzisko zostało wyposażono w militaria, pochodzące ze średniowiecza, jak i bardziej współczesnych czasów. Dziei temu turyści maja możliwość poznania broni od średniowiecza po czasy współczesne. Zobaczymy tu między innymi z okresu II wojny światowej: armaty CKM-y oraz kuchnię polową. Z czasów średniowiecza między innymi: onager, kuszę wałową, dźwig do oblewania smołą, drabinę szturmową, taran, trebeusz, perrier. Zaś z czasów nowożytnych zobaczymy: uzbrojenie w postaci moździerza, armaty oblężniczej na lawecie i falkonetu. Eksponaty znajdujące się w Parku Militarnym opatrzone są tablicą informacyjną, na której zawarty jest ciekawy opis w dwóch językach: polskim i angielskim.

6. Pałac Goetz został zaprojektowany przez prestiżową pracownię architektoniczną z siedzibą w Wiedniu. Wybudowany został w 1898 roku i jest jedną z najwspanialszych rezydencji końca XIX wieku. Korpus główny, wraz ze skrzydłami bocznymi połączony jest galeriami, Kaplicą i oranżerią, dziękiczemu stanowi okazałą budowlę. Pałac udostępniony jest do zwiedzania przez turystów indywidualnych w wyznaczonych terminach. Jednakże, żeby dowiedzieć się dokładnie kiedy będzie taka możliwość należy odwiedzić stronę Pałacu. Zwiedzanie Pałacu odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i trwa ok. 1 godziny.

Lipnica Murowana znana jest przede wszystkim z Konkursu Palm Wielkanocnych. Jednakże warto odwiedzić tą wieś i ją poznać. Ciekawe są również okolice oraz pobliskie miasta. Niestety baza noclegowa i gastronomiczna nie jest jeszcze dobrze rozwinięta, ale na pewno coś dla siebie, każdy tam znajdzie.

5/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić