Niewiele osób wie, że początki państwa japońskiego sięgają VII w. p.n.e. Nazwę swoją Japonia zawdzięcza słynnemu podróżnikowi Marco Polo, który jako pierwszy użył mandaryńskiego słowa Jipangu na określenie tego wyspiarskiego terytorium. Druga bardzo powszechna nazwa to Kraj Wschodzącego Słońca. Wywodzi się ona z Chin i służyła na określenie terytorium zamorskiego położonego na wschód od brzegów chińskich czyli miejsca, w którym pokazywało się na horyzoncie wschodzące słońce.
Z Japonią związanych jest wiele ciekawostek, a wywodzą się one z niesamowitej historii, kultury i położenia tego wyspiarskiego państwa. Garść z nich może w pewien sposób przybliżyć ten kraj.
1. Japonia jest wyspiarskim państwem położonym na zachodnim Pacyfiku. Kształtem przypomina wygięty ług ciągnący się w układzie południkowym.
2. Powierzchnia Japonii wynosi 377 972 kilometry kwadratowe, na którą składa się prawie 7 000 wysp i małych wysepek. Wyspy stanowią ponad 97% całkowitej powierzchni lądowej Japonii.
3. Długość archipelagów wchodzących w skład Japonii wynosi około 3 000 kilometrów i tym samum kraj ten zaliczany jest do jednego z najdłuższych na świecie.
4. 90% powierzchni Japonii stanowią góry, a wśród nich 10% to góry wysokie. Najwyższym szczytem Japonii jest wulkan Fudżi, wznoszący się na wysokość 3 776 metrów. Do ciekawostek należy zaliczyć fakt że góry wystające nad powierzchnię oceanu w granicach japońskich wysp, licząc od ich podstawy na dnie oceanu, mają ponad 12 000 metrów wysokości.
5. Podstawowy trzon powierzchni Japonii stanowią 4 wyspy: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu. Największą z nich jest wyspa Hokkaido.
6. Hokkaido ma powierzchnię ponad 83 000 kilometrów kwadratowych, ze względu na ukształtowanie powierzchni, wyspa jest jednym z najważniejszych obszarów rolniczych Japonii. To na Hokkaido znajdują się główne obszary uprawy ryżu, warzyw. Spore obszary leśne sprzyjają rozwojowi przemysłu drzewnego, a bogate w ryby ławice otaczające wyspę wody dostarczają wielu morskich bogactw. Gorące źródła znajdujące się na wyspie przyciągają rzesze turystów.
7. Japonia jest dzisiaj monarchią parlamentarną z cesarzem i dwuizbowym parlamentem. Cesarz sprawuje władzę symboliczną polegającą głównie na roli reprezentacyjnej. Cesarz cieszy się bardzo dużym szacunkiem ze strony Japończyków o czym świadczy choćby symboliczny tytuł monarszy w tłumaczeniu znaczący: niebiański władca, niebiański suweren.
8. Od 1 maja 2019 roku cesarzem Japonii jest Naruhito, jest on kolejnym 126 cesarzem Japonii, rozpoczynając zgodnie z japońską tradycją nową erę cesarskiego panowania, nazwaną Reiwa.
9. Stolicą Japonii jest położone na wyspie Honsiu Tokio. Miasto, a właściwie obszar metropolitalny obejmujący to miejsce jest największy na świecie i zamieszkuje go ponad 38 000 000 osób. Największy rozwój miasta przypada na I połowę XVIII wieku kiedy liczba ludności przekroczyła 1 000 000 mieszkańców co dawało mu już wówczas palmę pierwszeństwa na świecie pod względem liczby mieszkańców.
10. Do roku 1868 Tokio nazywało się Edo.
11. W Japonii podobnie jak w wielu azjatyckich krajach dominuje religia niechrześcijańska. Głównym nurtem religijnym jest buddyzm, choć najstarszą religią jest szinto. Szinto jest religią opartą na mitologii japońskiej, w której najważniejsze jest zachowanie równowagi i harmonii pomiędzy światem bogów, naturą i człowiekiem.
12. Trzęsienia ziemi w Japonii występują częściej niż w innych rejonach świata. Główną przyczyna ruchów ziemi jest położenie wysp japońskich na styku płyt tektonicznych wykazujących tendencję do ciągłego ruchu. Od czasu do czasu kraj ten nawiedzają bardzo intensywne trzęsienia powodujące wybuchy podwodnych wulkanów i towarzyszące im tsunami.
13. Kraj kwitnącej wiśni to również określenie kojarzące się jednoznacznie z Japonią. Kult kwitnącej wiśni od wieków związany jest z Japonią. Główną przyczyną tak specyficznego podejścia do kwitnącej wiśni jest symboliczne łączenie tego z życiem, śmiercią i odrodzeniem.
14. Sportem narodowym Japonii jest sumo. Ten rodzaj sportu łączy w sobie elementy zapasów. Zawodnicy uprawiający ten sport są bardzo charakterystyczni ze względu na swoje potężne sylwetki. Cała sprawa związana z sumo polega na tym, że dwóch skąpo odzianych mężczyzn próbuje wypchnąć się z okrężnego ringu. Zawodnicy uprawiający sumo cieszą się bardzo dużym szacunkiem i zajmują szczególne miejsce w społeczeństwie.
15. Pierwsze wzmianki o sumo pochodzą z III wieku, o uprawianiu tej dyscypliny sportu, od setek lat, świadczą figurki zapaśników pochodzące z III i późniejszych wieków, odnalezione przez archeologów.
16. Japończycy są narodem długowiecznym. Średnia wieku wśród kobiet wynosi 87 lat, a wśród mężczyzn 81 lat. W Księdze Rekordów Guinnessa zapisana jest Japonka uznawana za najstarszą osobę na świecie. W chwili zapisu tego faktu 9 marca 2019 roku Kane Tanaka miała 118 lat.
17. Najwięcej stulatków w Japonii mieszka i żyje na Okinawie. Według badań wykazano, że o długowieczności mieszkańców Okinawy, w największym stopniu decyduje specyficzna dieta, brak dużego przemysłu na tej wyspie oraz bardzo dużo ruchu wykazywanego przez mieszkańców wyspy.
18. Z uwagi na długowieczność mieszkańców Japonii, kraj ten uznany został za obszar z najstarszą populacją na świecie
19. Tokijskie metro jest jednym z najlepiej funkcjonujących na świecie, przewożąc dziennie ponad 8 000 000 osób.
20. Łączna długość linii metra oraz spełniających podobną funkcję innych pociągów, korzystających z tych samych torów, wynosi w Tokio ponad 820 km.
21. Atak nuklearny na Japonię mający miejsce podczas II wojny, sprawił że Japonia jest jedynym państwem na świecie, którego terytorium zostało zaatakowane tą śmiercionośną bronią.
22. W Japonii produkuje się najwięcej samochodów na świecie.
23. W stolicy Japonii Tokio znajduje się największy na świecie targ rybny, nosi on nazwę Rynek Tsukiji.
24. Według opinii wielu fachowców od dietetyki, japońskie jedzenie uważne jest za najbardziej pożywne i zdrowe na świecie.
25. Najpopularniejszymi potrawami w Japonii są: sushi, ramen, okonmiyaki, suszone ryby, mięso wołowe, wieprzowe, drób, fuki (grzyby), wodorosty itp.
26. Symbolem Japonii jest tradycyjny strój nazywany kimono
27. Kraj automatów, tak można określić Japonię. Wszelkiego rodzaju automaty, spełniające różne funkcje można spotkać w tym kraju na każdym kroku. Według nieoficjalnych danych w Japonii ustawionych jest ponad 5 000 000 automatów.
28. Najpopularniejszymi nazwiskami w Japonii są Suzuki i Santo, można je przyrównać do polskiego Kowalskiego czy Malinowskiego.
29. Kongo Gumi była najstarszą firmą w Japonii jak i na świecie. Działała od 578 do 2006 roku. Firma od początku istnienia związana była z budownictwem. Musiała zakończyć ze względu na przytłaczające długi sięgające 300 mln $.
30. W Osace znajduje się najwyższy budynek w Japonii, jest nim wieżowiec Abeno Harukas. Składa się z 60 pięter i ma 300 metrów wysokości.